Hurma Diyeti ile Fazla Kilolarınızdan Kurtulun!

Günümüzde fazla kilolardan kurtulmak için önerilen pek çok diyet listesi bulunmaktadır ancak bu diyetlerden en popüler olan hurma diyeti, ünlülerinde tercih ettiği bir diyet çeşididir.

Kilo verme sürecinde karşınıza bin bir türlü diyet listesi gelmektedir. Ama bu listelerin pratik olması ve çabuk kilo vermek konusunda etkili olması oldukça önemlidir. Tam da bu noktada karşımıza hurma ile yapılan diyet çıkmaktadır. Özellikle bel ve göbek bölgesindeki kiloların verilmesine yardımcı olan bu diyet, hem sağlıklı hem besleyici hem de hızlı bir yöntem olmasıyla oldukça tercih edilir olmuştur. 

kolay-diyet-listesi_hurma-diyeti-ile-fazla-kilolarinizdan-kurtulun (17)_1024x576
Hurma Diyeti ile Fazla Kilolarınızdan Kurtulun!

Bundan dolayı bu dönemde oldukça fazla kullanılan bir yöntem olmaya başlamıştır. Bu yazımızda hurma diyeti nasıl yapılır ve incelikleri nelerdir, sorularına yanıt bulmaya çalıştık. Sizde bu sorulara yanıt arıyorsanız, öğrenmek için doğru yerdesiniz, işte hurma diyetinin ayrıntıları; 

1 Günlük Hurma Diyeti  

YouTube video

Hurmanın içinde bulunan şeker vücudun kan şekerini dengelemektedir. İçinde bulunan lifler de bağırsakların hızlı aktif olmasına yardımcı olmaktadır. Metabolizmanın hızlanmasıyla az bir süredekilo verme süreci başlar. Hafta sonu biraz fazla mı kaçamak yaptınız? Bir günlük hurma diyeti ile hafta sonu ya da herhangi bir kaçamak sonrası aldığınız kalorilerinizden kurtulabilirsiniz. 

kolay-diyet-listesi_hurma-diyeti-ile-fazla-kilolarinizdan-kurtulun (10)_1024x576
Hurma Diyeti ile Fazla Kilolarınızdan Kurtulun!

Ayrıntılara geçecek olursak; her öğün için yedi tane hurma ile bir bardak laktozsuz sütü hazırlayınız. Gün boyunca ki tüm öğünlerde bu hazırladığınız hurmaları ve sütü kullanmalısınız. Ayrıca bu diyeti uygularken bol miktarda su tüketmelisiniz. Hurma içerdiği şeker sayesinde tokluk hissi sağlayacaktır. Diğer diyetlerde acıktığınızı çok fazla hissederken bu diyette açlık hissi olmayacaktır. Bu nedenle diyet listelerinde kesinlikle olması gereken etkili bir besin öğesidir. 

Alternatif Hurma Diyeti Nedir – Nasıl Yapılır ?

kolay-diyet-listesi_hurma-diyeti-ile-fazla-kilolarinizdan-kurtulun (29)_1024x576

Hurma içinde barındırdığı potasyum(K) ve demir(Fe) mineralleri ile beraber metabolizmanın hızlandırılması durumundan yararlı olduğu gibi lifli bir bitki olması sebebiyle de hurmayı kilo vermek için çok faydalı bir bitki haline getirmektedir. Hurma sindirim sistemini hızlı çalışmasına yardım ediyor. Bu sayede sağlıklı bir şekilde kilo verdiren hurma diyetiyle zayıflamak oldukça kolay!

kolay-diyet-listesi_hurma-diyeti-ile-fazla-kilolarinizdan-kurtulun (13)_1024x576
Hurma Diyeti ile Fazla Kilolarınızdan Kurtulun!

