Akşam Yemek Yemek Kilo Aldırır Mı?

Akşam Yemek Yemek Kilo Aldırır Mı?

Akşam yemek yemek kilo aldırır mı? Aslında herkesin kafasında soru işaretidir değil mi?Diyet yapılmasına rağmen kilo verilememesi, vücutta yağların artması gibi nedenlerin başında gece yatmadan önce yenilen yemekler gelir.

Doygun bir mideyle uyumak hem uyku kalitenizi olumsuz etkiler hem de alınan kaloriler yakılamadığı için yağa dönüşür. Diyetisyenler sabahları “krallar gibi akşamları ise fakir gibi” beslenmenizi öneriyor.

YouTube video

Sabah güne dinç başlamanız için kahvaltınızı en iyi şekilde kısıtlamadan yapabilirsiniz. Gün içinde aldığınız kaloriler yakılacağı için bu besinler size enerji olarak geri dönecektir. Öğle yemeğinizi öğleden sonraki aktivite durumunuza göre belirlemeniz önemli. Öğleden sonranızı oturarak geçirecekseniz daha az yemeni tavsiye ediliyor. Ancak akşamları oldukça az ve kalorisi düşük besinler tüketmelisiniz.

Akşam yemek yemek kilo aldırır mı derseniz aslında denklem basit.Hareket etme yani kalori yakma durumunuzun en az olduğu saatlerde yağlı ve hamurlu yiyecekler tüketilmemelidir. Şerbetli tatlılar ve asitli içecekleri akşam 18:00’den sonra tüketmek bütün gece mide sorunu yaşamanıza neden olur. Bazı kişiler ise gece uykudan kalkıp yemek yer. Bu oldukça zararlıdır.

akşam yemek yemek kilo aldırır mı

Yemek yedikten hemen sonra yatılması ertesi gün kendinizi yorgun hissetmenize yol açar. Ayrıca vücutta yağ birikeceği için hızla kilo alırsınız. Asitli ve şekerli içecekleri gece yatmadan önce tüketmek ise vücudunuzda ödem oluşmasına neden olacaktır.

Akşam Yemek Yemek Kilo Aldırır Mı?-Akşam Yemeği Ne Zaman Yenilmeli?

akşam yemek yemek kilo aldırır mı

Akşam yemeğini yatış saatinize göre belirleyebilirsiniz. Gece 23:00-24:00 saatleri arasında yatağa giriyorsanız akşam en geç 19:00’da yemek yemiş olmalısınız. Ne kadar erkek yemek yerseniz aldığınız kalorileri daha kolay yakarsınız. Yatmadan 1-2 saat öncesinde yemek yemek dolu mideyle yatmak bütün gece size rahatsızlık verip uykunuzu kaçıracaktır.

Son yediğiniz yiyeceklerden aldığınız kalorileri yakamadığınız için vücutta yağa dönüşecek ve hızla kilo alımı başlayacaktır. Diyetisyenler akşam yemeği için en doğra zamanın akşam 18:00-19:00 arasında olduğunu belirtiyor. Bu saatten sonra ancak bir porsiyon meyve, bitki çayı ya da bir bardak ılık süt içilmesinin rahat bir uyku çekmenizi sağlar.

Akşam Yemek Yemek Kilo Aldırır Mı?- Gece Yenmemesi Gereken Besinler

Sandviç ve Ekmek

akşam yemek yemek kilo aldırır mı
Yüksek oranda glikoz ve karbonhidrat içeren ekmek, sandviç ekmeği gibi hamurlu besinler akşam yemeklerinde kesinlikle tüketilmemelidir. Kolesterol ve kan şekerinizin yükselmesine neden olacağı için daha sonraki saatlerde tatlı krizine girebilirsiniz.

Makarna ve Bakliyat

akşam yemek yemek kilo aldırır mı
Aşırıya kaçmamak şartıyla makarna, pilav, fasulye ya da nohut gibi gaz yapan besinler tüketilebilir. Ancak yarım porsiyondan fazla yemek kilo almanıza neden olacaktır.

Soğan, Sarımsak, Marul Salatası

akşam yemek yemek kilo aldırır mı
Soğan ve sarımsak oldukça faydalı besinler olmasına rağmen gece yenilmesi durumunda bütün gece mide yanmasına neden olur. Kıvırcık marul ile yapılan salataları genellikle öğle yemeklerinde tüketin. Gece boyunca midenizde gaz ve şişkinlik yapan marul gece yenildiğinde vücudunuzda ödemin tutulmasına neden olur.

Asitli İçecekler ve Şekerli Tatlılar

akşam yemek yemek kilo aldırır mı
Akşam yemek yemek kilo aldırır mı sorusuna elbette asitli içecekleri yasaklayarak devam ediyoruz. Kola ya da alkollü içeceklerin akşam tüketilmesi bütün gece midede kalmasına ve vücutta ödem oluşmasına neden olur. Sindirimi zor olan şerbetli tatlılar ise kilo alımını hızlandıracağı için yerine sütlü tatlıları tercih etmelisiniz.

Yoruma kapalı.