British Longhair Kedisi Kişilik ve Karakter Özellikleri Nedir?

British Longhair Kedisi Özellikleri Neler?

Günümüz dünyasında patili dostlarımıza olan ilgi oldukça artmıştır. Bu ilginin odak noktalarından birisi olan British longhair cinsi kediler tüylü, tombul ve uysal yapısıyla içinde hayvan sevgisi olan her insanı kendine çekmektedir. Bu cinsin en temel özelliklerinden birisi de çocuklarla iletişimi güçlü ve zeki bir kedi olmasıdır.

Türk kedi severlerin bu cinsi çocukluklarından anımsamaları da mümkündür. Ekranlarda uzun bir süre gösterimde kalmış olan “Acemi Cadı” dizisindeki “Duman” karakterini oynayan kedinin de kesin olmamakla beraber British longhair olduğu düşünülmektedir.

Tüyleri ile kendine hayran bırakan sevimli dostumuz bakım konusunda da çok özen isteyen bir cinstir. Bu sebeple British longhair cins bir kediyi sahiplenmek isteyen kişilerin onların bakımlarını düzenli olarak yapabileceğinden emin olması gerekmektedir.

British Longhair Kişilik & Karakter Özellikleri

British longhair özelliklerinin en temeli son derece asil kediler olmalarıdır. Asillikleri miyavlamalarından dahi anlaşılabilen bu cins çok ince bir tonda miyavlamaktadır. Bunun yanında sessizliği ve sakinliği ile bilinen sevimli dostumuz hareket etmekten pek hoşlanmamaktadır. Bu cinsin hareket etmekten hoşlanmamasına ek olarak çok fazla gıda tükettiği de söylenebilmektedir. Bu sebeple sevimli dostumuzun beslenmesine dikkat edilmemesi durumunda obezite gibi sorunlarla karşılaşabileceğinin de bilinmesinde fayda vardır.

Bu özelliklerine ek olarak çok zeki bir kedi cinsi olduğu bilinen British longhairin çocuklarla iletişimi çok kuvvetlidir. Çocuklarına hayvan sevgisini aşılamak isteyen her ebeveynin sahip olması gereken kedi cinslerinden birisi bu cinstir. Bunun yanında hareket etmeyi çok sevmeyen bir cins olması sebebiyle enerjik çocuklar üzerinde kötü bir etki bırakması da mümkündür.

british-longhair-bakimi
British Longhair

British Longhair Tarih

Bu cinsin tarihini genel olarak British longhair olarak değil de longhair ve shorthair olarak ele almak daha mantıklı olacaktır. 19.yüzyılda Roma çevresinde bulunan shorthair ırkı Romalılar tarafından Britanya topraklarına getirilen bu kediler kendilerine oranla uzun tüylü olan kedilerle çiftleştirilmiştir. Bunun sonucunda ortaya shorthair ve longhair olmak üzere iki tip kedi cinsi çıkmıştır.

British longhair’in ismindeki British ibaresi buradan gelmektedir. Birbiriyle akraba olduğu düşünülen bu iki cinsin kesin olarak akraba olduklarına dair bir bilgi bulunmamaktadır. Bu sebeple tarihi hakkında söylenenlerin kesin bir kanıtı olduğu söylenememektedir.

British Longhair Nitelikleri

  • British longhair cinsi sevimli dostlarımız nitelik olarak çocuklarla vakit geçirmeyi seven kedilerdir. Fakat hareket etmeyi çok sevmedikleri için hiperaktif çocuklar ile iletişimi kuvvetli değildir. Bu özelliğini asil görünümlü bir kedi olmasından almaktadır.
  • Dış görünüş olarak iri yapısının altında görünenin aksine daha ince bir vücuda sahiptir. Bunun en temel sebebi yumuşak ve uzun tüylerinin olmasıdır. Tüylerinden dolayı vücudu olduğundan kalın gözükmektedir.
  • Diğer kedilere oranla daha pasif bir hayat yaşayan bu cinsin bacak yapısı yaşamının aksine uzun ve kaslıdır. Fakat doğal yapısı itibariyle daha sakin bir hayat yaşamayı tercih etmektedir

British Longhair Bakımı

British longhair bakımı son derece özen gösterilmesi gereken bir konudur. Bunun sebebi pasif bir hayat sürmesinden dolayı çabuk kilo alma eğilimidir. Aynı zamanda hareketsiz yapısından dolayı iskelet sağlığını korumak için protein ağırlıklı beslenmesi gerekmektedir. Bu faktörler sevimli dostumuzun beslenmesi için son derece önemlidir.

Aynı zamanda uzun tüylere sahip olan bu kedi cinsinin temizlik bakımı da son derece özenli olarak yapılmalıdır. Aksi takdirde hem kedi için hem ev halkı için olumsuz sonuçlar doğrulabilmektedir.

