Online Petshop Açmak ve Petshop Ürünleri Satmak için 2023 Rehberi

Online Petshop Açmak Maliyetli mi?

Online petshop açmak için belirli başlı aşamaların izlenmesi gerekmektedir. Günümüzde fiziksel olarak pet shop açmak için ayrı online pethop siteleri açmak ayrı kurallara sahiptir. Var olan bir şirket bulunuyor ve fiziksel olarak satış yapılıyorsa pet shop ürünleri online olarak satış alanına koyulabilir.

Fakat henüz ortada bir şirket yoksa bu aşamada evcil hayvan için üretilen malzemeleri satmak için site kurmadan önce ve sonra izlemeniz gereken yollar mevcuttur. İşte, online pet shop açmak istiyorsanız bunun için izlemeniz gereken kurallar.

Online Petshop Açmak için Hangi Yollar İzlenmeli? İnternette ve Hayvansız Petshop Açmak için Aşamalar

online-petshop-açmak

 

Online petshop açma maliyeti düşürmek ve bununla birlikte doğru bir şekilde sektör yer alabilmek amacıyla günümüzde geçerli olan bazı unsurlar bulunuyor. Güncel olarak online petshop açmak için gerekenler aşamalı olarak sizlere rehber olarak sunulmuştur. Başta e ticaret sitesi kurmak üzere bir dahaki sefere uğraşmamak adına evcil hayvan ürünlerini satabileceğiniz online satış platformu için tüm gerekenler şu şekildedir:

1- Şirket Kurulmalı

Satış yapmak için web sitesi kullanıyorsanız iki yöntem bulunmaktadır. Eğer önceden kurulmuş olan bir şirketiniz ve mağazanız varsa bu aşamayı yapmanıza gerek yoktur. Fakat online petshop açmak için bir iş karşılığında fatura kesmeniz gerektiğinden şirket kurmalısınız. Büyük bir şirket planınız olmasa bile vergi gibi unsurların takibi için şirket açmalısınız. Şahıs şirketi kurabileceğiniz gibi limited şirket kurabilirsiniz.

Şahıs şirketi kurmak için gerekli belgeler şu şekildedir:

 • Şirketi kuracak kişiye dair nüfus cüzdan bilgileri,
 • Vesikalık birkaç fotoğraf,
 • Eğer başkası adına yapılıyorsa vekaletname,
 • İmza beyannamesi,
 • Şirket gösterilecek yere dair kira ya da tapu kopyası,
 • İkametgah belgesi,
 • Kuruluş beyannamesi şeklindedir.

Belgeleri temin ettikten sonra şirket kurulmalı daha sonra online petshop açmak için site ve diğer hazırlıklara geçilmelidir.

2- Online Petshop Açmak için Web Site Kurulumu

Online petshop siteleri günümüzde farklı tema ve şekillerde gerçekleşmektedir. Fiziksel olmanın dışında e-ticaret kapsamında online petshop açmak için site oluşturmalısınız. Web site kurulumu yapan bilirkişilerden destek alarak ilerleyebilirsiniz.

Beğeni ve beklentinize bağlı olarak farklı tema ve kullanış şeklinde bulunan web siteleri tercih etmelisiniz. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken mevzu blog sitelerinden farklı hareket etmektir. Blog sitelerinde satış amacı olmadığından görece daha basit kurulurlar.

Ancak e-ticaret siteleri ürün, satış ve ödeme gibi farklı sistemleri içermektedir. Online petshop açmak için kaliteli yazılımsal sisteme sahip olan değişik formattaki e-ticaret sitelerini tercih etmelisiniz. Sahip olduğu ekstra özelliklere bağı olarak bahsedilen sitelerde gönül rahatlığıyla satış yapabilirsiniz.

3- E Ticaret Paketleri ile Online Petshop Siteleri Öne Çıkarılmalı

Klasik e-ticaret siteleri her zaman faydalı olmaz Diğer sitelerden farklı olabilmek ve görece profesyonellik kazanmak adına e-ticaret paketleri almalısınız. Petshop için e-ticaret paketleri bu kapsamda ihtiyacınız olan tüm hizmetleri kapsayacaktır.

