1 Ayda Kaç Kilo Verilir? 1 Ayda 5 Kilo Vermek Mümkün mü?

1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

Gelişen teknolojiye paralel hareketsiz yaşam ve fast food beslenme düzeni sonrası obezite şikayetlerinde artış görülmektedir. Merdiven yerine asansör kullanımı, yürüme mesafesindeki yerlere bile özel araçlar ile gidiliyor olması, sürekli tablet, cep telefonu başında geçen hareketsiz saatler ile birlikte sağlıksız beslenme düzeninin bizleri getirdiği nokta fazla kilolar olmaktadır. Diyet listeleri arasında boğulan genci, orta yaşlısı ve yaşlısı kendine çıkış yolu ararken sürekli olarak 1 ayda kaç kilo verilir? 1 ayda 5 kilo vermek sağlıklı mı soruları ile savaşır durur.

1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

Sizler için hazırladığımız bu yazımızda 1 ayda kaç kilo verilir sorusunun yanında sağlıklı kilo nasıl verilir? ve Yo-yo-etkisine girmeden kilo vermek mümkün mü gibi sorularına da cevap vermek istedik.

Yazımıza devam etmeden önce sizlere ufak bir uyarıda bulunmak isteriz. Her yaş grubu hatta cinsiyetin bile kilo verme süreci farklı işleyebilmektedir. Cinsiyet veya yaş faktörü dışında kronik rahatsızlıklar ve beraberinde kullanılan ilaçlar neticesinde sizler için en doğru diyet programını diyetisyeniniz belirleyecektir. yıl içerisinde hızlı kilo vermek bir ayda mümkün olsa da kilo vermiş kişinin tekrar kilo almaması önemlidir. gün içerisinde olmak üzere kilo vermeye biraz daha istekli olmak daha fazla kalori yakmanız için öncü olacaktır.

1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

Genç iken her hangi bir sağlık problemi olmaması halinde kilo vermek çok daha kolaydır. Ancak 20 yaşından sonra yavaş yavaş kilo vermek zorlaşmaya başlayacaktır. Çünkü bu yaşlardan sonra metabolizma hızı düşmeye başladığı için kilo yakımı da yavaşlayacaktır. Özellikle 25 yaşlarından sonra iş hayatının başlaması, hareketsiz çalışma ortamı, sağlıksız ve düzensiz beslenme süreci ve stres ile birlikte kilo alımı artarken kilo vermek de bir o kadar zor olacaktır.

Şimdi gelelim asıl sorumuza 1 ayda kaç kilo verilir? Bu tamamen sizin günlük kalori alma ve kalori yakma miktarınıza bağlıdır. Örneğin uygulayacağınız sağlıklı beslenme programı ya da diyet listesi çerçevesinde günlük kalori alma miktarınızı 350 kalori azaltabiliyorsanız ve buna karşılık uygulayacağınız egzersizler ile kalori yakma miktarınızı 350 kalori arttırabiliyorsanız aylık 4 ile 5 kilo arası vermeniz mümkün olmaktadır.

1 ayda kaç kilo verilir

Burada verdiğimiz kalori miktarlarının çok daha üstüne çıkarak daha fazla kilo verme hesabına girmeniz sağlığınızı çok fazla risk altına sokacaktır. Çünkü muhtemelen çok yüksek kalorili beslenme düzeninden ve tamamen hareketsiz bir yaşamdan diyete başlıyorsunuz. Günlük beslenmenizde daha yüksek miktarda kalori azaltması yapmak psikolojinizi ve sağlığınızı etkileyebileceği gibi çok aşırı egzersiz yaparak fazla kalori yakmaya çalışmak da aynı şekilde size zarar verecektir. Bu nedenle kademeli bir şekilde diyetinizi ve sporunuzu daha sıkı bir tempoya almanız çok daha iyi ve etkin olacaktır.

1 Ayda 5 Kilo Vermek Mümkün mü?

1 Ayda 5 Kilo Vermek Mümkün mü?

Yukarıda da açıkladığımız gibi 1 ayda 5 kilo vermek aslında hiç de zor değil. Hayatınızdan eksilteceğiniz kaloriler ve mümkünse yapacağınız ufak egzersizler ile 1 ayda 5 kilo vermek çok kolay olabilmektedir. İlk haftalarda yavaş çalışan metabolizmanız nedeni ile kilo veremediğinizi görmek moralinizi bozsa da sabırlı olun. 1 ay sonrasında metabolizmanız yeni düzene alışarak daha hızlı çalışmaya başlayacak ve kilo verdiğinizi göreceksiniz.

1 ayda kaç kilo verilir

Doktor kontrolünde uygulayabileceğiniz bir çok diyet listesi bulunmaktadır. Sağlık problemi olması halinde diyetisyen tarafından hazırlanan kişiye özel diyet listesi ya da çok az kilo fazlanız olması halinde uygulayabileceğiniz bir diyet listesi seçebilirsiniz. Ancak şunu unutmamalısınız ki eğer uzun bir süredir aynı kilolarda iseniz vücuduz bu kiloya alışmış olacaktır. Özellikle hızlı kilo vermeyi hedefleyen 1 ayda 10 kilo vermek ya da 1 ayda 15 kilo vermek ile başlayan diyet listeleri belki de sizin için uygun olmadığından sağlığınız açısından risk oluşturabilir.

