Akupunktur ile Zayıflama | Akupunktur Diyet Listesi

Akupunktur ile zayıflama son zamanlarda hemen herkesin ilgi odağında olan bir konudur. Çünkü tüm dünyada zayıflamaya etkisi kabul edilmiş yöntemlerden olan akupunktur tedavisi, oldukça popülerdir. Söz konusu bu tedavi ilk defa Çin’de hastalıkların tedavi edilmesi amacıyla uygulanmıştır. Sağlıklı yaşam açısından akupunkturun yararlı bir tedavi olduğu anlaşıldıktan sonra bu yöntem tüm dünyada ilgi görmeye başlamıştır. Bu yöntem zamanla kilo vermeye yardımcı olduğu belirlenmiş ve bu amaçla uygulanmaya başlanmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanan akupunktur ile zayıflama, duyu organları ve vücudun belirli noktalarının uyarılması ile yapılır. İğneli bir yöntem olarak bilinen akupunktur, acı ve ağrı hissine neden olabildiğinden birçok kişi akupunktur ile zayıflama yönteminden çekinir. Oysa günümüzde iğneli yöntemlerin dışında iğnesiz ve lazerle yapılan teknikler de uygulanmaktadır.

Akupunktur karın bölgesi , Akupunktur ile Zayıflama

YouTube video

Midenizin rahatlamasını sağlayan akupunktur, aşırı iştahlı olan kişilerin iştahını kontrol ederek iştahı azaltır. Öğün dışında yemek yemenizi engeller. Bu nedenle akupunktur karın bölgesi üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Vücut ihtiyacından daha fazla besini kabul etmeyeceğinden aşırı besin tüketiminin önüne geçer. Vücutta sus tutması olarak bilinen ödeme neden olan etkileri azaltır. Böylece ödem oluşmasını engeller. Akupunktur ile bölgesel olarak zayıflamak isteyenler tedavi boyunca mutlaka egzersiz yapmalıdır. Tek başına hiçbir tedavi yönteminin uzun süre başarılı olamayacağını bilmek gerekir. Bu nedenle tedavi sonrasında verilen kiloların yeniden geri alınmaması için diyet ve egzersizi hayatınıza dahil etmeniz önemlidir.

Akupunktur zayıflama noktaları , Akupunkturu kendimiz yapabilirmiyiz ?

akupunktur-ile-zayıflama-2

Akupunktur ile zayıflama tedavisi ile birlikte beslenme alışkanlığınızı değiştirdiğiniz taktirde tedavi sonrasında yeniden kilo alımı olmaz. Verilmek istenen kiloya göre birkaç seans daha uygulanabilir. Kalıcı bir şekilde kilo vermek için akupunktur tedavisinin başka uygulamalarla desteklenmesi gerekmektedir.

Akupunktur zayıflama noktaları, bu yöntemde oldukça önemlidir. Özellikle akupunktur ile zayıflama iğne işlemi uygulanarak yapılacaksa, bu noktaların seçiminin önemi daha da artmaktadır. Ancak evde kendi başınıza yapabileceğiniz yöntemler bulunmaktadır. Yani akupunkturu kendimiz yapabilirmiyiz ? sorusuna evet cevabını vermek mümkündür. Bu yöntemler, vücudun bazı noktalarını uyararak iştah ve açlık hissini kontrol etmede yardımcı olmaktadır. Bu sayede kilo verme sürecine oldukça yardımcı olacaktır. Uygulanacak beş yöntem ise şu şekildedir;


1 – Kulak noktası

Kulak noktası, iştah kontrolü üzerinde önemli noktalardan biridir.Kulaktaki doğru noktayı bulmak için parmağın kulak içerisindeki üçgen şekilli bölgeye konulması ve ağzın açılıp kapanması gerekmektedir. Bu esnada kulakta en çok hareket eden bölge, hareketin uygulanacağı yerdir. Bu noktaya günde bir veya iki defa, iki ile üç dakika arası bastırmak yeterlidir.


2- Üst dudak

Üst dudak ile burun arasında yer alan bu nokta, aç ya da gergin hissedildiği zaman günde iki kez, bir ile beş dakika arası bastırmak yeterlidir.


3 – Diz noktası

Bu noktaya bastırma işlemini uygulamak sadece sindirimi hızlandırma görevi üstlenmiyor, aynı zamanda regl ağrılarını ve krampların olumsuz etkilerini ortadan kaldırıyor. Diz kapağının yaklaşık 4-5 cm altında olan bu noktayı 2 dakika bastırmak yeterlidir. Bu işlemin her gün yapılması, midenin düzgün çalışmasına, yani işleyişine yardımcı olmaktadır.


4 – Dirsek noktası

Dirsek noktasına 1 dakika boyunca düzenli olarak bu işlemi yapmak, vücut ısısını arttırarak vücuda nem verip hem  de bağırsakların çalışmasına yardımcı olur.


5 – Ayak bileği noktası

Ayak bileğine düzenli olarak yapılacak bu işlem, vücut sağlığı üzerinde olumlu etkisi vardır.

Sayılan bu beş nokta, akupunktur ile zayıflama sürecine olumlu katkı sağlamaktadır.


