Enerjinizi Yükseltecek Alışkanlıklar

Son dönemlerin en yaygın görülen sorunlarından biri kronik yorgunluk olarak da bilinen enerji düşüklüğüdür. Bu problemi yaşayan kişiler, kendilerini sürekli yorgun ve halsiz hissederler.

Yaşam Kalitesini Artırın

Sürekli uyuma isteği, günlük rutin işlere karşı bile duyulan isteksizlik, hiçbir şeyden zevk alamama gibi söylemler de enerji düşüklüğü yaşayan kişilerin belirgin şikayetleridir. Yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen bu problemden, günlük hayatta yapılacak bazı değişikliklerle kurtulmak mümkündür. İşte enerjiyi yükselterek kronik yoğunluğu giderecek alışkanlıklardan bazıları;

 

1-Uyku düzenini ayarlama:

Sağlıklı bir hayatın en önemli kurallarından biri, düzenli uykudur. Rahat ve yeterli bir uyku sonunda, yeni güne dinlenmiş bir vücutla başlar ve günü dolu dolu olarak geçirirsiniz. Uykunun süresinden çok kalitesi önemlidir. Yatak, yastık ve yorganın rahat edebileceğiniz şekilde olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca yatak odasının sakin, gürültüden uzak olması ve az ışık alması da uyku kalitesi için önemlidir.

 

2-Düzenli egzersiz yapma:

Halsizlik ile başa çıkmanın en önemli yollarından biri egzersiz alışkanlığı edinmektir. Özellikle sabahın ilk saatlerinde yapılacak egzersiz hareketleri, endorfin hormonunu yükselterek ruh halinizin düzelmesini sağlar. Böylece güne yükselmiş bir enerjiyle başlamış olursunuz.

 

3-Düzenli meditasyon yapma:

Güne dolu dolu başlamanın bir başka yolu da meditasyondur. Sabah egzersizinin ardından yapacağınız 10 dakikalık bir meditasyon, zihninizin olumsuz düşüncelerden arınmasına yardımcı olacaktır. Bu rahatlatıcı aktivite için özel bir eğitim almak zorunda da değilsiniz. Bağdaş kurarak (lotus pozisyonu) oturun ve sırtınızı dik tutun. Başparmak ve orta parmaklarınızı birleştirerek dizleriniz üzerine koyun. Gözlerinizi kapatarak derin nefes alıp verme teknikleri uygulayın.

 

4-Kahvaltıya önem verme:

Kuvvetli, besleyici bir kahvaltı, yüksek bir enerjinin olmazsa olmazıdır. Protein ve karbonhidrat ağırlıklı besinlerden oluşan bir sabah kahvaltısı, gün boyu kendinizi enerji dolu hissetmenizi sağlar. Özellikle yumurta, süt ve cevizi kahvaltı sofranızda mutlaka bulundurun.

 

5-Müzik dinleme:

Motive edici, keyif veren melodiler, ruhu dinlendirir ve enerjiyi yükseltir. Evde veya iş yerinde, fırsat buldukça müzik dinlemeyi alışkanlık haline getirin.

BAKINIZ: Portakal Kabuğunda Türk Kahvesi

 

 

Yoruma kapalı.