Google Form Nedir Ne İşe Yarar? 5 Farklı Google Form Avantajı

Google Form Nedir? Google Formlar Ücretli mi?

Kısa sürede anketler oluşturabileceğiniz Google form nedir? İnternetten birçok işlemin yapılabilmesi ile birlikte Google form oluşturma seçenekleri ortaya çıktı ve günümüzde çok sayıda kişi tarafından kullanılıyor. Bilgi almak ve bilgileri işleyerek gerek e-ticaret gerekse eğitim alanında işlemler yapılmaktadır. Tüm bu işlemlerin maliyeti en aza indirerek aynı zamanda çok sayıda kişiye kısa sürede ulaşabilmesi adına Google tarafından servis edilmiş form bölümü kullanılmaktadır. Peki Google form nedir ne işe yarar, Google formlar nasıl kullanılır?

YouTube video

Anketler geçmişten günümüze farklı alanlarda çok sayıda bilgi toplamanın en uygun hali olmaktadır. Günlük yaşamda da farklı alanlarda, sokaktan geçerken ya da internet dünyasında anketlerle karşılaşmak mümkündür. Hayatın içinde insanlar tutarak, ekip oluşturarak anketler yapmak hem zaman alıcı hem de masraflı olmaktadır. Halbuki internetin faydalarından yararlanarak kısa sürede formlar oluşturup bunu binlerce kişiyle paylaşabilirsiniz.

Google Form Ne Demek?

Google form nedir, ne demek sorularına öncelikle kaba cevap oluşturmak mümkündür. Google, bilindiği üzere günümüzde milyarlarca insan tarafından kullanılan bir tarayıcı ve hatta bunun ötesinde bir şirkettir. Birçok insana sadece tarayıcı olarak değil, farklı alanlarda ürettiği servislerle işlem imkânı sunmaktadır. Form oluşturmak ise bunlardan sadece birisini oluşturur.

Google form, anket oluşturma sitesidir. Google bünyesinde oluşturulan bu servis günlük yaşamda yapılan anketlerin internet üzerine taşınmış halidir. Aslında uzun yıllardır kullanılsa da pandeminin ortaya çıkması ve tüm işlerin neredeyse internete taşınması ile birlikte daha çok önem kazanmıştır. Çok farklı sektörlerde kullanılarak insanların veya firmaların işlerini kolaylaştırmak servisin temel amaçları arasındadır. Google form bir diğer açıdan anket oluşturma alanıdır.

Google Form Nedir Ne İşe Yarar?

Google tarafından sunulan servisleri incelerken karşılacağınız bu kategori karşısında Google form nedir sorusunu sormanız muhtemeldir. Aslında oldukça basit bir arayüze sahip olması hangi işlevleri içerisinde barındırdığını belli etmektedir. Ancak sizler için bu konuları daha basit başlıklarda alacağız. Aynı zamanda yazı sonunda nasıl form oluşturabileceğinizi de rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Google Form Nedir?

google-form-nedir-ne-ise-yarar
Google Form Nedir Ne İşe Yarar?

Google form, mail adresinizle giriş yaptıktan sonra yüzlerce hatta binlerce anket oluşturabileceğiniz bir bölümdür. Bu bölüm içerisinde oluşturacağınız cümleler ya da sorular ile hedeflediğiniz kitleden data yani veri elde edebilirsiniz. Google Anketler olarak da karşılaşabileceğiniz bu bölümde çeşitli şablonlar, kişiselleştirmeler mevcuttur. Tamamen kendinize göre değiştirebilir kısa sürede çalışmalarınızı yürütebilirsiniz.

Google Form ile Neler Yapılabilir? Google Form Örnekleri Nelerdir?

Aklınızda Google form nedir ne işe yarar konusunu oturttuktan sonra peki bunu ne gibi alanlarda kullanabilirim gibi bir soru canlanmış olabilir. Aslında sunulmuş bu servis üzerinde çok geniş kapsamlı işlemlerin yürütülebilmesi mümkündür. Özellikle firmalar tarafından sıklıkla tercih edilme sebepleri arasında maliyetin neredeyse yok olmasından dolayıdır.

