Barut Ağacı Kabuğu Zayıflatır Mı ? Barut Ağacı Kabuğu Faydaları Nelerdir ?

İlkbaharda soyularak yazın da kurutma işlemi gerçekleştirilen barut ağacı kabuğu, genelde kış aylarında çay yapılarak içilmektedir. Fakat barut ağacının iç tarafında kalan kısmın zehirli olduğu bilinmektedir. Bu nedenle kabukların ağaçtan çıkarıldıktan sonra dikkatli bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir.

Bu ağacın kabuklarının çıkarmış olduğu duman birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Eski zamanlarda insanlar bu kabukları tütsü amacı ile kullanırlardı. Mide bulantısına, uykusuzluğa ve baş ağrısına iyi geldiği bilinmektedir. Ağaç türüne dahil olmasına karşın çok fazla büyümemektedir. Eriği andıran bir meyvesi bulunmaktadır. Yalnızca kabuklarının değil yapraklarının da birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Mayıs ve haziran aylarında yetişen bu ağacın kabukları mide ağrılarını tedavi etmekte oldukça etkilidir.

Barut Ağacı Kabuğu Zayıflatır Mı ?

Kilo vermek için kullanılan bitkiler arasında yer ala bu tür bitkilerden yararlanmak isteyenlerin birçoğu “ Barut ağacı kabuğu zayıflatır mı ” sorusunun yanıtını araştırmaktadır. Bu ağacın kabuğunun çayı tüketildiği takdirde zayıflatıcı etki gösterdiğini söylemek mümkündür. Çünkü bu çay metabolizmanın olduğundan daha hızlı çalışmasına yardımcı olmaktadır.

barut-agaci-kabugu
Barut Ağacı Kabuğu

Bu çay aynı zamanda kabızlığa da çok iyi gelmektedir. Hatta müshil ilacı olarak bile kullanılmaktadır. Bu tarz etkileri olduğu için düzenli kullanımda sağlıklı bir şekilde kilo kaybı yaşamanızı sağlamaktadır. Bu ağacın kabuğunun genellikle çay olarak kullanıldığını söylemek mümkündür. Başka bir şekilde çok fazla kullanılmamaktadır.

Barut Ağacı Çayı Nasıl Yapılır ?

Bu ağacın kabukları genelde büyük kabuklar şeklinde satılmaktadır. Barut ağacı kabuğu zayıflayanlar arasına girmek için büyük kabukları küçük küçük parçalara dönüştürüp yaklaşık olarak 6 saat boyunca suda bekletmeniz gerekmektedir. 6 saat beklettikten sonra ise yaklaşık 20-25 dakika boyunca suda kaynatmalısınız. Bu kabuğu iyice suda bekletmeli ve iyice kaynatmalısınız. Kaynama işlemi tamamlandıktan sonra çayınızı içebilirsiniz.

Barut Ağacı Kabuğu Nasıl Kullanılır?

barut-agaci-kabuguDemlemiş olduğunuz bu çayı yemeklerden önce bir bardak olarak tüketebilirsiniz. Her gün üç defaya kadar tüketebilirsiniz.  Bu çay için en fazla dikkat edilmesi gereken husus, taze iken kullanılmamasıdır. Taze kabuklar çoğu zaman zehirleyici olabilmektedir. Bu nedenle bir yıl boyunca kurutulduktan kullanılmalıdır. Kullanılacak kabuğun da bu nedenle kuru olmasına özen gösterilmelidir.

Barut Ağacı Kabuğu Faydaları

Birden fazla barut ağacı kabuğu faydaları bulunmaktadır. Barut ağacı kabuklarının taze tüketilmemesi gerekmektedir. Yoksa çok ağır zehirlenmeye neden olabilmektedir. Bu ağacın kabuğu alternatif tıpta birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Barut ağacı kabuğunun faydaları nelerdir ? En çok bilinen faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Yavaş büyüyen bir bitki olan barut ağacı, sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olarak kabızlığa iyi gelmektedir.
 • Makat bölgesinde oluşan ve oldukça rahatsız edici bir hastalık olan basurun alternatif tıptaki tedavisinde kullanılır.
 • Kesik ve çıban tedavisinde sık sık kullanılmaktadır.
 • Karaciğerde bulunan zarın yenilenmesine yardımcı olur ve zararlı toksinlerden arınmasını sağlar.
 • Gaz ve şişlik gibi problemlere iyi gelir. Bağırsak açısından da oldukça sağlıklıdır.
 • Kusturucu etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle zehirlenmelere çok iyi gelir.
 • Kabuğunun faydaları arasında kaslarda meydana gelen spazmlara iyi gelmesi de yer almaktadır.
 • Metabolizmayı hızlandırarak kilo verimini kolaylaştırmaktadır.
 • Dalağın daha sorunsuz bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır.
 • Vücuttaki kan dolaşımını desteklemektedir. Böylece kalp rahatsızlıkları riskini de azaltmaktadır.
 • Gut hastalığının tedavisinde de kullanılmaktadır.
 • Solunum yolu iltihaplarına da oldukça iyi gelmektedir.

Barut Ağacı Kabuğu Yan Etkileri Neler?

barut-agaci-kabuguBarut ağacı kabuğunun bilinen bir olumsuz etkisi yoktur. Ancak her besinde olduğu gibi barut ağacı kabuğu kullananlar da tüketiminde  dikkatli olmalıdır. Yan etkileri özellikle hamilelerde görülmektedir. Hamilelikte kullanılması uzmanlarca önerilmez. Barut ağacı kabuğu emziren anneler yine ölçüye dikkat ederek kullanabilmektedir.

Karın ağrısında da bu bitki kullanılmamalıdır. Uzun süreli kontrolsüz kullanımda bağırsak tahrişlerine de neden olabilmektedir. El ve ayaklarda şekil bozuklukları, elektrolit dengesizliği de olumsuz etkileri arasında gösterilmektedir. Bu bitkinin kullanımına başlanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Uygun görüldüğü takdirde günde en fazla 3 fincan tüketilmelidir.

Yoruma kapalı.