Çocuk Cinsel İstismarı Konusunda Korkutan Rakamlar

Çocuk İstismarı Sayıları Alarm Veriyor

Dünya üzerinde kötü bir olay her yıl gündeme gelmekte ve çocuk cinsel istismarı olarak karşımıza çıkıyor.Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV) tarafından açıklanan “Çocuk Hakları Perspektifinden Türkiye’deki Risk Altındaki Çocuklar Sempozyumu”nun çalıştayından korkutucu bir rapor çıktı.

kolay-diyet-listesi-çocuk-cinsel-istismar

Çocuk cinsel istismarı nedir sorusunun cevabı ürkütücü olsa da duyup bilinçli olmakta fayda var. Çocukların bedenlerine oyun, konuşma ve sevme yaklaşımlarıyla kötü niyetle yapılan davranışların tümünü kapsar. Özellikle küçük yaştaki çocukların istismar edildiği açıkça ortadadır. Bu yüzden küçük yaşta çocuklarınız varsa dikkat etmeniz de fayda var.

kolay-diyet-listesi-çocuk-cinsel-istismar

18 Bin 623 Çocuğa Cinsel İstismar

kolay-diyet-listesi-çocuk-cinsel-istismar

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2019’daki çocuk cinsel istismarı verilerine göre 2016 yılında güvenlik birimlerine mağdur olarak gelen veya getirilen 158 bin 343 çocuk bulunduğu raporda yer aldı. Bunların 16 bin 877’sinin cinsel suçlar nedeniyle mağdur olmuş çocuklardan oluştuğu ve cinsel şiddete maruz kalan çocukların yaklaşık yüzde 87’sinin kız çocuğu olduğu da belirtildi.

kolay-diyet-listesi-çocuk-cinsel-istismar

2017 yılnda ise güvenlik birimlerine mağdur olarak gelen veya getirilen çocuklara ilişkin istatistiklerine bakıldığında toplam sayının 137 bin 482 olduğu, bunun 18 bin 623’ünün cinsel istismar suçuna maruz kalan çocuklar olduğu olarak raporda yer buldu. Adalet Bakanlığı Adli ve İstatistik Genel Müdürlüğü 2017 Adalet İstatistikleri Raporuna göre ise Adli Tıp Kurumu şube müdürlüklerinin 2017 yılında TCK 103/1 Cinsel istismar maddesi kapsamında muayeneye getirilen çocuk sayısı ise 416 olarak açıklandı.

Kayıt Dışı Çocuk İşçiler

kolay-diyet-listesi-çocuk-cinsel-istismar

Çocuk işçi sayısının 2018 itibarıyla 2 milyona yaklaştığı vurgulanan raporda, 2012’de 601 bin olan 15-17 yaş arası çocuk işçi sayısının, 2016 yılına gelindiğinde 709 bine kadar çıktığı belirtildi. Çocuk cinsel istismarı  yanı sıra oldukça çarpıcı bir gerçek olarak çalışan her 10 çocuktan 8’inin kayıt dışı olduğunun da altı çizildi.

kolay-diyet-listesi-çocuk-cinsel-istismar

Çocuk işçi sayısının en yüksek olduğu alanlar ise tarım, hizmet sektörü ve sanayi olarak sıralandı. Özellikle kız çocuk işçi sayısının tarım sektöründe yüzde 58 ile ortalamanın üstünde seyrettiği de raporun konusuydu. Bir diğer başlık ise geçici koruma altındaki Suriyeli çocuklardı. Suriyeli mültecilerin yüzde 45,3’ünün çocuk olduğu ve yaklaşık 400 bin Suriyeli çocuğun okula gidemediği belirlendi.

Eğitim Verileri

kolay-diyet-listesi-çocuk-cinsel-istismar

Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre 2015-2016 döneminde ilkokulda brüt okullaşma oranının yüzde 99,2 iken 2016-2017 yılında yüzde 96’ya gerilediği de eğitimde kaygı verici bir gelişme olarak vurgulandı. Raporda bu konudaki yasal prosedür etkinliğinin zayıflığına da dikkat çekildi.

kolay-diyet-listesi-çocuk-cinsel-istismar

2017-2018 döneminde 4 milyon 946 bin 713 öğrencinin resmi, 1 milyon 351 bin 712 öğrencinin özel, 1 milyon 586 bin 823 öğrencinin ise açık öğretim kurumlarında eğitim gördüğü ifade edildi. Bunun yanı sıra okul öncesi eğitim döneminde okullaşma oranının en düşük olduğu il Ağrı (% 35), en yüksek olduğu il ise Erzincan (%77,1) olarak belirtildi.

kolay-diyet-listesi-çocuk-cinsel-istismar

Okul ortamında çocuk cinsel istismar oranının epey fazla olduğu görülmüştür. Kötü niyetli eğitimden habersiz sadece para getirisi ve cinsel anlamda kendini tatmin etmek için bu meslekte olanlar tarafından yapılıyor.

Bu Tabloya Karşı Ne Yapılabilir ?

kolay-diyet-listesi-çocuk-cinsel-istismar

Çocuklarla ilgili net bir alan araştırması üniversiteler ve STK’ların katılımıyla yapılarak, çalışan çocuklar için meslek profesyonellerinin (kamu ve özel sektör) katılımı ile bir çalıştay düzenlenmesi gerektiğinin altı çizilen araştırma raporu sonucunca, öneriler şu şekilde sıralandı: “Yerel yönetimlerin konuyla ilgili çalışmalarda etkinliği artmalıdır. Çocukların okul motivasyonunu artırmak için akran zorbalığı gibi konularda tüm öğretmenler ve okul yöneticileri eğitilmelidir. Cinsel istismar  konusunda bilgi sahibi olmak ve müdahale etmek  çocuklarınızın eğitim hayatı için zorluklardan bir tanesinin önüne geçecektir.

kolay-diyet-listesi-çocuk-cinsel-istismar

Öğretmenlerin çocuk gelişimi konusunda daha derinlemesine bilgi sahibi olmaları için eğitimler düzenlenmelidir. Çocuk cinsel istismar konusunda hızla onlıne veri tabanı oluşturulmalıdır. Kurumlar arası yazışmalarda kolaylaştırmak için bir otomasyon sistemi olarak da kullanılabilecek sistem içerisinde arşivlenmiş bilgiler sayesinde çocukların daha etkin bir şekilde takip edilmesi sağlanmış olacaktır. Suça sürüklenen çocuklarda öncelik hapis değil tedbir kararları olmalıdır.”

YouTube video

Üzücü bir konu olan çocuk istismarı hakkında bilgi sahibi olmanızı istedim. Bu konuda çocuklarınızın davranışlarına mutlaka dikkat edin size ipuçları verecektir. Bu yazıdan sonra çocuklarınızın sağlığı konusunda bir tavsiye yazısı isterseniz çocuk diyeti  yazısına bakabilirsiniz.

 

Yoruma kapalı.