1- Quiz / Sınav Oluşturabilirsiniz

Google form sınav örneği en sık karşılaşılanlardan sadece birisidir. Eğitim her ne kadar örgün olarak okullarda ve sınıflarda gerçekleşse de kimi zamanlarda internet tabanlı öğretimler olabilmektedir. Özellikle son iki senedir başta Türkiye olmak üzere dünya çapında online eğitime geçiş yapıldı. Yazılı ve sınavlarında internet üzerinden yapılması adına Google form sık sık kullanıldı.

google-form-nedir-ne-ise-yarar

Sınav ya da quiz için belirlediğiniz konuya dair soruları Google form üzerinden rahatlıkla liste halinde oluşturabilirsiniz. Google form nedir, nasıl sorular sorulabilir diye merak ediyorsanız bu konuda da çok geniş seçeneklere sahipsiniz. Oluşturacağınız listeye dilerseniz öğrencilerinizin açık uçlu cevap vermesini sağlayabilir, dilerseniz kısa cevaplı yapabilirsiniz. Aynı zamanda çoktan seçmeli sorular da oluşturmanız mümkündür.

2- Firmanız Adına Müşteri Görüşü Alabilirsiniz

Firma sahibiyseniz ve markanıza dair müşteri memnuniyeti ölçmek istiyorsanız, Google form başvurabileceğiniz bir alandır. Markanızı tercih eden müşterilerin tamamına erişmek hayat içerisinde zor olarak görülebilir. Halbuki internet kullanımı çok geniş olduğundan oluşturabileceğiniz bir anket sayesinde internetten müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Böylece markanıza dair görüşleri daha kısa sürede elde edebilirsiniz.

3- Sipariş Alabilirsiniz

Google form nedir ve sipariş almakla alakası ne? Eğer bu soruyu soruyorsanız aslında mantığı çok basittir. Google form üzerinde verilen cevaplar, kayıtlı olan mail adresinde doldurulduktan sonra hemen bildirim olarak gelmektedir. Oluşturacağınız form eğer bir sipariş vermeye çok uygun ise müşteriniz sipariş verdikten sonra mail ile bildirim alırsınız. Mail üzerinden direkt olarak hazırlığa başlayabilirsiniz. Üstelik kişiselleştirme imkânı verdiği için arka planda logonuzu, ambleminizi de bulundurabilirsiniz.

4- Psikolojik Araştırmalarınız için Örneklem Oluşturabilirsiniz

Psikolojik araştırmalar başta üniversite bölümlerinde bulunan öğrenciler olmak üzere, akademisyenler tarafından da yapılmaktadır. Eskiden kağıt maliyeti de göz önünde bulundurularak belirlenen bir örneklem grup üzerinden testler yapılabilmekteydi. Ancak günümüzde internet üzerinden oluşturacağınız testler sayesinde örneklem grubunuzu genişletebilirsiniz.

google-form-nedir-ne-ise-yarar

Örnek vermek gerekirse, diyelim ki örneklem grubunda yer alan kişilerin salgın döneminde ‘iyimserlik ve kötümserlik’ oranlarını elde etmek istiyorsunuz. Geçerliliği ve güvenirliğine inandığınız bir envanteri elde ettiniz. Google form sitesine girerek mevcut testin sorularını ya da cümlelerini oluşturun. Envanter belirli bir yaşa ya da cinsiyete özgü ise zorunlu doldurulması gereken alanlarla kişileri sınırlandırın. Oluşturduğunuz bu anketi, mail ya da farklı internet platformlarında paylaşın.

5- Tezleriniz için Araştırma Yapabilirsiniz

Öğretmen ve akademisyenler tarafından daha sık kullanıldığı düşünülse de Google form nedir sorusu öğrenciler tarafından da sıklıkla araştırılır. Özellikle üniversite son sınıf öğrencilerinin tez yazma zorunluluğu olması araştırmalarında örneklem grup ile birlikte bilimsel çalışma yapmasını zorunlu kılmaktadır. Salgın ile birlikte her ne kadar bu sayı artsa da pandemi öncesi de internet üzerinden tez çalışmaları bu formlar sayesinde sağlanmaktaydı.

