Dalgona Kahvesi Nedir? Dalgona Kahvesi İle Zayıflamak Mümkün Müdür?

Dalgona Kahvesi Nedir? Dalgona Kahvesi İle Zayıflamak Mümkün Müdür?

Dalgona kahvesi, son günlerde adını sıkça duyduğumuz ve merak ettiğimiz bir kahve çeşididir. Özellikle Tik Tok uygulaması üzerinden, Dalgona ile ilgili yapılan paylaşımlarla popüler bir hale gelmiştir. Klasik kahve içmekten sıkılanların yeni tercihi olarak pek çok türde olanı mevcuttur. Yalnızca 3 malzeme kullanılarak hazırlanan bu kahvenin köpüğe de, kahveye estetik bir hava katmaktadır.

YouTube video

Dalgona Kahvesi Nedir?

dalgano kahvesi

Kahve, üç farklı ve basit malzemeden meydana gelmektedir. Bu üç malzemenin karışımı ile farklı şekillerde dalgona kahvesi yapmak mümkündür. Kahvenin köpüğü, kahveye estetik bir görünüm vermektedir. Aslında, bu kahvenin kökeni Güney Kore’ye dayanmaktadır. Kahvenin ortaya çıkış hikayesi ve Tik Tok uygulamasında popülerlik kazanmış olması, pek çok kişide kahveyi deneme merakı oluşturmuştur.

Dalgona Kahvesi Nasıl Popüler Oldu?

dalgano kahvesi

Kahve, Güney Kore’de bulunan ve sevilen bir şekerlemenin isminden esinlenerek ortaya çıkmıştır. Güney Kore’de karamelli bir şekerlemenin ismi “dalgona” olduğu için kahvenin adlandırılmasında, görünüşünün de etkisi ile dalgona şekerlemesi baz alınmıştır. Güney Kore’de yayımlanan bir televizyon programında, program sunucusunun Makao’ya giderek kahveyi hazırlaması ve şekilsel olarak da kahvenin, ünlü bir şekerlemeyi andırması nedeni ile kahve, kısa sürede patlama yapmıştır. Televizyon yayınından sonra, sosyal medya üzerinde kahve ile pek çok paylaşım yapılmıştır ve kahve popüler hale gelmiştir.

Dalgona Kahvesine Neden Tik Tok Kahvesi De Deniliyor?

dalgano kahvesi

Kahve ilk çıkış yaptığı dönemde en çok Tik Tok üzerinden yapılan paylaşımlara konu olmuştur. Pek çok Tik Tok paylaşımında Dalgona kahvesinin kullanılması, kahvenin, “Tik Tok Kahvesi” olarak da adlandırılmasına yol açmıştır. Tik Tok uygulaması üzerinden kahvenin nasıl yapıldığına dair çekilen kısa videolar, Dalgona kahvesi popülaritesini geniş kitlelere ulaştırmıştır. Tik Tok uygulaması üzerinden halen daha kahve ile ilgili hikayeler paylaşılmaktadır. Ayrıca Youtube’da da, kahvenin yapımı ile ilgili pek çok video bulunmaktadır.

Dalgona Kahvesi Hangi Malzeme İle Yapılır?

dalgano kahvesi

Dalgona kahvesi, içeriğinde toplam üç malzemeyi barındırmaktadır. Kahvenin temelini oluşturan malzemeler şunlardır:

  • Granül kahve,
  • Şeker,
  • Sıcak su.
dalgano kahvesi

Ayrıca, kahvenin servis edilmesi sırasında, buz ve süt de kullanılabilmektedir. Kahvenin yapımında kullanılan malzeme sayısı az olduğu için, kahvenin yapımı da kolay olmaktadır. Kahvenin sahip olduğu görüntü ise kahvenin popüler olmasındaki en önemli nedenlerden birisidir. Dalgona kahvesi hangi malzeme ile yapılır sorusu da böylelikle cevaplanmış olmaktadır.

