Beyaz Ayakkabı Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Pratik Beyaz Ayakkabı Temizliği Mümkün mü?

Günümüzde özellikle beyaz ayakkabı temizliği için tercih edilen en bilindik yöntem çamaşır makinesinde yıkamaktır. Ancak ilk olarak doğru bir yöntem gibi görünse de meydana gelen yüksek sıcaklık ve devir ayakkabılara zarar vererek ayakkabıları kullanılmaz hale getirebilir. Bu nedenle beyaz ayakkabı neyle silinir ya da beyaz ayakkabı temizliği nasıl yapılmalı konusunu doğru bir şekilde yapmanız için yapmanız gereken adımlar ise şöyledir;

 • İlk olarak beyaz ayakkabı temizleyici ürünleri arasında yer alan ve ayakkabılarda bulunan çamur, kir ya da lekeleri bir bez yardımıyla alın.
 • Daha sonra nemli bir bez yardımıyla ister sabun isterseniz sıvı sabunu beze uygulayarak leke olan bölgelere sürün. Ancak son dönemlerde özellikle beyaz ayakkabılarda temizlik için tercih edilen Cif krem de etkili çözümler üretmektedir. Doğal temizlik özellikleri sayesinde sabun ya da cifi kullanarak meydana gelen lekeleri ortadan kaldırın
 • Daha sonra bir bez yardımıyla yuvarlak şekiller oluşturarak lekeli bölgeyi yavaş şekilde güzelce silin
 • Nemli bezi kullanarak ayakkabının üstünde kalabilecek sabun lekelerini silin ve kurumaya bırakın. Özellikle kadın beyaz ayakkabı temizliği konusunda hassas olan kadınlar son olarak nemli bir bez yardımıyla kurutma işlemini gerçekleştirir.
 • Ancak ayakkabı temizliğinde unutulmaması gereken en önemli konulardan bir taneside ayakkabı bağcıklarıdır. Bu bağcıkları çamaşır makinesine çorap içinde atarak güzel şekilde temizleyin ve lekelerden kurtulun. Genelde erkek beyaz ayakkabı temizliği için erkekler tarafından ayakkabılar tarafından çamaşır makinesine atılsa da siz sadece bağcıkları atın. Bu sayede temizliğe kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Bez Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

beyaz-ayakkabi-temizligi-nasil-yapilmali
Beyaz Ayakkabı Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Bez ayakkabılar diğer ayakkabılara göre temizliği konusunda endişe uyandırmaktadır. Ancak endişe etmenize gerek olmadan, bez spor ayakkabı nasıl temizlenir konusunu sizler için ele aldık. Bez spor ayakkabı  temizliği için yapılması gereken adımlar  şöyledir;

 • Bez ayakkabılar ıslandı ya da kirlendi ise ilk olarak bu bez ayakkabıları kurutun.
 • Daha sonra temiz bir bez ya da yumuşak bir fırça yardımıyla ayakkabıların kirli olan bölgelerini temizleyin
 • Dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise bez ayakkabıların temizliği yapılırken fırça ya da bezi aynı yönde kullanmanızdır.
 • Bu konu temizliği daha kolay bir hale getirerek kirlerden rahat bir şekilde kurtulmanızı sağlayacaktır.
 • Temizleme işlemini tamamladıktan sonra ise bir bez yardımıyla tekrardan geçin
 • Meydana gelen izlerden kurtulmak içinse nemli bir bezi ayakkabılarınızın bölgesine yumuşak şekilde sürün. Daha sonra ise içine boş kâğıtlar yerleştirerek silin ve güneş alan bir bölgede kurumaya bırakın. Bu kuruma işlemi hem ayakkabılarınızın hava almasını sağlarken hem de kurumasını sağlayarak temizliğin tamamlanması anlamına gelmektedir.

Bez Ayakkabı Çamaşır Suyu ile Temizlenir mi?

En fazla merak edilen konulardan bir tanesi de bez ayakkabı temizliğinde çamaşır suyunun kullanılıp kullanmadığıdır.Bez ayakkabı çamaşır suyu ile temizlenir mi ? Bunun cevabı ise bez ayakkabılar ve diğer ayakkabı çeşitlerinde temizlik yaparken çamaşır suyunu sulandırarak kullanmanız gerekmektedir. Ayakkabı kılavuzları içinde de çamaşır suyunun sulandırılarak kullanılması önerilmektedir. Buna göre bez ayakkabı temizliğinde seyreltilen çamaşır suyu solüsyonuna diş fırçasını batırarak bez ayakkabıda meydana gelen kirleri hafif şekilde fırçalayın. Ancak aynı bölgeye uygulamak yerine yuvarlak hareketler yaparak çevreleyin ve ayakkabıya zarar vermeyin. Sulandırılmış çamaşır suyuyla temizliğiniz bittikten sonra ise ılık su ile ayakkabıyı yıkayın ve içine kâğıt doldurarak kurumaya bırakın.

Ayakkabı Tabanı Sarılığı Nasıl Geçer ?

