Et Kilo Aldırır Mı ?

Et kilo aldırır mı bu soruyu hayatının bir döneminde herkes araştırmıştır. Hayvansal bir gıda olan etler pişirme yöntemleri veya tüketim açısından farklılaştırılmaktır. Diyet listeleri içinde de et türleri vazgeçilmezdir. Et kilo aldırır mı, hangi etler daha az kalorilidir, pişirme yöntemlerinden hangisi sağlıklıdır merak ediyorsanız yazıyı okumaya devam etmelisiniz!

Sevilerek Tüketilen Et Kilo Aldırır Mı?

Et kilo aldırır mı sıkça merak edilen bir olaydır. Özellikle yürütülen diyetlerde protein almak son derece önemlidir. En büyük protein kaynaklarını ise etler oluşturmaktadır. Etten alınan protein miktarı diğer besinlerden alınacak proteinden katbekat fazladır. Pişirme türlerine göre et kilo aldırır mı buyurun inceleyelim:

Beyaz Et Kilo Aldırır Mı?

Tavuk et kilo aldırır mı olarak da sorulabilecek sorudur. Beyaz et; tavuk etini, hindi etini ve başka kümes hayvanlarının etlerini kapsamaktadır. Balıklar da beyaz et kapsamı içinde yer almaktadır. Büyük bir protein kaynağı olan beyaz etler kırmızı ete nazaran daha masum kabul edilmektedir. Diyet listeleri içinde de genellikle beyaz et tercih edilir. Beyaz et doğru porsiyonda ve dikkatli tüketimde kilo aldırmamaktadır.

Yağsız Et Kilo Aldırır Mı?

et-kilo-aldirir-mi
Et Kilo Aldırır Mı

Et diğer türlere göre daha çok yağ içermektedir. Yağsız et ise hayvanın yağının etten ayrıştırıldığı anlamına gelmektedir. Her ne kadar et yağdan ayrılsa da yağsız et kilo yapabilir niteliktedir. Yağsız et kilo aldırır mı sorusunda cevabı etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Öncelikle etin pişirilme şekli, hayvan etinin özellikleri gibi etmenler kiloyu etkileyebilmektedir. Doğru tüketilmediğinde kilo alımı gerçekleşmektedir.

Haşlanmış Et Kilo Aldırır Mı?

Haşlanmış et, etin su içinde isteğe göre farklı sebzelerle pişirilmesi demektir. Yahni olarak da adlandırılabilen bu pişirme türü yağda kızartmaya göre daha düşük kalorilidir. Ancak yine fazla tüketimde kilo aldırmaktadır. Haşlanmış tavuk etiyle yapılan kapama yemeği sağlıklı bir öğün geçirmenize yardımcı olacaktır.

Diyette Mangal Ne Kadar Yenmeli?

et-kilo-aldirir-miMangal 7’den 70’e herkesin severek tükettiği bit pişirme yöntemidir. Odun ateşinde pişirilen et kilo aldırır mı veya diyette mangal tüketilir mi de merak edilmektedir. Diyette mangal yemek tüketeceğiniz et miktarına göre kilo yapmaktadır. Ölçüsüz fazla miktarda tüketimle kilo almanız mümkündür. Dengeli bol yeşillikli bir tabakla mangal eti dengelendiğinde sağlıklı bir öğün hazırlanmış olmaktadır.

Etin Besin Değerleri

Etin besin değerleri hangi hayvandan olduğuna göre değişiklik gösterir. En çok tüketilen et türlerinden kırmızı etin 100 gramında 3.5 gram yağ, 73 miligram kolesterol, 57 miligram sodyum, 421 miligram potasyum, 29 miligram magnezyum, 1.2 miligram demir, 6 miligram kalsiyum vardır. En çok tüketilen et türlerinden tavuk etinin 100 gramında 18.8 gram protein, 17.1 gram yağ, 75 miligram kolesterol, 217 miligram potasyum, 11 miligram kalsiyum, 1.1 miligram demir bulunur. 100 gram kırmızı etin faydaları bu şekilde kısaca özetlenmektedir.

Etin Bölgesel Kalorisi

et-kilo-aldirir-miEt kilo aldırır mı konusunda etin elde edildiği hayvanın vücut bölgesine göre kalorisi değiştiğinden buna göre hesaplanmalıdır. En çok tüketilen bölgesel etlere göre 100 gramda bulunan kalori miktarları şöyledir: Sığır kaburga 238 kalori, sığır fileto 218 kalori, tavuk but 174 kalori, tavuk ciğer 167 kalori, tavuk göğüs 172 kalori, tavuk kanat 266 kalori, hindi göğüs 135 kalori, hindi but 208 kalori, kuzu incik 201 kalori, kuzu pirzola 276 kaloridir.

Etli Tarifler Kalori

Et kilo aldırır mı konusunda yapılan yemeğin türüne göre kalorisi değişiklik gösterdiğinden dikkatlice hesaplanmalıdır. Bir porsiyon ölçüde rosto 311 kalori, terbiyeli köfte 231 kalori, yaz türlüsü 221 kalori, İzmir köfte 348 kalori, tas kebabı 343 kalori, patlıcan kebabı 406 kalori, kıymalı ıspanak 276 kaloridir.

Et içeren yiyecek tüketilirken etin içerisindeki demir vücuda daha yararlı olsun diye C vitaminiyle tüketilmelidir. Örneğin etli bir yemeğin yanında portakal suyu, nar suyu, limonata ya da yeşil salata tüketilmesi gerekir.

Bunların yanında et içerikli yemeklerle süt ürünleri tüketilmemelidir. Eğer tüketilirse et içerisindeki demir vücut tarafından algılanamaz. Hiç yememiş gibi algılanır. Kısacası etli yemeklerle ayran, yoğurt ya da peynir tüketiminden kaçınılmalıdır.

Düşük Kalorili Et

Et kilo aldırır mı diye düşünenler yemek istedikleri etin daha sağlıklı yöntemlerle pişirilirse daha az kalorili olacağını bilmelidir. Kızartma yöntemiyle pişirilen etlerden kaçınmalı ızgara veya haşlama yöntemiyle pişirilen etlere yönelinmelidir. Kilo vermek isteniyorsa et tüketimi kesilmemelidir. Vücudun alması gereken protein miktarının önemli bir kısmı etlerden karşılanır bu unutulmamalıdır. Kırmızı etten kaçınılıyorsa tercih beyaz etten yana yapılmalıdır. Sağlıklı zayıflama için etin önemi bu noktada önemlidir.

 

Yoruma kapalı.