Vernikli Mobilya Boyama İşlemi için 6 Püf Nokta

Vernikli Mobilya Boyama Nedir, Nasıl Yapılır?

Vernikli mobilya boyama genellikle boya ve vernik kombinasyonu ile mobilyaların yeniden restore edilmesi işlemlerini içermektedir. Özellikle ahşap mobilyalarınızı korumak, yenilemek ve parlak yüzeyli hâle getirmek için vernik işleminden yararlanabilirsiniz. Bunu kendinden vernikli boyalar ile yapabileceğiniz gibi boya üstüne vernik işlemi ile de halledebilirsiniz. Peki vernikli mobilya boyama noktasında dikkate alacağınız hususlar nelerdir?

Vernikli Mobilya Boyama Nedir?

Genellikle ahşap yüzeyli mobilyaların restorasyon işlemleri için kullanılan parlak görünümlü koruyucu ürüne vernik denilmektedir. Bu tür boya çeşitleri ile ahşaba estetik olarak renk vermenin yanı sıra mobilyanın güneş, su, nem, çizilme, darbe gibi faktörlere karşı önlemini de almış olursunuz.

Bazı adımlara dikkat ederek doğru vernikli mobilya boyama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bekleme süresi, malzeme kalitesi, zımparalama işlemi, ince katmanlı astar boya işlemi bunlardan bazılarıdır.

vernikli-mobilya-boyama

Vernikli Mobilya Boyama Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Vernikli mobilya boyama özellikle ahşap mobilya yüzeyleri için oldukça önemli koruyucu faktörlerden biridir. Gerek ahşabın dayanıklılığı gerekse estetik olarak parlak görünümü için boyama işleminde bazı kriterlere dikkat etmelisiniz. Bunlar aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır.

1 – Vernikli Mobilya Boyama: Kaliteli Malzeme Kullanmak

Vernikli mobilya boyama işleminde özellikle kaliteli malzeme kullanımı ile hem boyanın daha iyi tutunmasını sağlamış hem de mobilyanızın daha uzun ömürlü kullanımına destek olursunuz. Bu aşamada kendinden vernikli boya tercihinde de bulunabilirsiniz. Ayrıca mobilya boyama spreyi sayesinde daha kolay ve pratik şekilde verimli iş çıkarabilirsiniz.

2 – Boyanın Taşmamasını Sağlamak

Mobilyaları boyarken özellikle boyanmayacak kısımları koruyucu bant ile kapatmanız doğru bir adım olacaktır. Bu sayede hem zamandan hem de emekten tasarruf etmiş olursunuz.

3 – Vernikli Mobilya Boyama: Aşamaları Sırası ile Uygulamak

Vernikli mobilya boyama yaparken özellikle aşama aşama gitmenizde fayda vardır. Bu noktada malzemelerin eksiksiz olması da gerekir. Diğer yandan astar işlemi yapmadan boyama ve vernik işlemine geçmemeniz gerekir. Doğru ve kaliteli iş için sıra önemlidir.

4 – Zımparalama İşlemine Önem Vermek

vernikli-mobilya-boyama

Özellikle vernikli mobilya boyama yaparken ahşap yüzeylerin zımparalama ile pürüzsüz hale getirilmesi gerekir. Bu işlem, hem boyanın daha iyi tutması hem de parlak ve düzgün yüzeyler için şarttır.

5 – Astar Boya İşlemine Önem Vermek

Vernikli mobilya boyama öncesinde kesinlikle astar boya işlemini ince kat hâlinde gerekli görüldüğü miktarda yapmalısınız. Daha iyi bir boya görünümü ve ilk boya renginin kapanması konusunda bu mühimdir. Dolayısıyla uzun ömürlü ve dayanıklı vernikli mobilya boyama yapmada bu işleme önem vermelisiniz.

6 – Bekleme Süresi ve Boyaya Uygun Vernik Kullanımına Dikkat Etmek

Vernikli mobilya boyama yaparken öncelikle astar boyanın, ardından kat boyasının kurumasını bekleyin. Bu işlem yapılırken boya ile verniğin de uyumlu olmasına dikkat edin.

Vernikli Dolap Boyanır mı? Vernikli Mobilya Hangi Boya ile Boyanır?

vernikli-mobilya-boyama

Vernikli mobilya boyama mutfak dolabı, gardrop gibi eskiyen ve yenilenmeye ihtiyacı olan mobilyalar için büyük fırsattır. Evde mobilya hangi boya ile boyanır için vernikli boyalardan destek alabilirsiniz. Bu konuda son dönemlerin en popüler ve konforlu boyama yapmanıza izin veren seçeneği Stella mobilya boyası kendinden vernikli yapısı ile ek vernik işlemine gerek bırakmaz.

Stella Kendinden Vernikli Boya

En iyi kendinden vernikli boya hangisi seçenekleri içinde yerini alan ve vernikli mobilya boyama işleminde sprey formu ile aşağıdaki avantajları sunmaktadır;

 • Kir ve leke tutmayan yapıya sahiptir.
 • Kolayca temizlenebilir.
 • Sağlığa zararlı kokusu bulunmaz.
 • Su ve kimyasala karşı dirençlidir.
 • Koruyucu vernik gerektirmez.
 • Ahşap, lamine, parke, cam yüzeyler üstünde oldukça yüksek koruma sunar.
 • Fırça izi bırakmaz.
 • Astar gerektirmez.