Genellikle beyaz renge sahip kadın veya erkek sneaker ayakkabıların taban kısımları belirli süre sonra sararmaya başlayarak oldukça çirkin bir görüntüye neden olur. Bu durumda severek giyilen ayakkabıların daha fazla kullanılmamasına neden olur. Sararan beyaz taban kısımlarını beyazlatmak için birden fazla formül bulunur. Bu formüller arasında en fazla tercih edilen yöntemlerin başında hidrojen peroksit, çamaşır suyu ve cif gibi farklı kimyasal maddeler bulunan temizlik ürünleri yer alır. Ayakkabıların taban kısmını beyazlattığı doğru olsa da verdiği zarar ise uygulanan bölgenin aşınmasına yol açarak kullanım süresini azaltır.

beyaz-ayakkabi-temizligi-nasil-yapilmali

Ancak doğal ürünler kullanılarak ayakkabıların taban kısmını temizlemek istediğinizde ise zarar vermek yerine bölgeyi daha da iyi bir hale getirir. Taban kısmı sararan ayakkabının temizliği için karbonatı tercih edebilirsiniz. 1 yemek kaşığı karbonatın içine 1 çorba kaşığı ılık suyu ilave ederek güzel bir şekilde karıştırın ve macun kıvamına gelmesini sağlayın. Meydana gelen karışımı ise yumuşak dokusu bulunan diş fırçasını kullanarak ayakkabıların sararan taban kısımlarına uygulayın ve 1 saat boyunca bu şekilde bekletin. 1 saat sonrasında nemli bir bezle bu bölgeyi silin ve durulayın.

Ayakkabı tabanı sarılığı nasıl geçer sorusunun diğer bir cevabı ise Sararan ayakkabı tabanın beyazlatılmasını sağlayan diğer bir yöntem ise limondur. İçinde bulunan asidikler nedeniyle ayakkabıların taban kısımlarını beyazlatır. 1 adet limonu ortadan ikiye böldükten sonra taban kısımlarına sürerek yarım saat bekletin. Daha sonra nemli bir bezle silin ve durulayın. Ayakkabıların taban kısımlarının beyazladığını göreceksiniz.

Beyaz Fileli Ayakkabı Temizleme

Beyaz fileli ayakkabı temizleme konusuna gelirsek, günümüzde en fazla tercih edilen ayakkabılar arasında yer alan beyaz ayakkabılar sunduğu güzel görsellik kadar temizliği konusunda da oldukça sorun çıkartmaktadır. Özellikle fileli beyaz ayakkabılarda meydana gelen ufak lekeler bile beyaz ayakkabıların daha kirli görünmesini saplar. Bu nedenle fileli beyaz ayakkabıları belirli bir süre zarfında nemli bir bezle silmekte fayda var. Ayrıca beyaz bezli spor ayakkabıların temizliği için diş macununu kullanabilirsiniz. Özellikle fileli ayakkabılarda yumuşak bir diş fırçasının uç kısımlarına sürün ve leke olan bölgeleri hafifi ve eşit miktarlarda bölgeyi fırçalayarak lekelerden kurtulun. Ayrıca ister diş fırçasını kullanın ister nemli bir bezi kullanın alacağınız sonuç aynıdır.

Beyaz Kumaş Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

beyaz-ayakkabi-temizligi-nasil-yapilmali

Beyaz kumaş ayakkabı nasıl temizlenir konusunda diş macunu kadar etkili olan yöntemlerden bir tanesi de sabunlu su ve karbonattır. Beyazlatma konusunda etkili rol oynayan karbonat ve sabunlu suyu ise şu şekilde uygulayabilirsiniz;

 • 1 kabın içine ılık suyu koyun ve karbonatı ekleyin
 • Daha sonra sıvı sabundan 5 damla suyun içine ekleyin
 • Elinizle bu karışımı eşit miktarlarda karıştırarak nemli ve yumuşak bezi ıslatarak beyaz ayakkabıların temizliği için hafif şekilde sürün
 • Suyun kirlenmesi durumlarında tekrar ayrı bir kabın içine karışımı ekleyerek beyaz kumaş ayakkabıları temizleyin
 • Ancak dikkat etmeniz gereken en önemli konu kumaş yapıya sahip olan ayakkabılar olması nedeniyle ayakkabıları silerken bezin aşırı nemli olmamasına özen gösterin
 • Beyaz kumaş ayakkabıyı temizledikten sonra temiz bir bezle silin ve ayakkabıların iç kısımlarına gazete kâğıdı koyarak temiz havada kurumaya bırakın.

Ayakkabının Beyaz Kısmı Nasıl Temizlenir?

Ayakkabının beyaz kısmı nasıl temizlenir sorusuna vereceğimiz cevap sırasıyla şöyledir ; ilk olarak temizleyeceğiniz ayakkabının bağcıklarını çıkartın ve yarım fincan beyaz sirkenin içine bir bardak ılık sıcaklıkta bulunan suyu ilave edin ve bez kullanarak güzel bir şekilde eşit miktarlarda karıştırın. Karışım tamamlandıktan sonra bezin aşırı ıslak olmamasına dikkat ederek bez yardımı ya da yumuşak diş fırçasını kullanarak ayakkabılarda bulunan beyaz kısımları temizleyin. Bu karışım beyaz bölgeleri daha temiz hale getirse de nemli bir bezle beyaz bölgeleri tekrardan temizlemeye özen gösterin. Beyaz bölge temizlendikten sonra ayakkabıları ister güneşe isterseniz temiz havaya çıkararak kurumasını bekleyin. Bu sayede hem hava alırken hem de kuruma işlemini tamamlarsınız.

Ayrıca cabani.com.tr üzerinden birbirinden farklı beyaz ayakkabı modellerine göz atabilirsiniz.

 

Yoruma kapalı.