Google Form Nasıl Oluşturulur? 4 Adımda Google Form Oluşturma

YouTube video

Google formlar oluşturma adımları ise sandığınızdan daha basit olacaktır. Özellikle kişiselleştirmeleri en az seviyede tutacaksanız 15 dakikada bir anket oluşturmanız dahi mümkündür. Öncelikle yapmanız gereken ilk işlem Google Formlar sitesine girmektir. Sayfaya erişim sağladıktan sonra:

google-form-nedir-ne-ise-yarar

  • Google hesabınız var ise sağ üst taraftan ‘Hesaba Giriş Yap’ seçeneği ile giriş yapın.
  • Eğer kayılı Google hesabınız yok ise ‘Yeni Hesap Oluşturma’ seçeneği ile kısa sürede kayıt olun.
  • Karşınıza çıkan ‘Sorular’ bölümünde sorularınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.
  • Üst tarafta yer alan ikinci sekmede ise ‘Yanıtlar’ vardır ve burada yanıtları oluşturmalısınız.

google-form-nedir-ne-ise-yarar

Peki Google form nedir, fotoğraf eklenebilir mi? Elbette görsel eklemesi de yapabilirsiniz. Görselde yer alan kısma tıklayarak bilgisayarınızda yer alan görsellerden birisini ekleyerek özellikle sınav sorularınızı zenginleştirebilirsiniz.

google-form-nedir-ne-ise-yarar

Karşınızda çıkan panelde farklı ayarlar yapabilirsiniz. Çoktan seçmeli sorular hazırlayabileceğiniz gibi görselde gösterildiği üzere yan panelden soru, görsel ya da video ekleyebilirsiniz. Daha önce oluşturulmuş sorular varsa ankete aktarabilirsiniz. Aynı zamanda iki sayfalı farklı bölümlerden oluşan anketiniz varsa bunu da rahatlıkla oluşturabilirsiniz.

google-form-nedir-ne-ise-yarar

Tasarım üzerinde kişiselleştirme mi istiyorsunuz? Üst kısımda yer alan görselde de işaretlenmiş alanda ‘Temayı Özelleştir’ alanına tıklayın. Burada hazır sunulan sayısız şablon vardır. Yine de beğenmediyseniz ya da markanıza ait bir görsel olsun istiyorsanız bilgisayarınızdan ekleyebilirsiniz. Hemen yan tarafından bulunan ‘Gönder’ seçeneği ile hazırladığınız testleri farklı insanlarla paylaşabilirsiniz.  Google drive üzerine otomatik olarak kaydederek silinmemek üzere saklayabilirsiniz. Kayıt sonrası daha fazla insana bir şekilde internet aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

google-form-nedir-ne-ise-yarar

Son olarak Google form nedir ne işe yarar sorusuna verebilecek cevap ise çoklu çalışmayı sağlamasıdır. Sağ üst köşede yer alan üç noktaya tıklayıp alt kısımlarda yer alan ‘Ortak Çalışan Ekle’ seçeneğine tıkladıktan sonra beraber çalıştığınız insanların adreslerini yazarak erişim izni verebilirsiniz. Verdiğiniz bu erişim izni sayesinde ortak olarak düzenleme yapabilir, müsait olmadığınızda ortağınız işlerinizi yürütebilir.

Google Forms Ucretli mi?

Google form nedir ne işe yarar sorusu kadar kişilerden çok kapsamlı bu servis için ücret bilgisi araştırılmaktadır. Google sunduğu birçok servis için neredeyse hiç ücret talep etmemektedir. Google formlar üzerinde oluşturabileceğiniz sayısız anket tamamen ücretsizdir. Herhangi bir ücret ödemesi yapmanız gerekmez. Burada maliyet sadece kullandığınız internet ve elektrikle sınırlı olmaktadır.

google-form-nedir-ne-ise-yarar

İnternet kullanımı farklı şekillerde yaygınlaşsa da kullanım ile birlikte rahatsız olunan bazı konular ortaya çıkmaktadır. Özellikle takibi zorlaştıran ve sık sık çıkan reklamlar bunlardan sadece birisidir. Dizi ve film izleme sitelerinde çıkan reklamlar dikkati çok dağıtmaktadır. Puhu TV Reklam Engelleme Nasıl Yapılır yazımıza bakarak her sitede kullanabileceğiniz reklam engelleme uygulamalarına ulaşabilirsiniz.

Yoruma kapalı.