Peki alternatif hurma dİyetİ nasil yapilir? Bu diyet şu şekilde yapılabilir; 

Kahvaltı

 • 2 dilim tam buğday ekmeği
 • 1 tam haşlanmış yumurta
 • 2 dilim peynir
 • Yeşillik
 • 4-6 adet siyah zeytin
 • Kahvaltıdan 15 dakika önce 2 su bardağı su ve 2 tane çekirdeği ayrılmış hurma tüketilebilir.

kolay-diyet-listesi_hurma-diyeti-ile-fazla-kilolarinizdan-kurtulun (8)_1024x576

Öğle

 •  1 adet hurma
 • 1 tabak az zeytinyağlı sebze yemeği 
 • 1 kase light yağsız yoğurt ile üzerine pul biber ekilmiş yoğurt
 • 1 dilim tam buğday ekmeği

kolay-diyet-listesi_hurma-diyeti-ile-fazla-kilolarinizdan-kurtulun (3)_1024x576

Ara öğün

 • su bardağı sıcak süt içerisine 3 tane çekirdeği ayrılmış  hurma ve 10 tane iç badem karıştırılıp, blender da çekilir.

kolay-diyet-listesi_hurma-diyeti-ile-fazla-kilolarinizdan-kurtulun (7)_1024x576

Akşam

 • 1 adet hurma
 • 1 porsiyon kırmızı et / tavuk et / balık eti 
 • az soslu, bol salata.
 • Yemekten iki saat sonra: 2 adet hurma + bitki çayı -yeşil çay- tüketebilirsiniz.  
 • Ya da yemeklerden önce bir gece önceden suya yumuşaması için bıraktığınız hurmaları tüketebilirsiniz.  

Yoğurt, Yulaf Hurma Diyeti Nasıl Yapılır ?

kolay-diyet-listesi_hurma-diyeti-ile-fazla-kilolarinizdan-kurtulun (4)_1024x576
Hurma Diyeti ile Fazla Kilolarınızdan Kurtulun!

Hurma diyeti ile zayıflayanlar, bu diyette yulafı ve yoğurdu da kullanmışlardır. Hurmanın lifli yapısı ve buna ek olarak yulafın doyuruculuğu bir araya gelince, oldukça etkili bir besin meydana gelmiş oluyor. Bu diyeti uygulamak için hurma diyetinin etkisini artırmak için ve kalorisini düşürmek için hurmaları ortadan ikiye ayrın, ayırdığınız bu hurmaları bir kasenin içinde suya koyunuz. Böylece hurmalar yumuşamış olacaktır. Yumuşamış hurmalar laksatif yani bağırsak yumuşatıcı olmasını sağlamaktadır.

kolay-diyet-listesi_hurma-diyeti-ile-fazla-kilolarinizdan-kurtulun (2)_1024x576

Öğünlerinizde yulaflı hurma yoğurt diyetini şu şekilde tüketebilirsiniz;

Sabah Kahvaltısı: 1 kase light yağsız yoğurt ve bir gece önceden yumuşamış 7 adet hurma ile güne merhaba deyin, 

Öğlen Yemeği: 1 kase light yağsız yoğurt ve bir gece önceden yumuşamış 7 adet hurma ile açlığınızı yatıştırın, 

Akşam Yemeği: 1 kase light yağsız yoğurt ve bir gece önceden yumuşamış 7 adet hurma tüketerek günü bitirin.  

Yoğurt Hurma Diyetinin Zararları Nelerdir ?

kolay-diyet-listesi_hurma-diyeti-ile-fazla-kilolarinizdan-kurtulun (1)_1024x576

Sağlıklı bir hurma diyeti ile ortalama altı yedi kilo verildiği ve bu kilonun geri alınmadığı görülmüştür. Tabi ki bu diyetin sonrasında aşırı yemek yemeden kaçınmalıdır. Aksi taktirde verdiğiniz kiloları geri alacaksınız. Her besin öğesinin yararı olduğu gibi fazla tüketildiği zaman zararı da vardır. (Günde 21 adetten fazla tüketilen hurmanın zararı olacaktır.)

kolay-diyet-listesi_hurma-diyeti-ile-fazla-kilolarinizdan-kurtulun (12)_1024x576

Hurmanın içinde çok fazla lif vardır. Bu lifler sindirim olduğu zamanda bağırsaktaki yağ asitlerini harekete geçirmesine sebep olurBu durum sayesinde metabolizma hızlanır ve vücutta biriken yağlar erimeye başlar, kilo verme süreci hızlanır. Bunun çok olması da vücuttaki kas  birikimlerinin  erimeye başlamasına sebep olacaktır. Bu da sizi olumsuz etkileyecektir. 

