Ahşap Yatak Odası Takımı Kurulumunu Kim Yapar?

Ahşap yatak odası takımları gerek doğal olması gerekse uzun ömürlü olması sebebiyle sıklıkla tercih edilen mobilya gruplarındandır. Yeni evlenecek çiftler veya yatak odasını değiştirmeyi düşünen kullanıcılar renk tonunun her döneme hitap etmesi nedeniyle de bu ürünlere yönelmektedir.

Peki ama böyle bir takımınız varsa kime kurulum yaptırabilirsiniz? İşte ayrıntılar.

ahsap-yatak-odasi
Ahşap Yatak Odası

Ahşap Yatak Odası Takımı Kurulumunu Kim Yapar?

Ahşap yatak odası takımları farklı markaların ürün skalasında mutlaka karşınıza çıkacaklar arasında yer alır. Birçok marka bu tarz ürünler üretir. Bu markalar arasında şunları sayabiliriz.

  • Ikea yatak odası takımı
  • Bazalı yatak odası takımı-İstikbal
  • Bellona
  • Vivense

Birçok markada, kurulumu markanın kendi personeli olan mobilya montaj ustası görevindeki kişiler yapar. Bu kişiler ürün taşıma esnasında gelerek montaj işlemini de tamamlar. Ancak bu noktada bazı markaların montaj fiyatları ekstra olarak karşınıza çıkabilir. Bu yüzden böyle tatsız bir sürpriz yaşamak istemiyorsanız alım aşamasında montaj işlemini de konuşmanız yararınıza olacaktır.

Ahşap Yatak Odası Çeşitleri Nelerdir?

ahsap-yatak-odasi

Mobilyalar farklı malzemelerden üretilen eşyalardır. Ahşap denildiğinde de akla birden çok çeşit gelir. Yatak odalarının tasarımında kullanılan ahşap çeşitlerini ve malzemelerin özelliklerini aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Eskitme ahşap yatak odası takımı: Eskitme ahşap ürünlere antika görüntüsü kazanması için uygulanan bir teknik olarak karşımıza çıkar. Bu yöntemde tablodaki gibi bir yol izlenir.

                                                         Eskitme Yöntemi
Adım 1 Boyama
Adım 2 Zımparalama
Adım 3 Gölgeli Boyama
Adım 4 Vernikleme

Eskitme denildiğinde genel olarak akla krem ve beyaz renk tonları gelir. Ancak günümüzde altın sarısı, haki yeşil, gümüş rengi gibi renklerde de bu tarz işlemler yaygınlaşmıştır. Ayrıca mobilya türleri olarak incelendiğinde eskitme örneklerini masadan koltuğa, dolaptan sandalyeye kadar birçok üründe bulabilirsiniz.

Masif ahşap yatak odası takımı: Mobilya sektöründe olduğu kadar inşaat, parke ve kaplama alanında da oldukça popüler olan bu ürün sıklıkla adını duyabilecekleriniz arasında yer alır. Hammadde olarak bakıldığında sadece ağaçtan oluşan masif oldukça dayanıklı bir malzemedir. Masif ahşap ağaç kesildikten sonra ham tomruğun biçimlendirilmeden oluşan som ve katkısız halidir. Herhangi bir işleme maruz kalmadığı için uzun ömürlüdür. Bu malzeme ile koltuk takımı, masa, dolap gibi birçok mobilya grubunu elde edebilirsiniz.

Yatak Odası Takımı Nasıl Kurulur?

ahsap-yatak-odasi

Ahşap yatak odası takımı, diğer tüm takımlar gibi gardırop, komodin (2 adet), şifonyer, yatak başlığı ve yataktan oluşur. Ek olarak puf alabilirsiniz. Bu tarz bir takımı kurmak için ilk olarak gardırop kurulur ve kullanıma hazır hale getirilir. Eğer bir montaj ustası yoksa armut gibi platformlardan yararlanarak konumuza göre birisini bulabilirsiniz. Örneğin Gebze mobilya tamircisi gibi konumuzu belirterek bir arama yaptığınızda size en yakın ustaları listelemeniz mümkün olur.

İlk aşama tamamlandıktan sonra yatak başlığı ve yatak iskeleti tamamlanır. Bunu komodinlerin montajı izler. Daha sonra ise şifonyer de tamamlanarak montaj işlemi bitmiş olur.

Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Ahşap yatak odası zamanın ötesinde bir dekorasyon imkanı sunan tasarımlar içerir. Ahşap tasarımlar gerek renkleri gerekse uzun ömürlü olması sebebiyle her ortama uyum sağlar. Ahşap rengi doğal bir renk olduğu için doğada bulunan tüm renklerle uyumludur. Eğer bir ahşap mobilyanız varsa dilediğiniz renklerle odanızı tasarlayabilirsiniz.

YouTube video

Sık Sorulan Sorular

Konu ile ilgili olarak sık sorulanlara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

1 – Yatak Odasında Hangi Mobilya Kullanılır?

Yatak odası takımı denildiğinde akla yatak, yatak başlığı, gardırop, şifonyer ve komodin gelir.

2 – Yatak Odasında Dolap Nerede Olmalı?

ahsap-yatak-odasi

Burada önemli olan nokta kapının konumudur. Giriş ve çıkışları engellemeyecek şekilde yerleşim yapılmalıdır.

3 – Yatak Odasında Hangi Renkler Kullanılmamalı?

Kahverengi, mor, lacivert gibi soğuk renkler yatak odası mobilyalarında tercih edilmez. Bunun yerine ferah bir görünüm için daha açık tonlar kullanılır.

4 – Doğal Ahşap Yatak Odası Takımı Fiyatları Ne Kadardır?

Fiyatlar ürün çeşidine ve maliyete göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca farklı markaların garanti süreleri gibi etkenler de fiyat farklılıklarına neden olur. Bunun yanı sıra montaj ücreti gibi detaylar da göz önünde alındığında değişik miktarlar ortaya çıkar. En uygun alımı yapabilmek amacıyla iyi araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

5 – İstikbal’de Yatak Odaları Fiyatları Ne Kadar?

Gerek istikbal’de yatak odası takımları gerek farklı markalarda takımlar zaman zaman indirime girebilmektedir. Bunun için internet sitelerini sıklıkla ziyaret etmeniz faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra garanti süresi, montaj hizmeti gibi ekstraları da göz önünde bulundurarak alım yapmanız yararınıza olacaktır.

 

Yoruma kapalı.