Çene Altı Yağları Neden Olur ? Nasıl Eritilir?

Vücuttaki istenmeyen deri altı yağ depolanmaları arasında en zor gizlenebileni herhalde çene altı yağları, diğer adıyla gıdık bölgesidir. Ne yazık ki kurtulması en zor yağlanma bölgesi yine burasıdır. Çene altı yağları her ne kadar yaşın ilerlemesi ile birlikte artsa da gençlerde de sık görülen bir şikâyettir. Kadınlar kadar erkeklerde de sık görülmektedir.

Çene Altı Yağları Oluşturan Nedenler Neler?

cene-alti-yaglariSanılanın aksine sadece kilo alımı ile ilişkili olmayıp zayıf bireylerde de görülebilir. Özellikle yaş ilerledikçe çene altında biriken yağ dokusu, kas ve cildin gevşemesi ile daha belirgin ve rahatsız edici olabilir. Ailenizdeki bireylerde gıdık sorunu varsa sizde de olma olasılığı yüksektir. Çene altı yağları oluşturan nedenler kısa şemayla şöyledir:

  • Genetik: Ailenizdeki bireylerde çene altı yağları sorunu varsa sizde de olma olasılığı yüksektir. Bu grup gıdık önleyici yöntemlerden en az fayda görmektedir.
  • Gevşek yüz kasları, deri sarkması: Bu grup daha çok yaşlanma ile gıdığın oluştuğu gruptur ve gıdık önleyici yöntemlerden en çok faydayı görürler.
  • Kilo alımı, yağ birikmesi: Her yaş grubunda görülebilir. Genel vücut egzersizleri vücudun genel yağlanmasını azaltacağı gibi çene altı yağları bölgesinin yağlanmasını da azaltacaktır. Bölgesel zayıflama hareketleri de gıdık bölgesinde yararlı olmaktadır. 

Gıdı Yapan Yiyecekler Hangileri?

Yağlı ve yüksek kalorili besinler çene altı yağları oluşturmada bir numaralı rakipleri oluşturmaktadır. Çene altı yağları, yağlı ve yüksek kalorili yiyeceklerden büyük oranda etkilenmektedir. Aynı zamanda bol tuzlu ve baharatlı yiyecekler de çene altı yağları oluşturabilmektedir.

Hazır gıdaların sık tüketilmesi de çene altı yağları oluşumunu hızlandıran faktörlerdendir. Kişiye alerji yapacak besinler de düşük oranda gıdı oluşumuna sebep olmaktadır. Çene altı yağları için sağlıklı ve dengeli beslenme elzemdir. Gıdık sarkmasına iyi gelen besinlerle bu süreç daha da hızlandırılmaktadır. 

Ameliyatsız Gıdı Eritme Önerileri

cene-alti-yaglari
Çene Altı Yağları

Gıdı eritme süreci ameliyatsız şekilde de yönetilmektedir. Bu yöntemde süreklilik ve dikkat etmek önemlidir. Daha çok beslenme ve egzersiz ağırlık bu yol uzun vadede güzel sonuçlar sunmaktadır. Bir seansın yeterli olduğu yöntemlerden değildir. Egzersizlere her gün devam edilmelidir. Önerilerden en önemli olanları şunlardır:

1 – Beslenme Düzeni

Eğer çene altı yağları önlenmek isteniyorsa öncelikle beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Kalori alımı ve tüketiminin kontrol altına alınması gerekmektedir. Zayıf insanlarda neden gıdı olur sorusunun bir diğer cevabı da beslenmedir.

2 – Egzersiz Yapmak

Genel vücut egzersizleri vücudun genel yağlanmasını azaltacağı gibi gıdık bölgesinin yağlanmasını da azaltacaktır.
Boynu gergin tutan Platysma (boyun) kasını çalıştıran egzersizler yapılmalıdır. Buzla gıdı eritme egzersizleri de işe yarayabilecek yöntemlerdendir. Egzersizlerle gıdı bölgesindeki yağ dokusu daha fazla büyümeyecektir. 
Sakız çiğnemek hem çene hem de yüz kaslarını çalıştırarak çene bölgesinde yağ toplanmasını ve cildin gevşemesini azaltacağı iddia edilmekle birlikte bu konuda bilimsel bir gerçeklik bulunmamaktadır.

3 – Plastik Cerrahi

Çene altı yağları kişi için sorun olmaya devam ederse ve tüm diğer önerilere rağmen gıdıktan kurtulmak mümkün olmadıysa son çare olarak plastik cerrahinin yöntemlerini kullanmak gerekebilir.

Çene Altı Yağları Eritme Ameliyatı Yöntemleri Neler?

Ezgersiz, sağlıklı beslenme sonucu çene altında oluşan yağlar yine önlenemediyse ameliyat olunmaktadır. Ameliyat kişilerin artık son noktasını oluşturmaktadır. Estetik dışı görüntüler, sağlık sorunları veya tamamen rahatsızlık duyulmasından dolayı ameliyat başvurulan yöntemlerdendir. Cerrahi işleme ihtiyaç duyulmadan yapılan operasyonlarda bu kapsam içinde yer almaktadır. Çene altı yağları için uygulanan yöntemler şunlardır:

Liposuction

Liposuction, cerrahi işlemlerin temel hedefi fazla yağ dokusunu uzaklaştırmak, eğer gerekiyorsa cildi ve kası sıkılaştırmaktır. Liposuction özellikle genç yaşlardaki bireylerde tek başına yeterli olmaktadır.  İşlem sonrası neredeyse hiç iz kalmaz ve işlem lokal anestezi altında günü birlik cerrahi olarak yapılabilinir.

cene-alti-yaglariGıdık liposuction’ında kullanılan kanüllerin bu bölge için üretilmiş özel kanüller olması gerekmektedir. İşlemden sonra hasta günlük faaliyetlerine rahatlıkla devam edebilir. Bir hafta kadar boyun bölgesine özel dizayn edilmiş baskı uygulayıcı elastik bandaj takılması gereklidir. Şişlik ve morarma olabilir hatta bunlar 3. güne kadar devam edebilir. Liposuction’ın tek başına yeterli olup olmayacağını boyun cildinin kalitesi belirler.

Eğer cildin elastikiyeti hala iyiyse lipsuction tek başına yeterli olabilir. Ama cilt sarkmaya başlamışsa ve yaşlılık alametleri gösteriyorsa liposuction ile birlikte boyun germenin bir arada yapılması gerekebilir.

Gıdı Eritme İğnesi

Çene altı yağları lipolizi olarak da bilinen alternatif çene yağlarını alma yöntemidir. Bu yöntemde cerrahi müdahale yoktur. Ameliyatsız uygulanır. Çene altı gıdık lipolizi gıdı bölgesindeki yağ dokusunun yok edilmesini sağlamaktadır.  Bölgesel yoğunlaşan fazlalığı ortadan kaldırmaktadır. Gıdı estetiği olarak da bilinen ameliyatsız gıdı bölgesindeki yağ hücrelerinin parçalanmasını sağlayan yöntemdir.  Ameliyatsız gıdı eritme fiyatları araştırmasında lipolize de rastlanmaktadır.

 

Yoruma kapalı.