kolay-diyet-listesi_hurma-diyeti-ile-fazla-kilolarinizdan-kurtulun (15)_1024x576

Dolayısıyla hurma yoğurt diyeti ile kilo veren insanlar, bunun yanında yüksek miktarda antioksidan almaktadır. Antioksidanlar, zararlı serbest oksijenleri kökten temizlemeye yardımcı olur, stresi ve iltihabı azaltmaktadır. Yeni antosiyaninler, fenolikler ve karotenoidler gibi antioksidanları içerir. Bunlar toksinlerin atılmasına, metabolizmanın ve sindirimin artmasına yardımcı olur. Bu durumun sonucunda kilo kaybına sebep olmaktadır. 

Ramazanda Hurma Diyeti Nasıl Yapılır ?

kolay-diyet-listesi_hurma-diyeti-ile-fazla-kilolarinizdan-kurtulun (28)_1024x576

Özellikle diyet yapan bireylerde D vitamini eksikliği ve  kabızlığı olanlar için hurma diyeti oldukça yararlıdırRamazan ayında bol miktarda bulunan ve sofraları süsleyen hurmalar orta büyüklükte olanlardan seçilebilir. Hurmanın lif oranı fazla ve nispeten glisemik indeksi oldukça az olduğu için sizi uzun süre tok tutacaktır ama yüksek vitamin ve mineral içeriği ile enerjinizi düşürmeyecektir.

kolay-diyet-listesi_hurma-diyeti-ile-fazla-kilolarinizdan-kurtulun (25)_1024x576

Bir orta boy hurmanın kalorisi yaklaşık 40 kalori civarındadır. Bu programda da ortalama günlük olarak 1000 kalori civarında alacaksınız. Bu diyeti uygularken günde yirmi bir tane hurma tüketme hakkınız bulunmaktadır. Bu sayının üzerine asla çıkmamanız gerekmektedir. Hurma diyetinde hurmaya özellikle az yağlı yoğurtla beraber yapılmaktadır. 

kolay-diyet-listesi_hurma-diyeti-ile-fazla-kilolarinizdan-kurtulun (21)_1024x576

Yoğurt kalsiyum ve D3 vitamini bakımından çok zengindir. Bu sebeple diyet yapar iken kemik sağlığını korumak için tüketilmelidir. Bu diyeti yaparken yoğurt ve hurma dışında başka bir şey kesinlikle tüketmemelisiniz. Üstelik her gün sabah elli dakika yürüyüş yapmalısınız. 

Hurma Diyeti Yapan Ünlüler Kimlerdir ?

kolay-diyet-listesi_hurma-diyeti-ile-fazla-kilolarinizdan-kurtulun (19)_1024x576

Bu diyeti uygulamayı düşünenler için ünlülerin hurma diyeti yorumları oldukça önemlidir. Tabi bunlardan en çok merak edilen hurma diyeti ender saraç tarafından önerilen diyettir. Çünkü diyetlerin en etkilisi arasında olan Ender Saraç’ın hurma diyetidir. Bu diyet bir çok kez denenmiştir ve hep olumlu sonuç alındığı uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Bu diyeti merak ediyorsanız Uzm. Dr. Ender Saraç’tan göbek eriten hurma diyeti, başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

kolay-diyet-listesi_hurma-diyeti-ile-fazla-kilolarinizdan-kurtulun (14)_1024x576

Bunun dışında bu diyeti uygulayarak zayıflamış ünlüler de mevcuttur. Kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre bu diyeti uygulayan ünlüler şunlardır;

 • Nazan Öncel  
 • İskender Paydaş 
 • Nazan Öncel 
 • Hazal Kaya 
 • Hande Erçel  
 • Yeşim Ceren Bozoğlu  
 • Seren Serengil bu diyeti uygulayan başlıca ünlülerdir.

kolay-diyet-listesi_hurma-diyeti-ile-fazla-kilolarinizdan-kurtulun (11)_1024x576  

Üstelik şunu da eklemek gerek herkesin metabolizması birbiri ile aynı değildir. Bu diyeti yapmadan önce bir aile hekimine danışmalısınız. Eğer aile hekiminiz onay verirse sizde bu diyeti kendi üzerinizde uygulayabilirsiniz.   

Yoruma kapalı.