Sirkadiyen Beslenme ve Ritim Nasıl Yapılır ?

Özellikle son 4-5 yıl içerisinde gündeme gelmiş ve popülerliğini hala koruyan sirkadiyen beslenme, kelime anlamı olarak yaklaşık-gün şeklinde çevrilmektedir.

Genel anlamı olarak da insan vücudunun bir gün sonuna kadar gerçekleştirdiği fizyolojik ve psikolojik zaman aralığı şeklinde tanımlanmaktadır. Bu programla birlikte günlük tüm süreçlerin kontrolü sizin elinize geçiyor ve kilo verme işlemini sizin saatiniz belirliyor. Sirkadiyen beslenme, diğer beslenme programlarından farklı olarak yasak yiyecek-içecek veya tüketim kısıtlaması şeklinde ilerlemiyor.

YouTube video

Tüketilecek besinlerle değil, bu besinleri hangi zaman aralığında tükettiğinizle ilgileniyor. Tüketim oranından çok öğün saatleri önem taşıyor. Bu öğün saatlerine bağlı olarak vücut ritminizin oturtulması hedefleniyor. Düzene alışan vücut temel ihtiyaçlarının fazlasını kabul etmeyeceği için zamanla fazla olan besinleri atmaya başlıyor ve kilo kaybı gerçekleşiyor. 

kolay-diyet-listesi_sirkadiyen-beslenme-ve-ritim-nasil-yapilir (7)

Sirkadiyen ritim ve beslenme şeklinde adlandırılmasının temel sebebi de vücut ritminin önem taşıması. Eğer bu ritme uygun olarak beslenme yaparsanız sağlıklı bir şekilde kilo kaybederken, ritmi kaçırdığınızda kiloyu geri almanız söz konusudur. Bu sebeple oldukça bağlı kalınarak ilerlenmesi gereken bir beslenme tarzıdır. Bu sirkadiyen beslenme nedir, sirkadiyen ritim nedir, neden olur? sorularını cevaplamaya çalışalım.

Sirkadiyen Beslenme ve Ritim Nasıl Yapılır ? 

kolay-diyet-listesi_sirkadiyen-beslenme-ve-ritim-nasil-yapilir (2)

Sirkadiyen beslenme ve ritim nasıl yapılır, sirkadiyen diyeti hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? sorularının cevabını bulmak, bu programın uygulanması için temel koşuldur. Tüm hatlarıyla programı anlamak, uygulayabilmek için en gerekli şarttır. Vücut düzeni ve beslenme sirkadiyen ritmin düzeni için etkili konumdadır. Bu ritmi ve beslenmeyi en çok etkileyen konulardan biri de uyku düzenidir.

kolay-diyet-listesi_sirkadiyen-beslenme-ve-ritim-nasil-yapilir (6) Uyku programınız düzenli olduğu sürece sirkadiyen ritminiz de sağlıklı şekilde ilerleyecektir. Bu beslenme programına göre gece 01:00-03:00 saatleri arasında uykuda olmanız ve her gün aynı saat aralığında uyuyup uyanmanız gerekmekte. Ortalama 7-9 saat arası uyumak düzeni sağlamak için ideal uyku saati olarak kabul edilmektedir.

kolay-diyet-listesi_sirkadiyen-beslenme-ve-ritim-nasil-yapilir (5)

Melatonin ve diğer birçok hormonun salgılandığı bu saatler size beslenme konusunda da oldukça fayda sağlayacaktır. Uyku saatlerinizi düzene koyduktan sonra aynı performansı beslenme saatleriniz için de göstermelisiniz. Her gün aynı saatlerde yapacağınız beslenme eylemi, sirkadiyen ritminizin düzeni için gereklidir. Bu iki faktörün düzeni sağlandığında sirkadiyen ritminiz artık sabit şekilde ilerleyecektir. Bu sayede sağlıklı bir şekilde hayatınıza devam edebilecek ve kilo verme isteğinizin karşılığını alabileceksiniz. 

