Su İçmek Zayıflatır mı ?

Su içmek zayıflatır mı ? sorusu, diyet yapanlar, diyet yapmaya başlayacaklar veya kilo vermek isteyen kişilerin merak ettiği sorular arasındadır. Öncelikle şunu bilmem gerekir, sağlıklı bir bedene pırıltılı bir cilde sahip olmak için vücudun asla susuz kalmaması gerekir. Normal bir insanın günde en az 2,5 ya da 3 litre su tüketmesi oldukça önemlidir.
kolay-diyet-listesi_su-içmek-zayıflatır-mı
Vücudu susuz kalan veya su içmeyi kendine alışkanlık haline getirmeyen kişiler, ilerleyen yaşlarda ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Bu yüzden insanların her gün, gün içerisinde bol bol su içmesi vücut sağlığı açısından önemlidir. Sağlık açısından birçok faydası bulunan suyun, kilo verme konusunda da oldukça önemli bir rolü bulunmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki, zayıflamak için sadece su içmek, çok yanlış bir düşüncedir. Ne kadar su içilirse içilsin, bunun spor, egzersiz ve diyet ile desteklenmesi gerekmektedir. Bu nedenle su içmek zayıflatır mı ? sorusuna, şartlı olarak evet demek mümkündür.

Su içmek yağ Yakar mı ? Su İçmek Zayıflatır mı ?

kolay-diyet-listesi_su-içmek-zayıflatır-mı

Su içerek zayıflamayı düşünen insanlar su içmek zayıflatır mı ? Su içmek yağ Yakar mı ? gibi soruların cevabını merak etmektedir. Su içmenin zayıflama üzerine ve insan vücudu üzerine olumlu etkileri şöyle maddelenebilir;

 • Günde 2,5 ya da 3 litre su tüketen sağlıklı bir kişi vücudunda bulunan zararlı toksinleri su sayesinde dışarı atmış olur. Bu yöntem kilo vermeyi kolaylaşmasını sağlar.
 • Zamanla vücutta biriken ve erimez diye düşünülen en inatçı yağların bile zamanla erimesini kolaylaştırır.
 • Günlük hayatta yenilen gıdaların parçalanmasını kolaylaştırıp ve sindirime yardımcı olur.

kolay-diyet-listesi_su-içmek-zayıflatır-mı

 • Kişilerin daha dinç olmasını sağlar.
 • Çeşitli eklem rahatsızlıklarında da oldukça faydalıdır eklemlerin kurumasını önler ve daha rahat hareketi sağlar. Hayatından suyu eksik etmeyen kişiler spor egzersizlerini çok daha kolay yapar.
 • Ayrıca su vücut ısısının da dengede kalmasına yardımcı olur.
 • Ayrıca suyun tüketiliş zamanları da çok önemlidir.

Gece su içmek kilo aldırır mı ?

kolay-diyet-listesi_su-içmek-zayıflatır-mı

Yapılan araştırmalara göre bazı uzmanlar, su içmek için doğru zamanın bilinmesi gerektiğini savunur. Ancak bu konuda genel geçer bir bilgi yoktur. Örneğin yemekten önce su içildiği zaman iştahın kapanacağını savunan uzmanlar bulunurken, bazıları da yemek sonrasında sindirim için içilmesini tavsiye etmektedir. Bu nedenle suyun ne zaman içeceğini konusunda önemli bir bilgi sahibi olmak gerekir. Günün her saatinde olduğu gibi gece de su içen insanlar bulunmaktadır. Bundan dolayı Gece su içmek kilo aldırır mı ? sorusunu merak edilmektedir. Günün hangi saatinde olursa olsun içilen su, insana kilo aldırmaz. Hatta tam tersine Su içmek zayıflatır mı ? Bol su içmek zayıflatır mı ? sorularına ‘evet’ cevabı verilebilir.

