Çay İçmek Kalp Hastalığı ve İnme Riskinizi Azaltabilir

Çay içmek faydalı mıdır? Çay içme miktarımız nasıl olmalıdır?

Çay içmek inme riskini azaltıyor mu ? Kalp Hastalığı riskine karşı bir önlem olarak kullanılabilir mi? Yeni araştırmalar gösteriyor ki haftada üç veya daha fazla kez çay içen kişiler gelişmiş kardiyovasküler sağlık belirtileri göstermektedir. Çay tüketmenin yararları siyah ve yeşil çayda bulunan bir bileşik olan polifenollere atfedilebilir. Faydalar en çok yeşil çay içenler arasında ve kadınlar yerine erkekler için belirgin olarak görülmektedir.

Yeşil Çay

Günde bir fincan yeşil çay doktoru hayatınızdan uzak tutmaya ve ömrü uzatmaya yardımcı olabilir.

Çay İçmek Yararlı Mıdır?

Bir araştırmada 14.000 kadar insandan oluşan bir grup oluşturuldu. Ve yarısı düzenli olarak çay tüketirken diğer grup tüketmiyordu. Sonucunda çay içme alışkanlığını koruyanlar yüzde 56 daha düşük ölümcül kalp hastalığına yakalanma ve inme riski gibi belirgin faydalar gördüler.

Polifenoller bitkilerden özellikle çiçekli bitkilerden elde ediliyor. Polifenollerin “fenol” kısmı bitkilerin ve çiçeklerin kokularını veya aromasını aldıkları yerdir. Ve polifenollerin kardiyovasküler faydaları olduğu bilinen bir gerçektir.

Çay İçmek Yararlı Mıdır?

Çay tüketmenin faydaları kan damarlarının işlevinde iyileşmeyi ve daha fazla genişlemeyi ayrıca daha az daralmayı da içerir. Bu bileşikler aynı zamanda kalp koruyucu olan iyi kolesterolü de artırabilir. Ve ayrıca inflamasyonda bir azalma sağlar ve trombositlerimizin pıhtılaşma faktörünü daha az yapışkan hale getirir. Tüm bunlar kardiyovasküler sağlığın güçlendiricisi olan bir kimyasal yapmak için birleşir. Uzmanlar polifenollerin vücutta uzun süre tutulmadığı ve faydaları görmek için sık sık devam eden çay tüketiminin gerekli olduğunu söylüyor.

Yeşil Çay mı Siyah Çay mı ?

Çay İçmek Kalp Hastalığı ve İnme Riskinizi Azaltabilir

Çayın faydaları  çay türüne bağlı olarak da değiştiğini belirtmek gerekir. Hem siyah hem de yeşil çay polifenoller içermekle birlikte farklılıklar yeşil çay içenler arasında daha belirgin olabilir. Bunun nedeni siyah çay oluşturmak için yapılan fermantasyon işleminin polifenollerin etkinliğini seyreltmesi olabilir. Bu da iki çay arasında büyük farklar yaratmaktadır.

Dikkate alınması gereken bir diğer konu ise çay içmenin yararları erkeklerde kadınlardan daha belirgin görüldüğüdür. Araştırmacılar bunun kadınlarda daha düşük kalp hastalığı ve inme riskine atfedilebileceğini söylüyor.

Bu yıl daha fazla çay iç!

Çay İçmek Kalp Hastalığı ve İnme Riskinizi Azaltabilir

Çay içmeyenler muhtemelen yaşam tarzlarını haftada üç veya daha fazla bardağı rutinlerine dahil edecek şekilde ayarlayabilirler. Ancak yeşil çay içemeyenler için bu faydaları elde etmenin başka yolları da var.

Polifenoller kırmızı şarap, bitter çikolata ve çilek gibi gıdalarda da bulunabilir. Sentetik polifenoller içeren takviyeler de bulunabilir ancak gerçekleri kadar yararlı değildir. Çay ve özellikle yeşil çay kardiyo koruyucu ve kardiyak önleme yolunda en iyi seçeneklerdir.

Yoruma kapalı.