Elma Kilo Aldırır Mı? Bir Elma Kaç Kalori?

Elma Kilo Vermek İçin Tüketilmeli Midir?

Elma kilo aldırır mı sorusu herkes tarafından merak edilmektedir. Elma küçük bir boyuta sahip olduğu için akıllara elma kilo aldırır mı, bir elma kaç kalori gibi soruları düşebilir aynı zamanda elma kilo aldırmaz gibi bir algı oluşabilir. 

Ancak tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekmektedir. Elma, insan vücuduna en fazla fayda sağlayan meyvelerden bir tanesidir. Lif yapısı sayesinde sindirimi kolaydır ve C vitamini deposudur. 

elma-kilo-aldirir-mi
Elma Kilo Aldırır Mı

Elmada ayrıca pek çok antioksidan bulunmaktadır. Meyvenin, kalori miktarı çok düşüktür ve diyet programlarının vazgeçilmezi arasındadır. Tüketim kalıplarına bakıldığında, elmanın çiğ bir şekilde tüketildiği görülmektedir. 

Turtalarda ya da keklerde pişmiş bir halde bulunur ve elmanın suyunun market raflarında her zaman yer aldığı göz ardı edilmemelidir. Peki elma kilo aldırır mı? Elma kalori bakımından çok masum bir meyve olarak bilinir. 

Elma Yapısı Nasıldır? Elma Kilo Aldırır Mı?

Meyve, genel olarak su ve karbonhidrattan oluşmaktadır. Bu içeriği gayet masum bir görünüme sahiptir. Ancak elmada aynı zamanda sakaroz, früktoz ve glukoz gibi şekerler de bolca yer almaktadır. Şeker bakımından zengin bir meyve olan elmanın glisemik indeksi çok düşüktür. 

elma-kilo-aldirir-mi

Yani sahip olduğu şekerin kan şekerini etkileme hızı çok düşük olabilmektedir. Elma, lif yönünden çok bol bir kaynaktır. Bağırsaklarda bulunan ve vücuda faydalı olan bakterilerin besin almasına yardımcı olmaktadır. 

Lifin ayrıca kan şekerini de düzenleme etkisi bulunmaktadır. Elmanın tok tutma özelliği, elma diyeti için ideal bir meyve olduğunu göstermesiyle elma kilo aldırır mı sorularının yanı sıra tok tutar mı sorusunu da böylece yanıtlamış olur. 

Bir Elma Kaç Kalori Vermektedir ? Elma Kilo Aldırır Mı?

Elma kilo aldırır mı? Elma kalori olarak oldukça düşük seviyelerdedir. Elma kilo aldırır mı sorusuna elmanın sahip olduğu düşük kalori nedeni ile elma severleri sevindirici bir cevap vermek mümkündür. 

elma-kilo-aldirir-mi

Elma sahip olduğu yoğun lif sayesinde, insan vücudunun günlük lif ihtiyacının yaklaşık %20’sini tek başına karşılamaktadır. Elmayı kabuğu ile birlikte tüketmek lif oranını artırmaktadır. 

Bu nedenle elmanın kabuğu ile birlikte tüketilmesi önerilmektedir. Yapılan araştırmalara göre günlük lifli yiyecek tüketimi fazla olanların daha hızlı kilo verdikleri ve göbek bölgelerinin hızlı bir şekilde inceldiği ortaya çıkmıştır.

Kırmızı elma kilo aldırır mı sorusu için elmaların sahip oldukları renklerine göre bir liste yaparak yanıt verelim. Peki bir elma kaç kalori? 1 adet orta boy elmanın 100 gram olacağı varsayımı ile elmaların kalori miktarları şöyledir: 

 • Bir elma kaç kalori sorusuna yeşil elmanın cevabı olarak; 100 gram yeşil elmanın sahip olduğu miktar 52 kalori olduğu, 
 • Bir elma kaç kalori sorusuna kırmızı elmanın cevabı olarak; 100 gram kırmızı elmanın sahip olduğu miktar 52 kalori olduğu, 
 • Bir elma kaç kalori sorusuna kabuksuz elmanın cevabı olarak; 100 gram kabuksuz elmanın sahip olduğu miktar 56 kalori olduğu söylenebilir. 

elma-kilo-aldirir-mi

Elma kilo aldırır mı sorularına cevap olarak görüldüğü gibi elmanın kalori miktarı oldukça düşük miktarda ölçülmektedir. Elma kilo aldırır mı? Bir elma kaç kalori sorusunu da genel olarak çiğ bir elma için 52 kaloridir şeklinde cevaplayabiliriz. 

Elma Kilo Aldırır Mı Yoksa Vermeyi Kolaylaştırır mı?

Elma kilo aldırır mı aldırmaz mı, kilo vermeyi kolaylaştırır mı? Elma çok yüksek bir miktarda lifi bünyesinde barındırdığı için tok tutucu bir özelliğe sahiptir. Ayrıca bir elma kaç kalori sorularına karşılık olarak da düşük kalorili olması da kilo vermede yardımcı bir yiyecek olduğunu göstermektedir. 