Uzun tüyleri ile dikkat çeken bu patili dostumuzun tüy bakımları da periyodik olarak yapılmalıdır. Aksi takdirde belirli dönemlerde tüy dökecek olan minik dostumuzun tüyleri düzenli olarak tıraş edildiği takdirde hem kedi için hem sahibi için daha konforlu bir yaşam elde edilmiş olacaktır.

Sevimli dostumuzun sakin yapısı sahibi tarafından kabul edilmeli ve doğal yaşamından farklı bir yaşam tarzına çevirmeye çalışılmamalıdır.

British Longhair Eğitimi

Genel olarak çekingen olan British longhair yavru cinsi kediler çok özenli olarak eğitilmesi gereken kedilerdir. Çocuklarla iletişimi oldukça kuvvetli olan bu cinsin sakin yapısı sebebiyle hiperaktif yapıya sahip olan çocuklarla yakın temas kurması tavsiye edilmemektedir. Bunun yanında öğrenmeye son derece açık olan bu cinsin zeki bir kedi olduğu söylenebilmektedir.

Bu cins kedinin en temel özelliği sakinlikleri olması itibariyle onları eğitirken huylarına gitmek faydalı olmaktadır. Bu sebeple bu cinse eğitim verirken onların yapısına uygun kedi oyuncaklarıyla günde 30-45 dakika aralıklarında bir eğitim vermek hem onun keyifli vakit geçirmesine hem de eğitim almasına katkı sağlayacaktır.

Aynı zamanda bu cins ile yapısı uyuşan çocuklar için tam bir dost olan sevimli dostumuz öğrenirken öğreten zeki bir yapıya sahiptir. Bu sebeple uysal çocuklar için en yakın arkadaş niteliğine de bürünebilen bir cinstir.

longhair-yavru

 British Longhair Diğer Hayvanlarla İletişimi

Diğer evcil hayvanlarla olan dostluğu da çocuklarla olduğu gibi kuvvetli olan patili dostumuzun uysal yapısı iletişim konusunda ona çok büyük bir artı sağlamaktadır. Bu sebeple iletişim konusunda hiçbir sıkıntı yaşanmamaktadır. Evinde birden çok canlıyı barındırmak isteyen kişiler için uygun olan bir cinstir.

Özellikle sakin ve bulunduğu ortama ayak uydurmak için çaba sarf eden sevimli dostumuzun doğasına aykırı, hiperaktif olması gereken durumlarda isteksiz davrandığı da kesinlikle gözden kaçmamaktadır. Bu sebeple sevimli dostumuza arkadaşlık edecek bir canlı sahiplenirken onunla benzer özellikler taşıyan canlıları tercih etmek son derece önemli olabilmektedir.

Öğrenmeyi çok seven ve zeki olduğu bilinen bu cinsin diğer hayvanlardan da pek çok özelliği öğrenerek kendi yaşantısında uygulaması da mümkündür. Bu sebeple patili dostumuza yeni bir arkadaş sahiplenirken eğitimli bir canlıyı tercih etmek iyi bir seçenek olacaktır.

British Longhair’in Çocuklarla iletişimi

Günümüzde çocuklar için sokak ortamı pek de geniş olmadığı için artık daha içine kapanık nesiller yetişmektedir. Buna bir çözüm üretmek adına çocuklara hayvan sevgisini öğretmek son derece önemli bir faktördür. Bir canlıyla dostluk ederek içini dökmeyi öğrenen çocuklar içine kapanıklık sorununu çözmüş olacaklardır.

Çocuklarla dostluk konusunda British longhair çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle sakin ve uysal yapısıyla arkadaşlık etme konusunda adeta profesyonel bir canlı türüdür. Özellikle doğasına uygun davranıldığında bu cins sevimli dostlarımız son derece dost canlısı görünmektedir. Bu sebeple sevimli dostumuzun özellikleri konusunda çocuklar uyarıldığı takdirde son derece güçlü bir iletişim kurulabilmektedir.

SSS

British Longhair Traş Edilir mi?

Sahiplenmek isteyenlerin ilk düşündüğü nokta olan uzun tüylü bir yapıya sahip olan bu kedi cinsinin belirli dönemlerde tüy döktüğü söylenebilir. Bu dönemlerde bakım amaçlı traş işlemi yapmak hem kedi için hem kedinin sahibi için oldukça faydalı bir işlem olarak göze çarpmaktadır. Bu sebeple düzenli bakımları aksatmamak iki tarafın da faydasına olacaktır.

British Longhair Ne Sever?

Tıpkı diğer kediler gibi protein ile beslenmeyi seven bu kedi türünün hareketsiz bir yaşantıya sahip olduğu gerekçesi ile dikkatli beslenmesi gerektiği tavsiye edilmektedir. Bu sebeple bu cins bir sevimli dostumuzu sahiplenecek kişilerin dikkatli davranması gerekmektedir.

