Çin Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Kaç Kilo Verdirir?

Diyetler kilo vermek kadar sağlıklı beslenme açısından da oldukça önemlidir. Öyle ki sadece kilomuzu korumakla kalmayıp birçok hastalığın oluşmasına da engel oluyor. Diyetlerde doğru uygulama yapmakta oldukça önemli elbette. Son dönemlerde özellikle yükselişte olan ve hakkında birçok kitap yazılan Çin diyeti de bu diyetlerden biridir. Peki, bu Çin diyeti nedir? Nasıl Yapılır? Kaç kilo verdirir? Çin diyeti aslında kilo vermek amacından çok bir çeşit sağlıklı beslenme yöntemidir. Son dönemlerde Çin yemekleri olarak adlandırılan yağlı baharatlı makarnaların çok dışında yer alan Çin diyeti yüzyıllar öncesinden gelen sağlıklı beslenmenin sırlarını içermektedir.

İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durun

Çin diyeti tamamıyla çay ve yeşil yapraklı sebzeler üzerine kurulmuştur. İstediğiniz kadar yeşil yapraklı sebze tüketmenin serbest olduğu Çin diyetinde başta kanser olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkartan şeker uzak durulması gereken başlıca besindir. Şekerin yanı sıra rafine yani işlenmiş ürünlerde bu diyette tüketilmemektedir. Kümes ürünleri ve kırmızı etinde tüketilmediği bu diyette sağlıklı yaşamın sırrı olarak karbonhidrattan uzak bir yaşam ilke edinilmiştir. Çin diyetinde çorba tüketmekte oldukça önemlidir. Çin diyetinde kuru gıdalar tüketilememektedir bunun başlıca sebebi ise mideyi gereksiz doldurarak doyma hissinin geç oluşmasıdır.

Kırmızı ve Beyaz Et Tüketimi Minimum

Çin diyetinde diğer mutfakların aksine et değil sebze ana yemek olarak kabul edilmektedir. Çin diyetinin diğer diyetlerden farklı vitamin ağırlıklı beslenme zorunluluğunun olmamasıdır. Et ürünlerinden uzak bir yaşamı hedefleyen Çin diyetinde bu ürünlerin vücuda gereksiz yere ağırlık yaptığından ve tüketilmediğinde yaşanan hafiflemeden bahsedilmektedir.

Yağsız Beslenme Kilit Nokta

Çinlilerin bol bol tükettiği yeşil çay da bu diyetin başlıca ürünleri arasındadır. Çin diyetinde her türlü yağ kullanılmamaktadır. Bu da diyeti sağlıklı yapan diğer özelliklerdendir. Çinlilerin başlıca yemek kaynağı olan pirinçte bu diyette sıkça kullanılmaktadır fakat bu pirinçten yapılan pilav bizim lapa olarak adlandırdığımız yağsız ve tuzsuz pilavdır. Normal pirinçten farklı olarak esmer pirinçte bu diyette tüketilen bir başka karbonhidrat kaynağıdır.Çin diyetiyle haftada bir ile üç kilo vermek mümkündür.

Yoruma kapalı.