Çok su içmek mideyi büyütürmü ?

kolay-diyet-listesi_su-içmek-zayıflatır-mı

Elbette sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır suyun. Tabi aşırıya kaçılmadığı sürece. Çünkü vücuda her ne olursa olsun fazla miktarda besin, vitamin ve  mineral alımı fayda sağlayacağı yerde, olumsuz etki gösterebilir. Yemek yerken de su içmekten kaçınmak gerekir bunun nedeni yemek esnasında mide salgıları aktifleşme ye başlar ve içilen su ile birlikte sindirim sorunları görülebilir. Eğer yenilen şeyler çok tuzlu ise çok az miktarda su tüketilebilir.

kolay-diyet-listesi_su-içmek-zayıflatır-mı

Peki çok su içmek mideyi büyütürmü ? Yemekten önce çok su içmek mideyi şişirir ve iştah keser fakat bu önerilen bir yöntem değildir. Çünkü bu şekilde içilen su vücut için önemli olan besin değerlerinin yitirilmesine sebep olabilir. İçinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde, vücudumuz için çok gereksinimi olan bir besin kaynağıdır. Kişilerin hem sağlıklarını korunması bakımından hem de kilo vermesi bakımından en sağlıklı olanı, bol su içmektir( su diyeti). Ancak bunu başka uygulamalar ile (kilo verdiren diyetler, spor, egzersiz vs.) desteklenmelidir. Tek başına su içmek zayıflatır mı ? diye sorulursa, olumsuz cevap vermek mümkündür.

Günde 3 litre su içmek ne kadar zayıflatır ?

kolay-diyet-listesi_su-içmek-zayıflatır-mı

Su içmenin elbette kilo verme sürecine olumlu etkilerinin olduğunu söylemek mümkündür. Bundan dolayı da Günde 3 litre su içmek kaç kalori yakar , Günde 3 litre su içmek ne kadar zayıflatır ? soruları da sıkça sorulan sorulardandır. Günlük içilmesi gereken su, kilo değeri yükseldikçe su miktarı da o kadar fazla olacaktır. Günlük içilmesi gereken su tüketimini hesaplamak için formül şu şekildedir. Vücut ağırlığını 0.033 ile çarpmak örneğin;

50*0,033= 1.6 litre
70*0,033= 2.3 litre gibi hesaplanabilir.

kolay-diyet-listesi_su-içmek-zayıflatır-mı

Bazı kişiler suyu çok severler ve sürekli içer, fakat bazıları da sağlıklı olmak için zorla içmeye çalışır. Zorla su içmek yerine, miktarı yavaş yavaş artırmak daha doğru bir harekettir. Bu yapılırsa istenilen sonuca yaklaşmak daha kolay olacaktır. Sabahleyin aç karnına içilen bir bardak su gece boyunca hareketsiz kalan bağırsakların çalışmasını sağlayıp vücudun temizlenmesinde çok etkilidir. Metabolizmanın çalışmasını hızlandırdığı için özellikle kabızlık rahatsızlığına oldukça faydalıdır. Böbreklerde birikmiş olan zararlı atıklar da su sayesinde temizlenmiş olur. Tüm bunların yanında su içmek zayıflatır mı ? konusu da merak edilmektedir. Yazı girişinde de belirtildiği gibi, tek başına olmasa da, bazı uygulamalar(spor, diyet vs.) yapılırken bol su içmek, zayıflama sürecine katkı sağlar.

kolay-diyet-listesi_su-içmek-zayıflatır-mı

Vücut için yeterli miktarda su sıcak ya da soğuk su içerek karşılanabilir. Günde en az 8 bardak su tüketilmesi oldukça önemlidir. Bazı insanlar suyu soğuk olarak tüketirken bazıları ise sıcak olarak içmeyi tercih eder. Bazı diyetisyenler suyun sıcak bir şekilde tüketilmesini önerir. Sabah erken vakitte sıcak tüketmek vücuttaki toksinleri arındırmak için de oldukça etkili bir yöntemdir. Ayrıca Gut hastalığı ve şeker hastalığı olan kişilerin su tüketimi konusunda bir uzmandan yardım almaları gerekir.

