Bal Kabağının Faydaları

Peygamber efendimizin de (s.a.v.) en sevdiği yiyecekler arasında olduğu bazı hadislerde belirtilen balkabağının faydaları saymakla bitmiyor. Osmanlı mutfağının en gözde tatlısı olan kabak tatlısı geçmişten günümüze kadar mutfaklardaki yerini korumasını, içeriğinde bulunan vitamin, mineraller ve eşsiz lezzetine borçludur.

Bal Kabağının Faydaları

Çorbasından, etli yemeğine, enfes tahinli ve ceviz ile birlikte servis edilen tatlısına kadar birçok çeşidi bulunmaktadır. Kabak çorbası ve etli yemeği herkesin damak tadına hitap etmese de cevizli ve tahinli bal kabağı tatlısı kış aylarının favori tatlıları arasındadır. Peki bal kabağının faydaları nelerdir? diye merak ettiniz mi?

Vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan kabağın yaş ile alakalı olan kırışıkların oluşumunu geciktirmede oldukça etkilidir.

A, C ve E vitaminleri bulunan kabağın kış hastalıklarına karşı vücudun direncini artırır.

 A vitamini bakımından oldukça zengin olan kabağın en çok göz sağlığı üzerinde koruyucu etkileri bulunmaktadır. Göz sağlığı bozuk kişilerin kış aylarında bol miktarda bal kabağı tüketmeleri uzmanlar tarafından önerilmektedir. Şöyle ki, göze havuçtan daha çok faydası vardır.

Bal Kabağı Bazı Hastalıkların Çözümü..

Lifli gıdaların kabızlığa iyi geldiği bilinen bir gerçektir. Kabak da lifli yapısıyla sindirim sistemi sorunlarına çözüm olmaktadır.

Düşük kalorili olmasından dolayı kilo verme döneminde iyi bir tercihtir.

Bebeklerin ek gıdaya geçiş dönemlerinde gelişimlerine çok fazla katkısı bulunmaktadır. Çocuklara bal kabağını yedirmek biraz zordur. Bu nedenle ek gıdaya geçiş döneminde bol bol yedirmekte fayda vardır. En azından kabak nimetlerinden bebekken faydalanırlar.

Kabağı buharda haşlayıp ezdikten sonra içine bir miktar bal eklenerek elde edilen krem ile cilt maskesi yapılabilir.

Kabağın kansere karşı koruyuculuğu bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da çok etkili bir antioksidan olması sebebiyle kanserden koruduğu düşünülmektedir.

BAKINIZ: Zayıf Görünmek İçin Neler Yapılmalıdır?

 

Yoruma kapalı.