Akupunktur ile zayıflamanın zararları

YouTube video

Her yöntemde olduğu gibi, yanlış yapıldığında akupunktur ile zayıflamanın zararları olmaktadır. Örneğin bu uygulamanın uzman olmayan kişiler tarafından, merdiven altı diye tabir edilecek yerlerde yapılmasıdır. Tabi sadece bu da değil, her vücudun bu yönteme vereceği cevap farklıdır. Bu nedenle kişi uzman bile olsa, bu yöntemin vücuda uygun olup olmadığı tespit edildikten sonra uygulama işlemine başlanmalıdır.

Değinilmesi gereken ve önem arz eden bir diğer nokta ise, akupunktur ile zayıflama yöntemin tek başına %100 yeterli olmadığıdır. Eğer sadece bu uygulama yapılarak kilo verileceğini düşünmek, bir hayalden öteye gitmez. Bu uygulama ile beraber beslenme programları, sağlıklı bir yeme düzeni oluşturmak ve spor/egzersiz yapmak, kilo verme sürecine katkı sağlar.

Akupunktur Fiyat Listesi 2020

Akupunktur ile zayıflama sürecine girmek isteyen kişiler tarafından akupunktur fiyat listesi 2020 konusu, oldukça merak edilmektedir. Özellikle talep edilecek uygulamalara ve belirlenecek tedaviye göre fiyat seçenekleri de değişecektir. Bunun yanında uygulanacak profesyonel işlemler de fiyat üzerinde etkili olacaktır. Fiyat üzerinde etkili olan diğer etmenler ise; uygulanacak bölge, yapılacak işlemler, uzman deneyimi ve işlemin hacminin büyüklüğüdür. Bundan dolayı sabit bir fiyat bulunmaktadır. Genel itibarıyla seans başı 100-150’den başlayan fiyatlar, belirtilen etmenlerle beraber artış göstermektedir.

Akupunktur Acıtır mı ?

Akupunktur ile zayıflama yöntemini uygulamaya karar verenlerin aklında acaba akupunktur acıtır mı ? sorusu yer almaktadır. Vücudun belirli noktalarına elektriksel bir akım uygulanarak yapılan iğnesiz yöntemde ağrı ve acı hissi yoktur. Uyarılan cilt üstündeki noktalar daha az yemenizi sağlayarak kilo alımını durdurur. Vücut, kulak ve kafa derisi akupunkturu olmak üzere 3 farklı çeşidi bulunan bu tedavi yöntemi hakkında ülkemizde bilgi sahibi olunmaması nedeniyle sadece %5 oranında yapılmaktadır. Kilo vermenin yanı sıra birçok hastalığın tedavisinde de uygulanan bu yöntemin, herhangi bir yan etkisi de gözlenmemiştir.

Elektronik akupunktur Nedir ?

Kilo kontrolünü iyi bir şekilde sağlayan akupunktur, vücudun belirli bölgelerinin uyarılması nedeniyle daha az yemenizi sağlar. Yani bir öğünde alınacak kalori miktarını azaltıcı etkiye sahiptir. Tabi teknolojinin gelişmesi ile beraber, bu yöntemde de bazı değişiklikler olmuştur. Sık sık atıştırma ve tatlı yeme isteğinin önüne geçilmesine de yardımcı olan bu teknik, elektronik olarak da uygulanabilmektedir. Bu yöntemin adı elektronik akupunktur yöntemidir. Peki bu Elektronik akupunktur Nedir ? Vücuda batırıldıktan sonra, bu iğnelerin ucuna elektrik verme işlemi ile uygulanan bir yöntemdir elektronik akupunktur.

Bu süreçte akupunktur ile zayıflama, insan vücuduna çeşitli olumlu sonuçlar göstermektedir. Metabolizmanın düzenlenmesi ve vücuttaki organların işlevlerini daha hızlı bir şekilde yerine getirmesini saglar. Böylece mide yanması, mide ekşimesi, gaz ve şişkinlik gibi sindirim sistemi sorunlarını giderir.

Lazer akupunktur Akupunktur ile Zayıflama

Akupunktur ile zayıflama, teknolojinin gelişmesine paralel olarak, bazı yeniliklerle beraber uygulanmaya devam etmektedir. Bu yöntemlerden birisi de Lazer akupunktur yöntemidir. Geleneksel akupunktur, detektör ile belirlenen noktalara iğne batırılarak yapılır. İğnenin battığı yerde kıl çekilmesi acısı kadar bir acı hissi oluşur. İğne battıktan sonra acı hissedilmez. Ancak iğneden korkan kişiler iğnesiz elektrikli ve lazerli uyarılma tekniklerinden yararlanabilir. Akupunktur yapılacak yerin önceden araştırmak, ileride sağlık sorunu ile karşılaşmamak için önemlidir. Akupunktur uygulama sertifikasına sahip doktorlar tarafından yapılması gereken bu tedavinin, uygulanacağı yerin de hijyenik olması oldukça önemlidir. (Bu işlem yapılırken, enfeksiyon riskine karşı tek kullanımlık malzemeler tercih edilmelidir.)

Yoruma kapalı.