Dalgona Kahvesi Nasıl Hazırlanır?

dalgano kahvesi

Dalgona kahvesi nasıl hazırlanır sorusu internet üzerinde, yoğun bir şekilde aranmaktadır. Kahvenin çıkış yaptığı tarihten itibaren kahvenin yapılışı merak konusu olmuştur. Kahvenin hazırlanması için gereken malzemelerin miktarları şöyledir:

  • Granül kahve kullanımı 2 yemek kaşığı,
  • Toz şeker kullanımı 2 yemek kaşığı,
  • Sıcak su kullanımı da 2 yemek kaşığıdır.
dalgano kahvesi

Belirtilen ölçek miktarına bağlı kalarak; granül kahve, sıcak su ve toz şeker bir kasenin içerisine konulmalıdır. Mikser aracılığı ile ya da manuel olarak bir çırpıcı yardımı ile karıştırma işlemi yapılır. Karışım sırasında kasenin içinde bulunan malzemelerin genel rengi ilk başta koyu renkte olmaktadır. Karıştırma işlemine devam ettikçe, 5 ya da 6 dakika sonra, karışımın rengi açık bir renk alacaktır.

dalgano kahvesi

Dalgona kahvesi elde etmek için çırpma işlemine devam edilmelidir. Karışımı, 15 ya da 20 dakika daha karıştırdıktan sonra karışım, daha katı bir hal alacaktır. Bu kıvamı elde ettikten sonra da karıştırma işlemine son verilmelidir. Bu şekilde hazırlanan karışım artık servise hazır hale gelmiştir.

Dalgona Kahvesi Nasıl Servis Edilir?

dalgano kahvesi

Dalgona kahvesi nasıl servis edilir sorusuna da şöyle cevap vermek mümkündür. Kahvenin temel malzemeleri dışında, süt ve buz da kullanılmaktadır. Bu yardımcı malzemelerden yarım su bardağı kadar sütü ve isteğe göre de kullanılabilen buzu, bardağa boşaltmak gerekmektedir. Dalgona kahvesi için, kase içerisinde hazır olan karışım da aynı bardağa dökülmelidir. Kahve bu hali ile servis edilmeye hazır haldedir.

Dalgona Kahvesi Çeşitleri Nasıl Yapılır?

dalgano kahvesi

Kahvenin temel halini hazırladıktan sonra dalgona kahvesi çeşitleri nasıl yapılır konusu da merak edilmektedir. Dalgona kahvesi klasik bir sunumla, bu şekilde hazırlanmaktadır. Ancak sosyal medya paylaşımlarında, kahveye çok farklı şekiller verildiği de görülmektedir. Granül kahvenin içerisine 1 kaşık kakao eklemek, kahvenin farklı bir tada sahip olmasını sağlayabilmektedir. Malzemeler arasında granül kahve yerine ince çekilmiş Türk kahvesi kullanmak da mümkündür. Oluşturulan karışıma krema eklemek de diğer seçenekler arasında yer almaktadır. Süt dışında espresso kahve kullanımı, sosyal medyada paylaşılan Dalgona kahvesinin türlerindendir.

Dalgona Kahvesi Başka Nasıl Servis Edilebilir?

dalgano kahvesi

Kahvenin memleketi olan Güney Kore’de bu kahve, “matcha latte” şeklinde hazırlanmaktadır. Bunun dışında, kahvenin istenildiği şekilde hazırlanması mümkündür. Sıcak ya da soğuk bir şekilde içim tercihi ise tamamen kişinin tercihine bağlıdır. Kahvenin farklı türlerini denemeden önce, kahvenin klasik şeklini deneyerek bu kahveye güzel bir giriş yapmanız mümkündür.

Dalgona Kahvesi Zayıflatır Mı?

dalgano kahvesi

Normal bir şekilde hazırlanan şekersiz kahvelerin zayıflatıldığı bilinmektedir. Bir kahve çeşidi olarak Dalgona kahvesi zayıflatır mı sorusu da sosyal medyada sıkça araştırılan konular arasındadır. Dalgona kahvesi, klasik şekilde hazırlandığında, içerisinde 2 yemek kaşığı toz şeker bulundurmaktadır. 1 yemek kaşığı toz şekerde 48 kalori olduğu düşünüldüğünde, kahvenin içeriğinde bulunan 2 yemek kaşığı toz şeker tüketimi sonucunda 96 kalori alınması mümkündür.

dalgano kahvesi

Ayrıca kullanılan ekstra malzemelerdeki şeker oranı arttıkça, bir bardak Dalgona kahvesinin kalori miktarı da ciddi anlamda artacaktır. Bu nedenle diyet yapanların bu kahveden ziyade şekersiz kahve çeşitlerini tercih etmesi gerekmektedir. Diyet programlarında şeker bulunmadığı için normal bir diyet programını bozan tüketilmemesi gerekmektedir. Yoksa aç kalınan zor anların karşılığında fayda elde etmeden, diyeti sonlandırma durumu ile karşılaşılması muhtemel olacaktır.

Yoruma kapalı.