Çocuklarda Fissür Örtücü Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Fissür Örtücü Nedir?

Fissür örtücü sayesinde çiğneme fonksiyonlu dişlerde meydana gelecek çürüklerin önüne geçebilirsiniz. Çürümeye en yatkın dişler, ağzın arka kısmında bulunan azı dişleridir. Bu dişlerin yüzeyi diğer dişlere oranla daha geniş, girintili ve çıkıntılıdır. İyi bir ağız temizliği yapılmadığı zaman, burda kalıntı birikimi ve çürüme daha fazla görülür.

Azı dişlerinin üst bölümündeki girinti ve çıkıntılarda oluşan çatlak ve çürüklere fissür denir. Bazen ne yaparsanız yapın bu çürüklerin önüne geçemeyebilirsiniz. Bunun için diş aşısı olarak da bilinen bu tedavi yoluyla özellikle çocukluk döneminde süt dişlerinin ve daimi dişlerin çürümesine engel olabilirsiniz.

Fissür Örtücü Uygulaması Nedir?

fissur-ortucu
Fissür Örtücü

Azı dişlerindeki girinti ve çıkıntılara yapılan dolgu işlemine fissür çürüğü tedavisi denilmektedir. Fissür örtücü içeriği genel anlamıyla çocukluk dönemi çürükleri noktasında uygulanan koruyucu, önleyici ve tedavi edici uygulamalardan biridir. Oldukça konforlu ve ağrısız tedavi yoluyla çocuklara ve bazı durumlarda yetişkinlere yapılmaktadır.

Çocuklarda Fissür Örtücü Nasıl Yapılır?

Diş aşısı tedavi yöntemi son derece pratik ve ağrısız şekilde halledilir. Çocuklarda süt dişleri ve daimi azı dişlerine uygulanan bu yöntemde, birkaç dakikalık süre yeterli olacaktir. Peki çocuklarda ve yetişkinlerde fissür örtücü nasıl yapılır?

 • Öncelikle uygulamanın yapılacağı dişin yüzeyi iyice temizlenir.
 • Fissür örtücü uygulama basamakları ikinci aşamasında dişin çiğneme yüzeyine solüsyon uygulanır.
 • Ardından girinti ve çıkıntılı bölümlere dolgu malzemesi yerleştirilir.
 • Son olarak malzemenin etkili olması için lazer ışığı ile sağlamlaştırma yapılır.

Çocuklarda Fissür Örtücü Endikasyonları Nelerdir?

Fissür çürüğü tedavisi çocuk diş hekimliği alanında sıklıkla tercih edilen uygulamalardan biridir. Amaç girintili ve çıkıntılı diş yüzeyindeki çürükleri önlemektedir. Daha çok çocuklarda tercih edilir. Sebebi ise çocukların çürüğe karşı korunmaya daha çok gereksinimlerinin olmasıdır. Peki kimlere ve hangi durumlarda bu tedavi yoluna başvurulur?

 • Çürük konusunda risk altında bulunan çocuk ya da ergenlerde
 • Azı dişinde derin çukurluk ya da çatlak olan yetişkinlerde
 • Oral ağız hijyeni temizliğini tam olarak yapamayan ya da eksik yapan çocuklarda
 • Diş ipi kullanmakta zorluk çeken kimselerde
 • Ağız kuruluğu ya da çürüğün önüne geçemeyecek ilaç kullanma durumlarında, en iyi ve en uygun tedaviyi diş hekiminiz belirleyecektir. Bu konuda estetik diş hekimliği alanında başarılı işlere imza atan Galaksi Diş Kliniği’nden randevu alabilirsiniz.

Çocuklarda Fissür Örtücü Hangi Dişlere Uygulanır?

fissur-ortucu

Genellikle çocuklarda süt ve daimi dişlerin azı dişlerine uygulanan tedavidir. Nadir de olsa çukur bulunan kesici dişlere de uygulanır. Ayrıca;

 • 6 ile 14 yaş arası çürük tehlikesinin en çok görüldüğü zamandır. İlk azı 6 yaşında, ikinci büyük azı ise 12 yaş civarında çıkmaktadır. Yani kalıcı dişlerin çıkmasına bağlı fissür çürüğü tedavisi, erken teşhis noktasında oldukça önemlidir.
 • Azı dişlerinde dolgu veya çürük bulunmayan yetişkinlerde de uygulanabilir.