Zımparasız Mobilya Boyama / Zımparasız Mobilya Hangi Boya İle Boyanır?

vernikli-mobilya-boyama
Vernikli Mobilya Boyama

Pürüzlü, ahşap, kaygan, kaplama gibi yüzeylere zımpara işlemi yapılmalıdır. Ancak bazı boya çeşitleri sayesinde zımparasız şekilde boyama yapılabilir. Doğru astar boya tercihi ile katmanı sayesinde hem zamandan hem bütçeden tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca zımparasız mobilya boyarken tercih edeceğiniz boya çeşitleri şunlardır;

 • Rich Self Decor
 • Artebella Universal
 • Aquacool Tren Mac
 • Master akrilik
 • Rich Multi Surface
 • Cadence Very Chalky
 • E – Concrete
 • Stella

Evde Mobilya Hangi Boya ile Boyanır?

vernikli-mobilya-boyama

Evde mobilya renk değiştirme boyası ile adeta yeniden alınmış gibi yapacağınız mobilyalarınız olacaktır. Bu şekilde hem yüksek maliyetli mobilya alışverişinden kurtulacak hem de çevre dostu mobilya anlayışına imkan tanımış olacaksınız. Peki evde mobilya boyamak için tercih edeceğiniz seçenekler hangileridir?

Evde Mobilya Boyama için Boya Önerileri
Akrilik Polisan Sprey Boya Solvent bazlı bu ürün hızlı kuruduğu için zamandan tasarruf ettirir. Neredeyse tüm yüzeyler için uygundur. Dış etkenlere karşı dayanıklıdır.
Rich Self Decor Boya İdeal yoğunlukta, yüksek kapatıcılık sunan ve suya karşı dayanıklı mobilya boyalarından biridir.
Artebella Universal Kumaş, deri, ahşap, plastik, cam, seramik gibi yüzeylere kolaylıkla uygulanır. Su bazlı akrilik boyalardan biri olup, yüksek kapatıcılık sunmaktadır.
Master Akrilik Boya Dayanıklı yapısı ile uzun ömürlü kullanmaya imkan tanır. Hızlı kuruması, suya karşı dayanıklı olması, çizilme ve darbe karşıtı oluşu en çok tercih edilme sebeplerindendir.
Rich Multi Surface Su bazlı olup, kolay temizlenebilen yapıdadır. Yoğun kıvamı ile yüksek kapatıcılık sunar. Hemen her yüzeye uygulanabilir.
Filli Yağlı Boya Homojen dağılım ve yüksek kapatıcılık sunar. Özellikle ahşap yüzeylerde vernikli yapısı ile ek vernik işlemine dahi gerek bırakmaz.
Cadence Very Chalky Üstün kapatıcılık, homojen dağılım, vintage görünüm, kaygan yüzeylerde etkilidir. Astar ve zımparaya gerek bırakmaz.
E – Concreto Tebeşir Boyası İskandinav tarzı yaratmak için kullanılabilecek en iyi seçeneklerden biridir. Cilalı yüzeyler için vernikli mobilya boyama işleminde de tercih edilebilir. Yani vernik üstüne hangi boya olur için bu markadan yardım alabilirsiniz.
Artdeco Akrilik Boya Sprey formlu bu boya pratik yapısı ile her türlü yüzeyde etkilidir. Tek katta dahi yüksek kapatıcılık sunmaktadır. Parlak ve canlı renklere sahiptir.

Sıkça Sorulan Sorular

vernikli-mobilya-boyama

Vernikli mobilya boyama özellikle ahşap yüzeylerde sıkça tercih edilen boyama tekniklerinden biridir. Parlak ve pürüzsüz yüzeylere kavuşmak için en çok tercih edilen bu boyama türünde dikkate alacağınız hususlar ve sorular için içerikten yardım alabilirsiniz.

1 – Vernik Üstüne Boya Olur mu?

Vernik üstüne boya yapılmaktadır. Bunun için vernikli mobilya boyama kapsamında kendinden vernikli boya tercihlerine göz atabilirsiniz. Ayrıca akrilik, su bazlı, yağlı boyalar da en çok tercih edilen seçeneklerdendir. Özellikle kendinden vernikli çeşitlerde yüksek tutuculuk özelliği mevcuttur.

2 – Vernikli Akrilik Mobilya Boyası Nedir?

Genellikle mutfak, dolap gibi yüzeylerde akrilik vernikli mobilya boyama işlemi rahatlıkla uygulanabilir. Son dönemlerde oldukça popüler olan boya seçenekleri içindeki akrilik boyalar, parlak ve pürüzsüz yüzey oluşturmada ve yüksek kapatıcılık sergilemede sıkça tercih edilir.

3 – Zımpara Yapmadan Mobilya Boyanır mı?

Zımpara işlemine gerek kalmadan boya yapmak için öncelikle kaliteli boya ve astar boyası tercih etmeniz gerekir. Ayrıca astar boyası ile kat boyasının da aynı türden olmasına dikkat edin. Yani akrilik astar boyası kullanacaksanız akrilik kat boyası tercih etmelisiniz. Bu şekilde zımparasız mobilya boyama yapabilirsiniz.

 

Yoruma kapalı.