Yo-Yo Etkisine Girmeden Kilo Vermek

Yo-Yo Etkisine Girmeden Kilo Vermek

Kilo verme sürecinde yo-yo etkisi çok sık karşılaşılan bir durumdur. Yo-yo etkisi, uygulanan hızlı diyetler sonrasında verilen kiloların aynı hızda geri alınması için kullanılan bir ifadedir. Bir çok kişinin başına gelmiş olan yo-yo etkisi, sağlıksız ve çok hızlı verilen kilolar sonrasında gerçekleşmektedir. Özellikle şok diyetler, 1 ay da 15 kilo vermek ya da 1 ayda 20 kilo vermek gibi iddialarda bulunan diyetler sonrasında yo-yo etkisi çok sık gözlemlenmektedir.

1 ayda kaç kilo verilir

Fazla kilolarınızdan şikayetçi iseniz ve bu fazla kilolardan tamamen kurtulmak istiyorsanız sağlıklı bir hayat düzeni kurmanız zorunludur. Sağlıklı beslenmeli, düzenli olarak uyumalı ve spor yapmalısınız. Hayatınıza sağlıklı bir çeki düzen verdiğinizde yavaş yavaş fazla kilolardan da kurtulmanız mümkün olacaktır. Aldığınız gereksiz kalorilerden kurtularak, kalori yakımını hızlandırmak için spor yaparak 1 ayda 5 kilo vermek sağlıklı bir kilo verme süreci olacaktır.

Yumurta Diyeti

Yumurta Diyeti

Kas ve kemik sağlığı için gerekli temel besinlerden olan yumurta diyeti bugünkü konumuzun ana maddesidir. Bir spor salonuna gittiğinizde fiziksel aktivitelerinize ek olarak site bir beslenme programı verilir. Spor uzmanları bu programda mutlaka yumurtanın beyazının spor yapanlar açısından öneminden bahsederek sağlıklı zayıflamanıza da yardımcı olacağını söyler. Bizlerde son zamanların en popüler diyetlerinden olan bu beslenme türünü açıklayacağız.

Yumurta Diyeti Faydalarından Başlayalım: Avantajları

Yumurta Diyeti Faydalarından Başlayalım: Avantajları

 • Protein açısından zengindir. Protein ihtiyacını tam olarak karşılar.
 • Tok tutucudur. Bu diyet yapılırken açlık hissetmezsiniz.
 • Zayıflama yöntemleri arasında uygulaması en kolay diyetlerdendir.
 • Enerji verici maddeler içerir. Halsizlik etkilerine kapılmazsınız.
 • Düşük karbonhidrat değerlerine sahiptir. Yani ek olarak kilo yapıcı içerikler sunmaz.

Zararlarından Bahsedelim: Yumurta Diyeti Dezavantajları

Zararlarından Bahsedelim: Yumurta Diyeti Dezavantajları

 • Uzun süreli tüketimde sivilce gibi yan etkiler oluşturur.
 • Kilo vermek için kısa süreli ideal bir diyet çeşidi olarak tercih edilebilir. Uzun süreli dönemlerde beslenme yetersizliğine neden olur.

Hangisi? Yumurta Sarısı mı? Yumurta’nın Beyazı mı?

Hangisi? Yumurta Sarısı mı? Yumurta’nın Beyazı mı?

Zayıflamak için diyet listesi oluştururken yumurtanın hangi kısmının kullanılabileceğini de analiz etmemiz yerinde olacaktır. Kilo vermenin yollarını ararken diyet listesi hazırlama sırasında tüketeceğimiz besinlerin hangi maddeleri içerdiğini, kaç kaloriden oluşturduğunu bilmemiz sağlıklı bir diyet için gereklidir. Buna göre;

Yumurta Ak’ı – Yumurta Beyazı

Yumurta Ak’ı – Yumurta Beyazı

 • 0 kalori oranı ile en ideal tercihtir
 • 0 yağ içerdiği için zayıflama sırasında kilo aldırıcı etken barındırmaz
 • Oldukça doyurucudur, açlık hissini minumum seviyelerde yaşarız
 • Kalori değeri bir yumurta akı için ortalama 15’dir. Yani kilo vermek için Yumurta Diyeti oldukça yerinde bir tercih olabilir.

Yumurta Sarısı Ne İçerir?

Yumurta Sarısı Ne İçerir?

 • Yumurtanın beyazına göre zayıflama sırasında daha dezavantajlı olsa da daha besleyicidir.
 • Protein içerikli olduğu için sağlıklı zayıflamaya yardımcı olabilir.
 • Az miktarda da olsa doymuş yağ oranı mevcuttur.
 • Kalori seviyesi yumurta beyazına göre dört kat fazladır. Yani 60 kaloridir.
 • Demir, Magnezyum, Potasyum, Fosfor gibi temel minerallerinden bulundurur.
 • A, B2, B6,B12 vitaminleri içerir.

Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır?

Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır?

Bu diyete 7 günden daha fazla devam etmeniz önerilmez. Biz burada ilk üç günü paylaşacağız. Kalan günleri ilk üç gün tükettiğimiz besinlere göre kendiniz şekillendirerek devam edebilirsiniz. İnternet dünyasında ve sosyal medyada 7 günde 12 kilo verdirten diyet diye geçen bu diyeti diyetisyene danışmadan yapmayınız.

1.Gün Kahvaltı

1.Gün Kahvaltı

Bir bardak az yağlı süt. Gaz – şişkinlik gibi etkilere kapılmamak için Laktosuz süt tercih edebilirsiniz. 2 tane haşlanmış yumurta yiyebilirsiniz. Yumurtanızı tuzsuz ya da az tuzlu olarak yemeniz önemlidir. Ayrıca kara biber ekerek hem yumurtanın tadını arttırmış olursunuz hem kokusundan uzak durursunuz hem de metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ek olarak 2 adet orta boy portakalı kahvaltınızda tüketiniz.

1.Gün Öğle Yemeği

1.Gün Öğle Yemeği

Bir tavuk butunu haşlayınız. Derisini çıkartınız ve yiyiniz. Yemeğe eşlik etmesi ve beslenmenize destek olması için bir kase yoğurt da tüketiniz. Yoğurdunuza bir çay kaşığı tarçın karıştırarak yerseniz metabolizmanızın hızlı kalmasına destek olabilirsiniz.

1.Gün Akşam Yemeği

1.Gün Akşam Yemeği

2 adet haşlanmış yumurta yiyiniz. Abartmadan 100 gramlık tavuk haşlaması da yiyebilirsiniz. Son olarak bir adet portakal ya da dilediğiniz bir adet meyveden tüketerek ilk gününüzü kapatabilirsiniz.

2.Gün Kahvaltı Menümüz

2.Gün Kahvaltı Menümüz

Evde hazırladığımız bir bardak limonata içiniz. 2 adet haşlanmış yumurta yiyiniz. Dilerseniz bir dilim çavdar ekmeğini de katık edebilirsiniz.

2.Gün Öğle Yemeğimiz

2.Gün Öğle Yemeğimiz

 

1 adet greyfurt yiyiniz. 1 adet çupra, levrek gibi az yağlı balık türlerinden herhangi birini fırınınızda ızgara usulü ya da kömür mangalında pişirerek yiyebilirsiniz.

2.Gün Akşam Yemeği

2.Gün Akşam Yemeği

İkinci günümüzün akşamında biraz zorlayacağız kendimizi. Bu öğünde sadece 3 adet haşlanmış yumurta yiyeceğiz. Damak tadınıza zarar vermez ise yumurta üzerine zencefil ya da zerdeçal tozundan biraz ekiniz.

3.Gün Kahvaltımız

3.Gün Kahvaltımız

Evimizde yaptığımız bir bardak limonatamızı afiyetle içelim. Lütfen şeker eklememeye özen gösterelim. 2 tanede de köy yumurtasını haşlatarak tüketebiliriz.

3.Gün Öğle Yemeği

3.Gün Öğle Yemeği

Bir porsiyonu yani 200 gramı aşmayacak şekilde dana ya da kuzu kırmızı etimizi ızgara ya da haşlama yöntemi ile pişirerek yiyelim. Bir tane de greyfurt ile öğle öğünümüzü bitirelim

3.Gün Akşam Yemeği

3.Gün Akşam Yemeği

Evet yine bir zorluk daha hissedeceğiz ama yapacak bir şey yok. Zayıflamak istiyorsak sabredeceğiz. 2 adet gezen tavuk yumurtasını alalım ve üzerine karabiber dışında bir şey dökmeden haşlayarak yiyelim. Unutmayalım sağlıklı zayıflama için Yumurta Diyeti 7 günden daha uzun süre devam etmemeliyiz. Ayrıca bol su tüketimi ve fiziksel aktivitelerle desteklemeliyiz.

Diğer Günler için Tüketebilecekleriniz

Diğer Günler için Tüketebilecekleriniz

Kalan günleri detaylı olarak yazmadık ama aşağıda yer alan gıdalardan yararlanarak diyetinizi tamamlayabilirsiniz. Zaten bu diyetin ana besini yumurta tüketimi. Buyurun;

 • Kahvaltılarınızda haşlanmış yumurtaya ek olarak haşlanmış ya da çiğ havuç yiyebilirsiniz.
 • Ana öğünlerinizde buğulama balık tercih edebilirsiniz. Bir gün tavuk, bir gün kırmızı et, bir gün balık olarak ilerleyiniz.
 • Akşam yemeklerinizden her gün olmamak şartı ile yumurtayı çıkartarak buharda pişirilmiş sebzelere yönelebilirsiniz.

 

 

 

 

Yoruma kapalı.