Adetliyken İlişkiye Girmek Dinen Haram mı?

Adetliyken ilişkiye girmek, hem sağlık açısından hem de dini açıdan önerilen bir durum değildir. Kadınların her ay 28-35 günde bir yaşadığı adet dönemi, vücuttaki pis kanın uzaklaştırılması anlamına gelir. Bu dönemde yoğun kanamaları bulunan kadınlar ilişkiye girebilir mi? İşte, konu ile ilgili tüm merak edilenler…

Adetliyken İlişkiye Girmek Günah mı?

Adetliyken ilişkiye girilmesi, dini açıdan haram kılınmıştır. Yaklaşık 2-10 gün aralığında süren bu kanamanın asıl nedeni, rahim içini döşeyen endometrium tabakasıdır. Bu tabaka her ay, hormonların etkisi ile yenilenir. Bunun asıl nedeni ise endometriumun kendisini gebeliğe hazırlamasıdır.

Dinimizde ay halinde olan kadınların bu dönemi bitirmesi ve temizlenme sonrasında birliktelik yaşaması emredilmiştir. Bakara suresinin 2/2e22 Ayetinde adetliyken ilişkiye girmek hakkında şu şekilde bahsedilmiştir;

‘’ De ki: O bir ezadır (rahatsızlıktır). Ay halinde kadınlardan uzak durun. Temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın. Temizlendikleri vakit, Allah’ın size emrettiği yerden onlara yaklaşın. ”

adetliyken-iliskiye-girmek-dinen-haram-mi


İlginizi Çekebilir: Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır mı


Adetliyken İlişkiye Girmek Sağlık Açısından Risk Oluşturur mu?

Adetliyken ilişkiye girmek, kadının herhangi bir sancısı ya da ağrısı bulunmuyorsa elbette ki mümkündür. Bu dönemde kadınlar sıklıkla ağrı, sancı, halsizlik ve enerji azlığından şikayet etmektedir. Bu gibi belirtiler oluşmuyorsa ve kadın ilişkiye girme konusunda istekliyse, elbette ki cinsel birliktelik yaşayabilir.

Ancak kadın doğum alanında uzman olan pek çok doktor, adetliyken ilişkiye girmek konusundan kaçınılması gerektiğine vurgu yapmaktadır. Adet döneminde uterustan dışarıya parçalar ve pis kan atıldığından rahim ağzı açık durumdadır.

YouTube video

Bu nedenle bu dönemde ilişkiye girmek aşırı hassasiyet ve enfeksiyona yatkınlığa sebebiyet verebilir. Adet döneminde ilişkiye giren pek çok kadının ciddi pelvik enfeksiyonlarla karşı karşıya kalması söz konusudur. Adetliyken ilişkiye girmek isteyen çiftler, bu süreçte mutlaka prezervatif kullanmalıdır.

Prezervatifler, kadının herhangi bir enfeksiyon yaşama olasılığını ortadan kaldıracaktır. Ayrıca kadınların adet döneminde ilişkiye girmeleri, kanlanma sorunlarına yol açabileceğinden vajina zedelenmeleri ortaya çıkabilir. Son olarak bu dönemde aşırı ıslak ve kaygan olan vajina sebebiyle kadın ya da erkekte hazda azalma görülebilir.

Kaynak : https://www.okuhaber.com/adetliyken-iliskiye-girmek-gunah-mi-regl-iken

 

 

Yoruma kapalı.