Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?

Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucunda vücutta biriken yağlar, obeziteye ve bazı kronik hastalıklara neden olur. Sağlıklı beslenme kurallarına uygun olarak yapılan diyet programları; bireylerin ideal ağırlıklarına ulaşmalarını sağladığı gibi hem fiziksel görünümlerini hem de psikolojik durumlarını düzenler.

Diyet Nedir?

Canlı bir metabolizma tarafından tüketilen bütün yiyecekleri ifade eden diyet, aynı zamanda belirli kurallara bağlı olarak yoğun veya sınırlı bir şekilde yiyecek tüketimi anlamına gelir. Yiyecek seçenekleri, uygulanan diyete göre değişir. Bazı diyet programlarına göre uygulanan diyetler, hastalıklara bağlı olarak uygulanan diyetler ve bağımlılık sorunu olanların tercih ettiği diyetler en çok uygulanan diyetler arasındadır.

 

İdeal Kilo Nedir?

Diyet terimleri arasında bulunan ideal kilo, çok farklı şekillerde tanımlanabilir. İdeal kilonun belirlenmesi için bazı yöntemler kullanılır. En yaygın kullanılan ve en güvenilir olan ağırlık hesaplama yöntemi, vücut kitle indeksidir. Bir kişinin ağırlığını boyunun karesine bölerek elde edilen sonuca, vücut kitle indeksi adı verilir.

 

Diyet Nasıl Yapılır?

Diyet Nedir? diye merak ediyorsanız, diyet stabil bir yaşantı gerektirir. Diyetin amacı sağlıklı bir beslenme metabolizmasına sahip olmak ve aynı zamanda vücut ağırlığını dengeli bir seviyede tutmaktır. Öte yandan, kilo vermek için vücudu serbest bırakarak hayati fonksiyonları sürdürmek için gerekli olan mikro ve makro besin maddelerinin alımının önlenmesi, geri dönüşümsüz hasarlara neden olabilir. Bu nedenle diyet programları, kişide bulunan sağlık sorunları göz önünde bulundurularak dengeli bir şekilde hazırlanmalıdır.

Diyet listesi; aynı zamanda kişinin yeme alışkanlığına, boyuna, yaşına, kilosuna, kronik hastalığına, mesleğine ve fiziksel aktivitesine göre hazırlanmalıdır. Diyet çorbaları, diyet aperatifleri ve kalorisi düşük olan ve metabolizmayı hızlandıran diyet ekmekleri, diyeti daha eğlenceli hale getirerek motivasyonu artırabilir.

 

Diyet Programları Nasıl Uygulanır?

Diyet programlarının kişiye özel hazırlanması uygulanmasını kolaylaştırır. Diyete başlamadan önce, belli bir hedef belirlenmesi başarılı kilo verme sürecini etkileyen faktörlerden biridir.

Çok büyük hedefler koyarak kilo verememek motivasyonu etkiler ve diyetin sürdürülebilir olmasına engel olur. Diyet ve spor, günlük kalori motivasyonunu artırarak zayıflama programının başarısını destekler. Genellikle sağlıklı bir diyet, 3 ana öğün ve 3 ara öğünden oluşmalıdır.

BAKINIZ: Ödem Atıcı Ve Yağ Yakmaya yardımcı Kür (1 haftada en az 4 kilo)

Yoruma kapalı.