Yapılan araştırmalara göre günde 3 adet elma tüketmenin 3 ay sonunda yaklaşık 1 kilo kadar kilo vermeye yardımcı olduğu tespit edilmiştir. 

elma-kilo-aldirir-mi

Ancak elma tüketimi günlük bir diyet programında aniden artırıldığında, 3 elmanın eş değeri kadar kaloriye sahip olan bir besinin diyet listeden çıkarılması gerekmektedir. Yani aksi durumda, elma yiyerek kalori yakmak yerine elma yiyerek kilo almak gündeme gelebilir. 

Gece Elma Yemek Kilo Aldırır mı ?

Normal şartlarda çok düşük kaloriye sahip bir meyve olan elmanın çok fazla faydası olduğu kanıtlanmıştır. Tüketim miktarına bağlı olarak, meyvenin sahip olduğu lifli yapısı nedeni ile bölge çevresindeki yağları eritmede işlevsel bir özelliğe sahip olduğu tespit edilmiştir. 

Elma kilo aldırır mı sorusu tüketimi çok aşırıya kaçmadığı sürece, “elma yemek kilo aldırmaz, hatta kilo vermek için işlevsel bir meyvedir.” şeklinde yanıtlanmaktadır. 

elma-kilo-aldirir-mi

Ancak gece elma yemek kilo yapar mı hususunda dikkatli olmak gerekmektedir. Çünkü elmanın gece yatmadan önce tüketilmesi ile vücudu rahatlatıcı bir özelliği olduğu ve uyumaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Ancak diyet uygulayan kişiler, gece yatmadan önce elma yerse diyet programına aykırı davranmış olacaktır. Bu nedenle kilo aldırması muhtemeldir. 

Elma Diyeti Nedir ?

Elma kilo aldırır mı sorularını soranların karşısına Elma diyeti önerisinin çıkması bu soruyu cevaplamakla beraber pek çok kesim tarafından uygulanmaktadır ancak yapısı itibarıyla kolay bir diyet değildir.

Elma kilo aldırır mı aldırmaz mı diye ikileme düşenlere cevap olarak elmanın kalori bakımından düşük olduğu için, günlük elma ve su tüketimi ile birlikte uygulaman bir elma diyeti mevcut olması söylenebilir. Diyet boyunca kilo vermek için kesinlikle şeker, tuz ve ekmek tüketilmemelidir. 

elma-kilo-aldirir-mi

Elma Diyeti Kaç Gün Yapılır ?

Diyetin 3 günde 3 kilo verdiği söylense de böyle bir kilo kaybı insan sağlığı için pek de olumlu sonuçlar doğurmayacaktır. Çünkü şok diyetler bağışıklık sistemini zayıflatıcı etkiye neden olur. 

Elma diyeti 3 gün boyunca uygulanan bir diyettir. Diyet boyunca günde yarım saat ya da 1 saatlik fiziksel aktive yapılmalı ve ayrıca 2 litre de su tüketilmelidir. Günlük toplam öğün sayısı 6 olarak belirlenmiştir. 3 öğün ana öğünler ve diğer 3 öğün de ana öğünlerden sonra yapılan ara öğünlerdir.  

Öğünlerin neredeyse hepsinde elma tüketimi bulunmaktadır. Diyetin 3 günden fazla uzatılmaması uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Ancak tavsiye edildiği üzere, 3 gün içinde 3 kilo kaybına yönelik bir girişimin sakıncaları göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle kilo verme işini daha uzun sürelere yaymak daha sağlıklıdır.

Elmanın Faydaları Nelerdir ?

YouTube video

Elmanın pek çok faydası ve insan vücuduna artısı vardır. Elmanın faydalarını genel olarak sıralarsak şöyledir:

 • Diş sağlığına katkı sağlar,
 • Kanseri önlemede yardımcıdır,
 • Diyabet riskini aşağıya çeker,
 • Solunum yolu rahatsızlıklarını önler,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Eklem ağrılarına iyi gelir,
 • Bağırsakları etkili bir şekilde çalıştırır,
 • Kolesterol seviyesini azaltır.

Elmanın Çeşitleri Nelerdir?

YouTube video

Elmanın pek çok çeşidi bulunmaktadır. İklim koşulları ile bölge coğrafyasının farklılaşmasına göre elmanın farklı çeşitleri yetişmektedir. Genel olarak elma çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Jonathan elma,
 • Hüryemez elması,
 • Granny Smith elması,
 • Demir elması,
 • Starking elması,
 • Amasya elması,
 • Golden elma.

elma-kilo-aldirir-mi

Elmanın meyve süresi elma ağacının çeşidine göre farklılık göstermektedir. Dikildiği yıl meyve veren elma ağaçları olduğu gibi, üç yaşında ve beş yaşında meyve veren elma ağaçları da bulunmaktadır. Peki bu durumda elma kilo aldırır mı? Elma, diğer yiyeceklere göre çok düşük kalorili bir meyvedir. 

Düşük kalorisi nedeni ile diyetlerde kullanılırken lifli yapısı sayesinde de tok tutucu özelliğinden yararlanılmaktadır. Sonuç olarak; elma kilo aldırır mı sorusuna meyvenin kararınca tüketilmesi ile kilo aldırmayacağı yönünde cevap verilebilir. 

Yoruma kapalı.