British Longhair Fiyatları Ne Kadar?

Günümüzde hayvan fiyatları her ne kadar hassas bir konu olsa da günümüzde bir British Longhair satın almanın fiyatı sevimli dostumuzun yetişme durumuna göre 1500-5000 TL aralığında değişmektedir.

British Longhair Nelerden Hoşlanır?

Uzun tüylü yapısı ile sevimli bir görüntüye sahip olan bu patili dostumuz sakin yapısı sebebiyle genellikle yalnızlığı sorun etmemektedir. Günün belirli saatlerinde yalnız kalmaktan ve dinlenmekten hoşlanan sevimli dostumuza bu şekilde boş alanlar yaratmak onun rahatlamasına sebep olacaktır.

British Longhair Hangi Ülkenin?

British longhair türü shorthair türü kedilerin Britanya’ya gelerek çiftleşmesi ile meydana geldiği söylenen bir kedi türüdür. Bu sebeple köken olarak İngiltere kökenli bir kedi türü olduğu söylenebilir. Fakat shorthair cinsi kedilerin pek çok farklı ülkeye sahip versiyonu bulunmaktadır.

British Longhair Kedi Tüy Döker mi?

Her kedi türü gibi bu cins sevimli dostlarımız da mevsimsel olarak tüy dökmektedir fakat bilinenin aksine tüylerinin fazla olmasına oranla aynı derecede bir tüy dökmek söz konusu değildir. British Longhair cinsi kediler de her kedi cinsi kadar tüy dökmektedir. Fakat düzenli bakımlar sayesinde bu sorun minimum düzeylere indirgenebilmektedir.

longhair-ozellikleri
British Longhair

British Longhair Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Hareketsiz yaşantısı ve sakin yapısıyla uzun bir ömre sahip olan sevimli dostumuz ortalama olarak 15 yıl ile 18 yıl arasında yaşadığı söylenmektedir. Fakat bu süre sevimli dostumuzun bakımlarına ve sağlık durumuna göre artabilmekte veya azalabilmektedir.

British Longhair Kedisi Nasıl Eğitilir?

British Longhair kedisi kucağa alınmaktan hoşlanmayan bir kedi türüdür. Bu asil yapısı sebebiyle onu eğitirken hassas davranılmalıdır. Buna ek olarak eğitimi sırasında huyuna gidildiğinde son derece zeki bir kedi cinsi olduğu söylenmektedir.

British Longhair Kedisi Bakımı Zor mudur?

British Longhair kedisi bakımı tüylü yapısı nedeni ile bazı kişiler için zor olduğu söylenebilmektedir. Fakat sevimli dostumuzla belirli bir süre zaman geçirdikten sonra aslında bakımının hiç de zor olmadığı aksine çok eğlenceli olduğu gelen geri dönüşler arasında yer almaktadır.

Sonuç

Sonuç olarak British Longhair kedi cinsinin artı yönleri olarak uysal olması, zeki olması, dost canlısı olması söylenebilmektedir. Eksi yönleri olarak ise hareketsiz bir kedi olması söylenebilmektedir.

Tüm bu etkenlerin olumlu veya olumsuz olması kişiden kişiye büyük ölçüde farklılık göstermektedir. Fakat şu kesinlikle söylenmelidir ki hiperaktif bir çocuğa sahip olan ebeveynler için bu sevimli dostumuz hatalı bir seçim olabilmektedir. Fakat içe dönük bir çocukluk evresi geçiren minikler için ise sevimli dostumuz tam bir dost ortamı yaratabilmektedir.

Ebeveynler için ise evde hayvan besleme konusunda acemi olan, düzenine önem veren kişiler için sevimli dostumuz biçilmiş kaftan olarak karşılanmaktadır. Sakin ve uysal yapısı ile kendi yaşam alanında başkasını rahatsız etmeden bir hayat sürmeyi hedefleyen bu kedi cinsi düzenine önem veren hayvan severleri kendine hayran bırakmaktadır.

Öte yandan hiperaktif canlılardan hoşlanan hayvan severler için ise patili dostumuz tamamen hatalı bir seçim olabilmektedir. Aynı zamanda British Longhair cinsi için de böyle bir yaşantı depresyon sebebi olarak karşılanabilmektedir. Bu durum sevimli dostumuzun yaşamının erken sürede sonlanmasına kadar varabilmektedir.

Tüm bu unsurlar dikkate alınarak sevimli dostlarımızın tercihi yapılabilmektedir. Burada en önemli etken sevimli dostumuzun sakin ve uysal yapısıdır. Bu cins kediler tercih edilirken sahiplenecek olan kişiler ile kedi cinsinin yaşantısının uyum göstermesi tavsiye edilir.

 

 

 

Yoruma kapalı.