Diyet Listelerinde Mutlaka Olması Gereken 5 Besin

Diyet Listelerinde Mutlaka Olması Gereken 5 Besin Nelerdir?

Bahar geldi gelecek derken neredeyse Mart ayı bitiyor diyette olanlar ise bahar iyice yaklaşmışken diyet listelerinde mutlaka olması gereken 5 besin konusunda araştırmalar yapıyor.Peki bu diyet listelerinde mutlaka olması gereken 5 besin nelerdir diye düşündünüz mü?

YouTube video

Nisan ayından sonra Güney illerinde denize girmek mümkün. Hal böyle olunca forma girmek için kalan bu az zamanı değerlendirmek gerekli tabii ki. Gün geçmiyor ki karşımıza şok diyetlerden biri çıkmasın. Hiç dikkat ettiniz mi?  Merak edenler için hemen bir sıralamaya yapalım, buyrun başlayalım:

Diyet Listelerinde Mutlaka Olması Gereken 5 Besin

Şok diyetlerle kilo vermek isteyenler için önemli belirli başlı besin grupları vardır. Metabolizma hızı arttırmak fazla kilolarından arınmanın en doğal yollarından birisidir. Bu nedenle kilo vermeye karar veren kişi öncelikle su tüketimini arttırmalıdır. Kilo vermek konusunda sonuçlar elde etmek isteyenler için sıvı diyeti, ketojenik diyetin yanında uzun süre çeşitli besinlerle düzene girilebilir. Bu beslenme şekli aynı zamanda sağlıklı bir vücut için gereklidir.

1- Tam Buğday Ekmeği

Ekmek karbonhidrat olsa da tam buğday ekmeği hem daha doyurucu hem de bağırsaklar için faydalıdır. Beyaz ekmek yapılırken kullanılan undan ayrıştırılarak alınan rüşeym maddesi bağırsaklarda sindirime yardımcı olur.Beyaz ekmeğin sindirimi rüşeymi alındığı için daha zor olur. Oysa tam buğday ekmeğinde bu kısım buğdayla birlikte öğütülür. Bu da sindirime yardımcı olmaktadır.

Ekmekte bulunan diğer maddeler ise beyin gelişimi için gereklidir. Eksikliğinde bazı hastalıklar baş gösterebilir.Her öğünde en az bir en fazla 2 dilim tam buğday ekmeği yenebilmektedir. Erkeklerde bu dilim sayısı 3’ e kadar çıkabilir.

2- Diyet Listelerinde Mutlaka Olması Gereken 5 Besin Yoğurt

Az yağlı yoğurt tercih edilirse çok daha iyi bir seçim olur. Ama yarım yağlı yoğurt yoksa da porsiyonu azaltmakta fayda vardır. Her gün bir su bardağı kadar yoğurt yemek kalsiyum ve protein olarak almanız gereken miktarı karşılamaktadır. Yoğurt ve karbonhidrat aynı anda alınmamalıdır. Alındığı takdirde yağ olarak depolanmaktadır. Yoğurt içine meyve ve şeker de asla eklenmemelidir. Sadece biraz tarçın veya çörekotu eklenebilir.

diyet-listelerinde-mutlaka-olmasi-gereken-5-besin
Diyet Listelerinde Mutlaka Olması Gereken 5 Besin

Yoğurdun bilinen birçok faydası vardır. Diyetlerde en çok kullanılan besin olmasının yanında antioksidan etkisinin olması da ayrıca müthiş bir özelliktir. Diyet listesi içerisinde devamlı yoğurt tüketilmesi hem vücudu toksinlerden temizler hem de az kalori ile tokluk hissi oluşmasını sağlar. Tarçın vücudun şeker isteğini dengeler. Çörekotu her derde devadır. Aynı zamanda çiğnenerek yenildiğinde yağ yakıcı özelliği olan bir besin olan çörek otu çekilmiş formda da kullanılabilir.

3- Et

Beyaz et ve ya kırmızı et ya da balık fak etmez ama diyette mutlaka et bulunmalıdır. Bu üçü münavebeli olarak günlere göre değiştirilerek yenilebilir. Herkes balık sevmez ama tavuk sevebilir. Balık yerine de tavuk yenebilir.

Et ızgara olursa daha makbul bir diyet yemeği olur. Ama yağsız olarak pişirilen ve yağı tavada bırakılan pişirme usulü de, kabul edilebilir bir diyet yemeği pişirme tekniğidir. Ama asla kızartma yapılmamalıdır, panelenmemelidir, kalorisi bol bir sosla pişirilmemelidir. Etin yanında sos olarak domates sos kullanılabilir. Izgarada pişirilmiş domateslerin blenderde çekilmesiyle yapılan basit usul domates sosu hem likopen bakımından zengindir hem de daha fazla lezzet verir.