Sirkadiyen Beslenmede Öğünlerin İçeriği 

kolay-diyet-listesi_sirkadiyen-beslenme-ve-ritim-nasil-yapilir (4)

Sirkadiyen beslenmede öğünlerin içeriği, ritim düzeninden sonra önem taşıyan bir diğer konudur. Vücudunuz için enerji kaynağı olacak yağ ve tahıl içeren ürünleri genellikle kahvaltı öğününde tüketmelisiniz. Bu şekilde vücut direnciniz yükselecek ve gün boyu açlık hissini daha az hissedeceksiniz. Öğlen yemeklerinde protein içeren gıdalar ana ürününüz olmalıdır.

kolay-diyet-listesi_sirkadiyen-beslenme-ve-ritim-nasil-yapilir (3)

Gün ortasında protein toplamak vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılamaya yetecektir. Akşam yemeklerinde, sindirimi kolay olan sebzeli yemekler tercih etmelisiniz ki vücudunuz rahat bir gece geçirebilsin. Burada akşam yemeği saati bu sebeple ekstra önem taşımaktadır. Akşam yemeğinizi hangi saatte yiyeceğiniz, sirkadiyen beslenme programında size aittir. Kendiniz için belirlediğiniz uyku saatinden 4 saat öncesinde besin tüketimi sonlandırmalısınız.

kolay-diyet-listesi_sirkadiyen-beslenme-ve-ritim-nasil-yapilir

Bunun dışında; 

  • Tüm gün boyunca sıvı tüketimini yüksek seviyede tutmalısınız. Buradaki önemli nokta, gece uykudan ayrılmamak için, uyumadan yaklaşık 30-40 dakika önce, son sıvı tüketiminizi gerçekleştirmeniz gerektiğidir.  
  • Eğer sirkadiyen ritmin bozulmamasını istiyorsanız, uyuduğunuz odadaki tüm elektronik aletler kapalı konumda olmalıdır. Çünkü bu aletler sirkadiyen ritmi etkilemektedir.
  • Uyku ve beslenme saatleriniz her gün belirli bir saatte olacak şekilde düzenlenmelidir.  
  • Akşam yemeklerinden sonra kahve ve çay gibi keyif verici besinler tüketmemelisiniz. Bu besinler uyku düzeninizi olumsuz yönde etkileme ihtimali taşımaktadır. 
  • Düzenli olarak gün içerisinde yürüyüş yapmalı ve vücudunuzu bedenen rahatlatmalısınız. 

Sirkadiyen Beslenme ve Ritim Sonucu Neler Olur ?

kolay-diyet-listesi_sirkadiyen-beslenme-nedir (3)

Sirkadiyen beslenme ve ritim sonucu genel olarak olumlu sonuçlanmaktdır. Ancak düzen isteyen bir süreç olduğu için, çeşitli aksiliklerden dolayı yarıda bırakabilmeye müsait bir programdır. Bu programı sabırla ilerletmek olumlu sonuçları beraberinde getirecektir. Dolayısıyla her şeyde olduğu gibi sirkadiyen beslenme yapılırken de düzene dikkat edilmesi gerekmektedir.

kolay-diyet-listesi_sirkadiyen-beslenme-nedir (2)

Bu şekilde düzenli devam edildiği takdirde şu maddeler gerçekleşecektir;  

  • Beslenme ve uyku düzeni dışında genel anlamda düzenli bir hayat yaşamaya başlayacağınız için psikolojik olarak da rahatlama hissini beraberinde getirecektir. 
  • Sirkadiyen beslenme tam anlamıyla bir diyet ilerleyişi taşımadığı için, yemek kısıtlaması yaşamadan kilo kaybedebileceksiniz. 
  • Düzenli beslenme ve uyku bağışıklık sisteminize olumlu etkilerde bulunacağı için daha sağlıklı bir vücut sistemine sahip olacaksınız. 
  • Uyku sayesinde salgılanan önemli hormonlardan melatonin hormonu vücudunuza kazandırmanız daha da kolaylaşacaktır.

kolay-diyet-listesi_sirkadiyen-beslenme-nedir


İlginizi Çekebilir: Pek çok ünlü, çeşitli şekillerde kilo vermektedir. Gerek diyet listeleri, gerekse spor ve egzersizlerle zayıflamaktadır. bu ünlülerden birisi de Adele’dir. 45 kilo vererek gözleri üzerine çeviren Adele, nasıl kilo verdiği oldukça merak onusu oldu. Konu hakkında daha fazla bilgi için 45 kilo veren Adele nasıl zayıfladı, Adele son hali görenleri şaşırtıyor, başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Keyifli okumalar😊


 

Yoruma kapalı.