DİKKAT ! Obezite Kansere Yol Açıyor

Obezite Tüm Hastalıklara Davetiye Çıkartıyor

Obezitenin kanser, kalp ve şeker hastalıklarına davetiye çıkardığını savunan Op. Dr. Tufan Ergenç, obezitenin önlenerek, kişinin diğer hastalıklardan da korunabileceğini söyledi.

Dünyada ve ülkemizde önemli sağlık sorunları arasında ilk sıralarda yer alan obezitenin, yapılan araştırmalarda diğer hastalıkları da tetiklediği biliniyor. Bu hastalıklar arasında diyabet ve kalp hastalıkları ilk sıralarda gelirken, kanser de obezite ile ilişkili hastalıklar arasında gösteriliyor. Obezite hastası kişilerde yağ dokularının, ideal kilodaki kişilerden daha fazla hormon ve büyüme faktörü ürettiğini söyleyen Op. Dr. Ergenç, “Östrojen ve insülin de dahil olmak üzere, bu hormonların bazılarının yüksek düzeyde olması belirli kanserlere yakalanma riskini arttırabilir” dedi.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Bu Yazımıza TIKLAYIN

Kanser Riskini Azaltın

Konu ile ilgili bilgi veren Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tufan Ergenç, “Obezitenin bir çok kanser çeşidine sebep olduğunu söyleyebiliriz. Obezitenin tedavi edilmesiyle kanser riskini de azaltılabilir. Obezitenin erkeklerde prostat, kadınlarda ise meme kanseri riskini artırdığı bilinmektedir” dedi.

Erkan Doğan (BSHA)

Yoruma kapalı.