Çocuklarda İdrar Kaçırma

Çocuklarda 6 Yaştan Sonra İdrar Kaçırmaya Dikkat

Çocuklarda Bu Yaştan Sonra İdrar Kaçırmaya Dikkat

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde kurulan ‘çocuklarda İdrar Kaçırma Bilgilendirme Standı’nda konuşan Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Aslı Kavaz Tufan, çocukluk çağında idrar kaçırmanın sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olduğunu belirtti.

“Aileler genellikle çocuklarının gece idrar kaçırması nedeniyle kaygı duysalar da biz hekimler tarafından gündüz idrar kaçırması daha ciddi bir sağlık problemi olarak kabul edilmektedir” diyen Doç. Dr.Tufan, genel olarak 4 yaşına kadar  gündüz, 6 yaşına kadar ise gece idrar  kontrolünün sağlanmış olması gerektiğini söyledi.

Çocuklar İdrar Kaçırma Kaç Yaşına Kadar Normal ?

4 ve 6 yaşlarından sonra  görülen gece veya  gündüz idrar  kaçırmanın normal kabul edilmediğini anlatan Doç. Dr.Tufan, “Okul çağındaki çocukların yaklaşık beşte birinde idrar kaçırma problemi ya da işeme ile ilgili sorunlar görülmektedir. En sık görülen işeme problemleri idrarını tutma, ani idrar hissi, idrarını yetiştirememe, idrar kaçırma ve idrarını tutma manevraları gibi durumlardır. Bunların  sonucunda tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları ile karşılaşılmaktadır.

İdrar Kaçırmanın Sebepleri

Çoğunlukla bu semptomlar düzgün tuvalet eğitiminin yapılamaması ya da altta yatan doğumsal böbrek ve/veya idrar torbası bozukluklarına bağlı gelişir. Bunların ayrımı için mutlaka bir çocuk nefroloji uzmanına başvurulmalı ve gerekli tetkikler sonrasında uygun tedaviye başlanmalıdır” dedi.

(BSHA)

Yoruma kapalı.