Bu Ramazan’da Sigaradan Kurtulun

Türkiye’de 100 bin kişinin ölümüne neden olan sigaradan kurtulmak için Ramazan’ın bir fırsat olduğunu ifade eden Prof. Dr. Dilek Toprak, sahurda ardı ardına sigara içmenin ise çok riskli olduğunu anlattı.

RAMAZANDA SİGARAYI BIRAKMAK DAHA KOLAY

Bir ay boyunca oruç vesilesiyle sigarayı azaltanların ve bırakanların büyük bir fırsat yakaladığını vurgulayan Prof. Dr. Dilek Toprak, kullanıcıların ayrıca özellikle gündüzleri pasif içiciliğe maruz kalmayacakları için bu süreci normal zamanlardan çok daha kolay atlatabileceğini belirterek,

“Oruç esnasında bağımlılık vücuttan uzaklaşmışken, sigarayı tekrar hatırlamadan devam etmek, bırakma prosedürüne baştan başlamaktan çok daha kolay. Ramazan için en büyük avantajlardan biri de etrafta içenlerin sayısında azalma olmasıdır. Bu durumda uyaranın az olması kişinin içme isteğini de azaltacaktır. Ayrıca bırakan ya da bırakmak üzere olan kişi özellikle gündüz pasif içiciliğe maruz kalmayacaktır” dedi.

Ayrıca uzmanlar, Ramazan ayında manevi duyguların da verdiği güçle sigarayı bırakmanın daha kolay olabileceğini vurguluyor.

SAHURA DİKKAT!

Prof. Dr. Toprak, sahurda günlük nikotin stoklarını almaya çalışan içicilerin arka arkaya sigara içmeleri nedeniyle ölüm riskinin arttığını dile getirerek, “Kanda ve nefeste hızla yüksek miktarlara ulaşan nikotin kalp ritminde artış, ritim bozukluğu ve hipertansiyona neden olabilir. Bu durum kalp krizi riskinin artışı anlamına gelir. Uzun vadeli sigara kullanan kişilerde ise akciğer kanseri riski 22 kat, bronşit riski 10 kat daha fazladır. Kalp hastalığı riski de 3 kat artmaktadır. Başta akciğer kanseri olmak üzere, nefes borusu, yemek borusu ve pankreas gibi neredeyse tüm kanserlerin tütünle ilişkisi vardır” ifadelerine yer verdi.

(BSHA)

Yoruma kapalı.