Çene Altı Yağları Neden Olur ? Nasıl Eritilir?

527

Gıdıkları Eritme Zamanı

Vücuttaki istenmeyen yağ depolanmaları arasında en zor gizlenebileni herhalde çene altı yağ depolanması, diğer adıyla gıdık bölgesidir. Ne yazık ki kurtulması en zor yağlanma bölgesi yine burasıdır. Gıdık her ne kadar yaşın ilerlemesi ile birlikte artsa da gençlerde de sık görülen bir şikâyettir. Kadınlar kadar erkeklerde de sık görülen bir durumdur. Sanılanın aksine sadece kilo alımı ile ilişkili olmayıp zayıf bireylerde de görülebilir. Özellikle yaş ilerledikçe çene altında biriken yağ dokusu, kas ve cildin gevşemesi ile daha belirgin ve rahatsız edici olabilir.


Ailenizdeki bireylerde gıdık sorunu varsa sizde de olma olasılığı yüksektir.

Üç nedenden dolayı gıdık oluşabilir:

1. Genetik: Ailenizdeki bireylerde gıdık sorunu varsa sizde de olma olasılığı yüksektir. Bu grup gıdık önleyici yöntemlerden en az fayda görmektedir.
2. Gevşek yüz kasları, deri sarkması: Bu grup daha çok yaşlanma ile gıdığın oluştuğu gruptur ve gıdık önleyici yöntemlerden en çok faydayı görürler.
3. Kilo alımı, yağ birikmesi: Her yaş grubunda görülebilir.


Genel vücut egzersizleri vücudun genel yağlanmasını azaltacağı gibi gıdık bölgesinin yağlanmasını da azaltacaktır.

Gıdıktan kurtulmak ve önlemek için öneriler:

• Eğer gıdıktan kurtulmak isteniyorsa öncelikle beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Kalori alımı ve tüketiminin kontrol altına alınması gerekmektedir.
• Genel vücut egzersizleri vücudun genel yağlanmasını azaltacağı gibi gıdık bölgesinin yağlanmasını da azaltacaktır.
• Boynu gergin tutan Platysma (boyun) kasını çalıştıran egzersizler yapılmalıdır.
• Sakız çiğnemek hem çene hem de yüz kaslarını çalıştırarak çene bölgesinde yağ toplanmasını ve cildin gevşemesini azaltacağı iddia edilmekle birlikte bu konuda bilimsel bir gerçeklik bulunmamaktadır.
• Plastik cerrahi: Gıdık kişi için sorun olmaya devam ederse ve tüm diğer önerilere rağmen gıdıktan kurtulmak mümkün olmadıysa son çare olarak plastik cerrahinin yöntemlerini kullanmak gerekebilir.

Eğer cildin elastikiyeti hala iyiyse liposuction tek başına yeterli olabilir. Ama cilt sarkmaya başlamışsa ve yaşlılık alametleri gösteriyorsa liposuction ile birlikte boyun germenin bir arada yapılması gerekebilir.


Gıdık kişi için sorun olmaya devam ederse ve tüm diğer önerilere rağmen gıdıktan kurtulmak mümkün olmadıysa son çare olarak plastik cerrahinin yöntemlerini kullanmak gerekebilir.

Peki “gıdık” ortadan kaldırmak için liposuction (yağ alma) mı boyun germe yöntemine mi başvurmak gerekir?

Liposuction, cerrahi işlemlerin temel hedefi fazla yağ dokusunu uzaklaştırmak, eğer gerekiyorsa cildi ve kası sıkılaştırmaktır. Liposuction özellikle daha genç yaşlardaki bireylerde tek başına yeterlidir. İşlem sonrası neredeyse hiç iz kalmaz ve işlem lokal anestezi altında günü birlik cerrahi olarak yapılabilinir. Gıdık liposuction’ında kullanılan kanüllerin bu bölge için üretilmiş özel kanüller olması gerekmektedir. Operasyondan sonra hasta günlük aktivitesine rahatlıkla devam edebilir. Bir hafta kadar boyun bölgesine özel dizayn edilmiş baskı uygulayıcı elastik bandaj takılması gereklidir. Şişlik ve morarma olabilir hatta bunlar 3. güne kadar devam edebilir. Liposuction’ın tek başına yeterli olup olmayacağını boyun cildinin kalitesi belirler. Eğer cildin elastikiyeti hala iyiyse liposuction tek başına yeterli olabilir. Ama cilt sarkmaya başlamışsa ve yaşlılık alametleri gösteriyorsa liposuction ile birlikte boyun germenin bir arada yapılması gerekebilir.

Yoruma kapalı.