Çocuklarda Fissür Örtücü Kaç Yaşında Uygulanır?

Diş aşısı çoğunlukla 6 ve 14 yaş arasında, süt dişleri ve kalıcı dişlerin azı dişlerine çürük önleyici yöntem olarak uygulanır. Bu noktada en uygun yaş aralığı 6 ile 7’dir. Bunun için iyi bir diş hekimi seçimi oldukça önemlidir. Yetişkinlerde ise bu zaman dilimi çürük oluşmadan ve dolgulu azı dişi bulunmadan öncedir.

Çocuklarda Fissür Örtücü Avantajları

Fissür örtücü çeşitleri ile kişiye özel koruyucu çürük tedavisi kapsamında ele alınan bu işlemde, başarı oranı oldukça yüksektir. Özellikle çocuklara birçok faydası bulunur;

 

                             Fissür Çürüğü Tedavisi Faydaları
Diş Kaybının Önüne Geçme Çocuklarda çene kemiği yapısından motor gelişime varana kadar çürükten kaynaklanan kayıpları engellemede işe yarar.
Akademik Başarıda Artış Sağlama Bozulan ağız ve diş sağlığı özellikle çocuklarda okul içindeki başarıyı düşürür. Bu uygulama ile hem dikkat hem de devam sorunu kalmayacaktır.
Bakteri Artışını Engelleme Azı dişlerinin çiğneme yüzeyinde biriken kalıntılar zamanla çürük sorununa neden olacaktır. Bu durumun önüne geçmede en etkili yol fissür çürüğü tedavisidir.
Dişçi Fobisini Yok Etme Ağrısız ve oldukça kısa süreli işlem sonrasında çocuklarda diş ve diş doktoru korkusu ortadan kalkacaktır.

Çocuklarda Fissür Örtücü Zararlı mı?

Bazı ebeveynler erken diş tedavilerine sıcak bakmasa da bu tedavinin ilerde oluşacak diş kayıplarının önüne geçmek için en etkili ve başarılı yol olduğunu da unutmayın. Amaç olası çürükler için önlem almak ve ağız diş sağlığını korumaktır. Bu tedavinin zararı olmadığı gibi çocuklarda diş ve diş hekimine olan bakış açısı da olumlu yönde değişecektir.

Fissür Örtücü FiyatBilgisifissur-ortucu

 

Fissür örtücü yaptıranlar yorumlarından da hareketle bu tedavi yolunda fiyatın birçok etkene bağlı olarak değiştiğini göreceksiniz. Yani;

 • Tedavide kullanılan kişiye özel yöntemler
 • Tedavinin uygulandığı diş sayısı
 • Kullanılacak olan dolgu malzemesinin kalitesi
 • Doktorun tecrübesi
 • Kliniğin teknolojik açıdan gelişmiş özellikleri
 • Yıl içinde belirlenen diş fiyatları, fissür çürüğü tedavisinde maliyet üzerinde etkilidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Fissür çürüğü tedavisi ile çocukların süt dişlerini koruduğunuz gibi altından gelecek olan daimi dişlere de sağlıklı zemin hazırlamış olursunuz. Bu noktada sorulan sorular üzerinden de fikir alabilirsiniz.

1 – Fissür Örtücü Ne Kadar Dayanır?

Genellikle bir defa yapılır. Flor gibi tekrarlanan işlem değildir. Sonrasında düzenli kontrollerde yenilebilir ya da tekrar yapılmasına karar verilebilir. Ortalama 10 yıla kadar dayanma süresi vardır. Ancak süt dişlerine yapılan işlem sonrasında, süt dişi dökülene kadar kullanılır.

2 – Fissür Örtücü Ne Zaman Yapılır?

Fissür çürüğü tedavisi için en uygun ve ideal zaman aralığı, kalıcı dişlerin çıktığı ya da diğer deyişle dişlerin sürmesini bitirdiği zamandır.

3 – Çürük Dişe Fissür Yapılır mı?

Diş çürüklerinin başladığı noktalar, girinti ve çıkıntının en fazla olduğu yerlerdir. Azı dişlerine uygulanan bu yöntemde ya çürük öncesi ya da çürük başlangıcında müdahale, etkili olması bakımından önemlidir.

İlginizi Çekebilir: İnvisalign Şeffaf Plak Fiyatları Ne Kadar?

 

Yoruma kapalı.