Su İçmenin Faydaları

kolay-diyet-listesi_su-içmek-zayıflatır-mı

Su içmenin insan vücuduna pek çok faydası bulunmaktadır Peki su içmenin faydaları nelerdir ?. Bazı su içmenin faydaları şu şekildedir;

 • Sabah uyandıktan sonra aç karna içilen bir bardak su kişilerin güne daha enerjik ve keyifli başlanmasını sağlar.
 • Bol tüketilmesi, böbreklerin sağlığı açısından önemlidir. (Az su tüketiminden kaynaklanan hastalıklardan en önemlisi, böbreklerde yaşanan ciddi sağlık sorunlarıdır.)
 • Su vücutta bulunan sağlık için hiçbir yere ve olmayan antioksidanların vücuttan atılmasını sağlar.
 • Gün içinde içilen 2 bardak sıcak su sindirim sorunlarına halletmek için oldukça faydalıdır.
 • Bolca içilen su, metabolizmanın çalışmasını ve kan basıncı dengeler bu etkenler de kişilerin zayıflamasını kolaylaştırır.

Oturarak su içmek zayıflatırmı ?

kolay-diyet-listesi_su-içmek-zayıflatır-mı

Zayıflamak isteyen kişilerin bol kalorili, soslu, yağlı, tuzlu yiyeceklerden de uzak durması gerekir. Bu yapıldıktan sonra bol bol su içilmelidir. Suyu oturarak içmek, ayakta içilen suya göre daha faydalıdır. Bunun sebebi, ayakta içilen suyun direk mideye inmesi ve midenin iç dokusuna zarar vermesidir. Ayrıca suyu hemen bir seferde içmek yerine üç ayrı nefeste sakin sakin içilmesi gerekir. Üç nefeste içilen su midede problem oluşmasını engeller. Bu gibi bilgiler nedeniyle oturarak su içmek zayıflatır mı ? Nasıl su içilmelidir ? gibi sorular sorulmaktadır. Su ister ayakta ister oturarak içilsin, zayıflamaya yardımcı olur. Tabi tek başına su içmek de yeterli değildir. Spor ve diyet gibi uygulamaların da yapılması gerekmektedir. Yani su içmek zayıflatır mı ? sorusuna kısmen evet demek daha doğru olacaktır.

Limonlu su ZAYIFLATIR mı ? Su İçmek Zayıflatır Mı ?

kolay-diyet-listesi_su-içmek-zayıflatır-mı

Düzenli diyeler, spor ve egzersizlerle fazla kilolarından kurtulmak isteyen birçok kişi bulunmaktadır. Bu kişiler, bunların yanı sıra bazı yardımcı kaynaklara da yönelmektedir. Bundan dolayı su içmek zayıflatır mı ? Limonlu su zayıflatır mı ? gibi sorular sormaktadır. Peki gerçekten limonlu su zayıflatır mı ? Zayıflamaya yardımı dokunan limon-su karışımının, tek başına doğrudan doğruya kilo verme sürecinde etkin rol aldığını söylemek güçtür.

kolay-diyet-listesi_su-içmek-zayıflatır-mı

Ancak düzenli ve dengeli beslenme, diyet programları ve spor gibi uygulamalar yapılırsa, limonlu su karışımı zayıflama sürecine daha fazla olumlu katkı sağlayacaktır. Peki limonlu su nasıl yapılır ? sorusunun cevabını da  hemen herkes bilir. Bilmeyenler içinde endişe etmeye gerek yok, çünkü yapımı oldukça basittir. Bu işlem için limonu kesip suyun içinde bekletmek veya suyun içine limon sıkmak yeterlidir.. Ancak bunları tek başına ‘İçmek zayıflatır’ Tek başına su kilo verdirir’  önermeleri gerçeklikten uzaktır.

Yoruma kapalı.