Acı Çehre Tohumu Nedir? Acı Çehre Otu Zayıflatır Mı?

Son zamanlarda zayıflama yöntemleri arasında sık sık kullanılmakta olan acı çehre tohumu özellikle bölgesel yağlardan kurtulmak isteyenler tarafından kullanılmaktadır. Zayıflama programları tercih edilirken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi sağlıklı olmasıdır. Bu nedenle kimyasal içeren hapları sağlık açısından kullanmak istemeyenler genellikle acı çehre tohumu gibi bitkisel yöntemlere yönelmektedir.

YouTube video

 

Acı çehre tohumunun bir diğer adı ise acı çehre otu olarak bilinmektedir. Bu otun düzenli ve dengeli olarak kullanıldığı takdirde birden fazla faydası bulunmaktadır. Özellikle sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyenlerin kullanabileceği bir bitkidir. Yalnızca vücutta su kaybına neden olması sebebi ile kullanırken ortalama olarak 2.5 litre su içmek gerekmektedir.

Acı Çehre Tohumu Faydaları Nelerdir

acı çehre otu
acı çehre otu

Bu bitkinin sağlık açısından bilinen birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Bölgesel yağlanmayı önlemeye yardımcı olur.
  • Aynı zamanda kanser gibi ciddi rahatsızlıklara da iyi gelen bir bitkidir.
  • Kabızlığı tedavi etmek amacı ile de kullanılmaktadır.
  • Diyet programındayken tatlı ihtiyacınızı bastırmak amacı ile de tüketebilirsiniz.
  • Vücutta ödemin neden olduğu şişkinliklere de çok iyi gelmektedir.
  • Düzenli bir şekilde tüketildiği takdirde metabolizmanın daha hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır.
  • Erkeklerde rastlanan prostat kanserinin tedavisi esnasında tüketilebilir.
  • İştah kapatıcı özelliği bulunduğundan kilo vermek amacı ile sık sık kullanılmaktadır.

Acı Çehre Tohumu Zararları

acı çehre otu
acı çehre otu

Bu bitkiyi beslenme programınıza dahil etmek istiyorsanız birtakım yan etkileri olduğunu da hatırlatmamız gerekmektedir. Bu yan etkileri azaltmak amacı ile gün içerisinde çok fazla su tüketmeniz gerekmektedir.

Düzenli bir şekilde kullanarak su tüketimine de çok dikkat ederseniz bir hafta içerisinde ortalama 4 kilo verebilirsiniz. Ancak acı cehre tohumunun yan etkilerinden biri vücutta çok fazla su kaybına yol açmasıdır. Bu nedenle gün içerisinde çok fazla su tüketmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bitkiyi çok fazla tükettiğiniz takdirde de ishal, grip gibi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Bunun yanı sıra çok fazla kullanılırsa vitamin ve mineral kaybı yaşanmasına da neden olabilir.

Acı Çehre Tohumu Nasıl Yapılır ?

acı çehre otu
acı çehre otu

Bu bitkinin tek bir kullanım şekli bulunmamaktadır. Birden fazla kulanım imkanı mevcuttur. Sizlerle en ideal kullanım şeklini şu şekilde paylaşabiliriz;

  • Bir su bardağı kaynar suyun içerisine 5 ya da 6 tane kadar acı çehre tohumu ilave ediniz.
  • Daha sonra yaklaşık 10 dakika boyunca demlenmesini beklemek gerekmektedir.

Bundan daha farklı bir yöntem ile tüketmek isterseniz de sabah ve akşam bu tohumu ılık su yardımı ile çiğneyebilirsiniz. Ama bu yöntem kullanıldığında acı çehre tohumunun ağızda daha fazla acı bir tad bırakması sebebiyle çok fazla tavsiye edilmemektedir.

 

 

 

Yoruma kapalı.