4- Yeşil Salata

diyet-listelerinde-mutlaka-olmasi-gereken-5-besin

Mevsim yeşillikleri ile yapılmış tuzsuz az yağlı sirkeli bir yeşil salata et ile çok güzel yakışacaktır. Salata sınırsız olarak yenebildiği için diyette boşluk doldurma malzemesi gibi her yemekte yenebilmektedir. Salatada asla limon ve nar ekşisi kullanmayınız. Limonun ve narın meyve olduğunu hepimiz bilmekteyiz.Nar ekşisi, nar suyunun kaynatılarak suyunun çektirilmesiyle üretilmektedir. Bu da bir kaşık nar ekşisi için bir adet narın suyu var demektir. Bu bağlamda değerlendirildiğinde içinde şeker oranı da fazladır.

5- Kuruyemiş ve Taze Meyve

Kuruyemiş ve taze meyve her ikisi de ara öğün olarak tüketilmektedir. Abartmamak kaydıyla ve seçerek, kuruyemiş ve meyve yemek vücudun denge unsurları olan vitamin ve minerallerin eksilmesini önlemektedir. Özellikle çiğ badem, ceviz ve fındık mutlaka diyetlerde olmalıdır.

Elma diyetlerin simgesi olmuş bir meyvedir. Bunun yanında şeker oranı az olan meyveler tercih edilirse diyet için daha sağlıklı olacaktır. Yeşil erik yerken sayılmalıdır. Asla 7-8 taneyi geçmemeye özen gösterilmelidir. Şeker oranı en yüksek meyvelerdendir. Günlük yeterli kalori almış olacağınızdan şüpheniz olmasın. Bir ara öğünde orta boy bir elma ve 2 adet ceviz ve ya 10 adet fındık tüketilebilir. Ama bunların hepsini tek öğünde tüketmemeye özen göstermelidir. Ceviz aynı zamanda besin değerleri yönü ile zengin olduğundan verdiği tokluk hissi ve kalori değeri ile aç kalmadan diyet yapmanızı sağlayacaktır.

Diyetlerde Bolca Su Tüketmek Önemlidir!

Diyetlerde bolca sıvı tüketmek gerekmektedir. Sıvılardan en fazla tüketilmesi gereken sudur. Suyu öyle çok içemeyenlere içine bir kabuk tarçın atılmasını önermekteyiz. Hem suyun tadını güzelleştirir, hem de yağ yakmaya yardımcı olur. Suyu alkali olarak tüketmek de iyi bir seçenektir. Alkali su yapmak için tek ihtiyaç karbonattır. Bir sürahi su yaklaşık 2 Litre kadardır.

diyet-listelerinde-mutlaka-olmasi-gereken-5-besin

En iyi kilo verme yollarından birisi su içmektir. Diyet yapmak isteyenler için litre su hesabı göz korkutucu geliyorsa o halde bardak su şeklinde günlük su ihtiyacınızı ölçeklendirebilirsiniz. Su, vücutta ödem atımı açısından oldukça önemli yere sahiptir. Özellikle aşırı yağlı ve kilolu vücutlarda öncelikle ödem atılması gereklidir. Ödem atmak için en önemli yöntemlerden birisi günde en az iki litre su içmektir. ½ çay kaşığını silme karbonat doldurarak suyun içine bıraktıktan sonra karıştırmak yeterlidir. Gün içinde bu suyu tüketerek vücudunuzdaki sıvının alkali hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Diyetlerde kahve ayrı bir yere sahiptir.  Sade kahve şekersiz olarak günde iki fincan içilebilir. Kahve içmek aynı zamanda kalp sağlığı açısından da önemli sıvı içeceklerinin arasındadır. Türk kahvesi ile fazla kalori almadan metabolizmanızı hızlandırabilmeniz mümkün. Türk kahvesinin faydalarını sıralarken çaydan uzak durmakta fayda olduğunu belirtmek gereklidir. Onun yerine yeşil çayı şekersiz olarak tüketmek yağ yakımını hızlandıracak ve sindirime yardımcı olacaktır.

diyet-listelerinde-mutlaka-olmasi-gereken-5-besin

Kahveler doğru tercih edildiği müddetçe metabolizma hızlandırarak yağ yakımına yardımcı olabilmektedir. Hindiba kahvesini daha önce denemiş miydiniz? 1 Fincan Hindiba Kahvesi Metabolizma Hızlandırıyor yazımıza bakarak hindiba kahvesi hakkında bilgi edinebilir, kilo vermeye yardımcı yönlerini öğrenebilirsiniz.

Yoruma kapalı.