E-ticaret paketleri, sektörde yer almak isteyen firmaların ihtiyacı olan birçok hizmeti içerisinde barındırmaktadır. Web site kurulumundan, ödeme sistemine, temalardan, entegrasyona kadar birçok işlem mevcuttur. Her biri ayrı firmalar ve kişilerden temin edilmek yerine tek adresten alınabilmektedir.

Hızla gelişen ve büyüyen sektör içerisine hızla girmek gerekir. Yeterli hız olmadığı müddetçe kişiler büyük zorluk çekecek ya da geç kalacaktır. Bu aşamada farklı kollara ayrılmak yerine tek bir adresten merkezi olarak işlemleri yürütmek online petshop açmak için gereklidir. Siz de siteniz için uygun e-ticaret paketlerini inceleyebilirsiniz.

4- Satılacak Ürünler için Petshop Tedarikçileri Seçilmeli

online-petshop-açmak
Online Petshop Açmak

E-ticaret alanında tedarikçilerin önemi çok büyüktür. Eğer kalıcı ve kapsamlı bir tedarikçi seçmezseniz zaman içerisinde zorluk yaşarsınız. Tedarikçilerin birden fazla ürüne sahip olması tek bir elden işin yürütülmesinde etkilidir. Farklı tedarikçilere gerek kalmadan tek adresten tüm malzemelerinizi alabilirsiniz.

Malzeme çeşitliliğinin yanı sıra tedarikçilerin kısa sürede ürün gönderimi yapması gerekir. Online petshop açmak için tedarikçi listesini bu yüzden geniş tutmak gerekir. Doğru tedarikçi ile anlaşma sağlayana kadar ince araştırmalar yapılmalıdır. Hızlı hareket eden ve köklü tedarikçiler sizi yarı yolda bırakmayacaktır.

5- Petshop Ürünlerinden Elde Edilecek Kâr Belirlenmeli

Her ne kadar online petshop açmak kârlı dursa da doğru hareket edilmediği müddetçe ticarette olduğu gibi zarar edebilirsiniz. Her unsuru göz önünde bulundurarak hareket etmek bu yüzden önemlidir. Kazanç elde etmenin yolu da kâr oranını belirlemekten geçer. Ürünleri belirlemek kâr oranını etkileyen bir unsurdur. Sadece ürün belirleme değil, ürün belirledikten sonra da kârlarını saptamalısınız.

6- Petshop Sitesi için Reklam ve Blog Desteği Alınmalı

Satış ve kazanç elde etmenin yolu online petshop açmak için kurulan web sitenin ön sıralarda yer almasıdır. Online petshop siteleri ön plana çıkabilmek için reklam ve blog desteği almaktadır. Blog üzerinden SEO içerik çalışmaları yapmak kalıcı olarak Google’da sıralama almaya yarayacaktır. Reklamlar ise kısa sürede ilk sayfada yer alarak satış olasılığını arttırır.

7- Güvenli Ödeme Sistemleri Oluşturulmalı

Müşteri yani alıcılar güvenli bulmadığı bir siteden alışveriş yapmayacaktır. Güveni elde etmenin temel yolu site üzerinde firmaya dair bilgi vermektir. Ayrıntılı bilgi vermenin yanı sıra güvenli ödeme sitemleri oluşturmaktır.

Güncel olarak ödeme sistemleri şu şekildedir:

 • Sanal kart ile ödeme,
 • Sanal pos ile ödeme,
 • Kredi kartı ile ödeme,
 • EFT / Havale ile ödeme,
 • Kapıda ödeme olarak bulunuyor.

Her bir ödeme şartında kullanıcıya güvenilir ve iki aşamalı sistem sunulmalıdır. Aksi takdirde alıcılar kart bilgilerinin çalınması endişesiyle alışveriş yapmayacaktır. Ödeme sistemleri entegre etmek için e-ticaret paketleri alınabilir. Alınacak bu e-ticaret paketleri sayesinde ödemeye dair farklı koşulları sitenizde bulundurabilirsiniz.

