Cardio Nedir? En İyi Cardio Verimi Nasıl Alınır?

Cardio Egzersizleri Ne Kadar Olmalı ?

Hepimizin şimdiye kadar adını duymuş olduğu kardio nedir ? Cardio Nasıl yapılır ? Nasıl olmalıdır? Cardio egzersizleri hangi sıklıkla yapılmalıdır? Kardiyo egzersizleri yaparken nelere dikkat edilmelidir? İşte, cevapları!

Cardio Nedir ?

Cardio Nedir?
Cardio Nedir?

Cardio hayatımızda çok ama çok önemli bir yere sahiptir. Cardio kelimesini açıklamaya gelirsek kardio ; kalp ritmimizi belirli aralıklara çıkarıp yağ yakmamıza yarayan hareketler bütünüdür. Vücut geliştirme olarak da bilinen kardionun birçok çeşidi de mevcuttur hedeflerine göre onlara yazının sonunda değiniceğim. Gelin isterseniz şu an biraz da cardionun ne anlama geldiğinden bahsedelim.

Cardio Nedir?

Cardio aslında vücudumuzda yağ oranımızı aşağı seviyelere indirmek veya vücudumuzun dengesini korumamız için yapmış olduğumuz egezersizlerdir. Örneğin; dışarıda yapmış olduğunuz hafif tempolu yürüyüşleriniz, spor salonunda yapmış olduğunuz koşu bandı üzerindeki yürüyüşleriniz, hafif tempolu koşularınız ve daha birçok türlü egzersizler birer Cardio’dur.

Vücudunuzdaki yağlardan rahatsız olup da yapmak isteyebilirsiniz ve antrenman sonunda yapabilirsiniz.  Ama kesinlikle “Cardio yalnızca kilo vermek için veya yağ yakmak için uygundur” diye bir düşünceye kapılmayın.

Cardio Egzersizleri Ne Kadar Olmalı ?

Cardio Egzersizleri Ne Kadar Olmalı

Kardiyo nasıl yapılır ? Bahsettiğim gibi cardio egzersizleri antrenmanınızın sonunda yer verirseniz daha verimli olacaktır; antrenmandan önce yapılan cardio egzersizlerine göre. Bunun sebebi ise cardio antrenmanınızı ağırlık antrenmanından önce yaptığınızda, ağırlık antremanınızda ciddi bir düşüş yaşayabilirsiniz. En iyi seçenek olarak antrenman sonrasıdır.

Yapılan araştırmalara göre yapacağınız cardio antrenmanınızın eğer ağırlık antrenmanından sonra yapıyor iseniz max 20 ile 25 dakika arasında yer vermeniz max yararı almanızı sağlayacaktır. Tabiki pür dikkat ve özenerek geçirirseniz o 20-25 dakikayı. Ben 25 dakika cardio yapıyorum ama yararını alamıyorum diyor iseniz,nasıl bir tempoda yaptığınıza dikkat edin.

En İyi Cardio Verimi Nasıl Alınır ?

Cardio Egzersizleri Ne Kadar Olmalı

  • En iyi cardio verimi antrenman sonunda uygulanan cardio egzersizinden alınır.
  • Ama ben aldığım verimi daha da arttırmak istiyorum diyor iseniz size tavsiyem sporun ana temelini oluşturan bir konu olan beslenme konusu. Beslenmenize çok ama çok dikkat edip besin değerlerinizi sağlıklı yollardan aldıktan sonra cardiodan vücudunuzun vereceği en muhteşem tepkiyi vermesini bekleyebilirsiniz.
  • Her şey tam yerinde ve uygun olarak yapıldığında vücudunuzun tepki vermemesi imkansızdır. Gerçekten imkansız çünkü vücudumuz o kadar mükemmel bir işleyişe sahip ki sadece ona ihtiyacı olanları verip  bekleyin,sonuçları kendi gözlerinizle gördükçe hem motivasyonunuz artar hemde sporunuza daha da istekli yer verirsiniz hayatınızda.
  • Cardio egzersizleri için yeni başlayanlar aniden kilo vermek isteyebilirler. Bu noktada sabırlı olmak ve kalıcı kilo vermek ve sağlıklı kilo vermek üzerine durulmalıdır. Çünkü kardiyo sırasında kas kütlesi artırılarak yağ kütlesi azaltılır. Sporcular için çok kolay bir süreç olan bu egzersiz düzeni yeni başlayanlar için birtakım zorluklara neden olabilir. Fakat bu noktada gerekli daha fazla bilgi ve ilgili egzersizler spor eğitmeni tarafından verilmelidir. Çünkü herkesin ihtiyaç duyacağı egzersiz rutini kendi fiziğine ve vücut değerlerine göre belirlenmektedir.
  • Çok daha fazla kalori kaybetmek için çok daha fazla çalışmak gerekmez. Düzenli ve gerektiği kadar yapılan kardiyo yapmak ile sağlıklı kas oluşumu sağlanır.

Cardio Aletleri Nelerdir?

Cardio Egzersizleri Ne Kadar Olmalı

En bilindik ve hemen hemen her spor salonunda bulabileceğiniz cardio ekipmanları ;

  • Koşu Bandı
  • Bisiklet
  • Cross Trainer

Yoruma kapalı.