Editörün Önerisi : Kozmetik Siteleri İçin En İyi E-Ticaret Paketleri

 

8- E-Ticaret Sitesi Kurduktan Sonra Genel Takibi Sağlanmalı

online-petshop-açmak

 

Düşülen genel yanılgılardan birisi online petshop açmak için web sitesi kurulduktan sonra genel takibinin yapılmamasıdır. Halbuki sistem üzerine kurulmuş olan eklentiler zamanla güncellemektedir. Google tarafında ve web site alt yapılarında oluşan bu güncellemeleri takip ederek kişilerin gerekli farklılığı yapması gerekir. Aksi takdirde site geri kalır.

9- Google Entegrasyonları Gerçekleştirilmeli

Günümüzde farklı tarayıcılar yer alsa da genelde e-ticaret için en kapsamlı tarayıcı Google olmaktadır. Google ile entegrasyon işleminin sağlanması online petshop açmak için sağlanması gereken temel durumlardır.

Google entegrasyonu SEO olarak tanımlanmaktadır. E-ticaret sitelerinde bulunan ürün açıklamaları, blog çalışmaları, backlink çalışmaları bu durum altında yer almaktadır. Olası durumlarda ön plana çıkmak ilk sayfada yer almak adına SEO uyumlu içerik üretilmesi şarttır. Aksi takdirde online petshop açmak için kurduğunuz web siteniz geri planda kalacaktır.

10- Uzun Vadede Kâr Hesaplaması Yapılmalı ve Proje Sürdürülmeli

Kısa vadede kazanç hesaplamaları çabuk kazanç sağlar ancak temel kazanç uzun vadeli kazanç hesaplamaları ile mümkün olmaktadır. Kişilerin uzun vadeli kâr oranlarını hesaplayarak bir bilanço çıkarması gerekir. Online petshop açmak adına planlamaların sağlam ve süreli olarak yapılması gerekir. Kısa ve uzun vadeli plan yapmadan online petshop açmak çok da mantıklı olmayacaktır.

Sadece Kedi Köpek Maması Satmak Karlı mı?

Online petshop açmak için adım atan bireyler ilk aşamada kedi ve köpek mamasının kazanç sağlayıp sağlamayacağı konusunda meraklıdır.  Kedi ve köpek maması sektöründe yıllarca bilinen ve adını duyurmuş markalar mevcuttur. Fakat bu markaların maddi anlamda güçlük çıkarması günümüzde alternatiflere yol açmaktadır.

İlk aşamada online petshop açmak için mamaları satmanız doğru olabilir. Fakat özellikle kâr elde etmek istiyorsanız alternatifleri arttırmalısınız. Her bütçeye hitap edecek güzel mamaları bulundurmak satış olasılığınızı arttırır. Bu unsur da uzun vadede satışlarınızı sağlayarak sürekli müşterilerinizin bulunmasını sağlar.

Petshop Aylık Kazanç Miktarı Ne Kadar?

online-petshop-açmak

 

Satılacak ürün ve kişinin izleyeceği yola göre kazanç miktarı değişecektir. Online petshop açmak adına tercih ettiğiniz tedarikçiniz de çok önemlidir. Maliyeti ne kadar kısarsanız o denli kâr ve kazancınız olur. Aynı zamanda e-ticaret paketleri alarak sistemsel olarak hazır olmanız farklı müşterilere ulaşma olasılığınızı da doğrudan arttıracaktır.

Petshop Açmak için Devlet Desteği Bulunuyor mu?

Günümüzde girişimci olma yollarından birisi de online petshop açmak olarak görülüyor. Devlet tarafından girişimleri desteklemek adına KOSGEB yardımları sürdürülmektedir. Bunlardan birisi de petshop adına sağlanmaktadır. Online petshop açmak ile birlikte fiziksel petshop açmak isteyenler KOSGEB başvurusu yaparak kredi çekebilmektedir.

YouTube video

 

Yoruma kapalı.