4 Adımda Google Arama Geçmişi Geri Getirme Nasıl Yapılır?

Google Chrome Arama Geçmişi Geri Getirme

Google arama geçmişi geri getirme işlemi nasıl yapılır? Google Chrome’da bazen arama geçmişi silinebiliyor. Eğer ki bu sorun ile sık sık karşılaşıyor ve geçmişi nasıl geri getireceğinizi bilmiyorsanız yapmanız gereken birkaç işlem vardır.

Dünyanın en fazla kullanılan arama motoru olan Google Chrome, her gün milyonlarca insan tarafından kullanılmakta. Chrome’daki arama geçmişini kullanıcılar yanlışlıkla silebiliyor. Bu nedenle silinen siteler nasıl geri getirilir merak ediliyor. Bu durumun üstesinden gelmenin birkaç yolu vardır. Google arama gemişi geri getirme yöntemleri nelerdir?

Google Chrome Silinen Geçmişi Geri Getirme Yolları

google-arama-gecmisi-geri-getirme
Google Arama Geçmişi Geri Getirme

Google Chrome’da arama geçmişini yanlışlıkla sildiyseniz endişe etmenize gerek yok. Google arama geçmişi geri getirme yolları şu şekilde sıralanabilir:

Google Arama Geçmişi Görme Yöntemi için Google Hesap Etkinliği Kontrol Edilmelidir

Google Chrome kullanan kullanıcılar oturumlarını Google hesabı ile açtıysa verilere ulaşma olasılığı daha rahat olacaktır. Google hesabınıza giriş yaptığınızda Web ve Uygulama Etkinliği bölümünde geçmişte hangi siteleri ziyaret ettiyseniz göreceksiniz. Böylece arama geçmişi görüntülenebilecektir. Fakat unutulmamalıdır ki yanlışlıkla silinmiş olan Google Chrome geçmişi kalıcı olarak silinmiş olabilir. Peki geçmiş verilere nasıl ulaşılır:

 • İlk önce Google hesabınıza girin,
 • Sol bölümde bulunan “Veriler ve Gizlilik” seçeneğini tuşlayın,
 • Ardından geçmiş ayarları altında yer alan “ Web ve Uygulama Etkinliği” seçeneğine tıklayın,
 • Son olarak alt tarafta yer alan “Geçmişi Yönet” seçeneğine tıklayın.

Yukarıdaki adımları takip ettiğiniz takdirde ziyaret etmiş olduğunuz web sitelerine ek olarak, geçmişte hangi anahtar kelimeleri arattığınızı da görebilirsiniz. Fakat etkinlik kontrolleri sayfasında yer alan “Chrome geçmişini ve Google hizmetlerini kullanan web sitesi, uygulamalar ve cihazlardaki etkinlikleri ekle” uyarısı işaretli değilse, bu yöntem ile silinen Google sıralama ve geçmişine erişmeniz mümkün olmamaktadır.

Eğer tüm adımları istenen şekilde uygun yaparsanız Google arama geçmişi geri getirme işlemini başarılı ile yerine getirmiş olursunuz. Peki Google arama geçmişi geri getirme işlemi başka nasıl yapılmaktadır?

Silinen Geçmişi Geri Getirme için Önceki Sürümleri Geri Yükle Seçeneğini Deneyin

google-arama-gecmisi-geri-getirme

Google arama geçmişi geri getirme yöntemlerinden biride önceki sürümleri geri yüklemektir. Google hesabınızdan Chrome’da silinmiş olan Google arama geçmişi geri getirme işleminde başarısız olduysanız, arama geçmişinizi “Windows Gezgini” nden tekrar geri yükleyebilirsiniz. Bu işlem için yapılması gereken adımlar ise şöyledir:

 • Google arama geçmişi geri getirme için öncelikle Windows Gezgini’ni açın ardından uygulama yüklemelerinin varsayılan konumu Yerel Disk(C:)’ ye tıklayın.
 • Karşınıza çıkan ekranda kullanıcılar klasörüne girin.
 • Klasöre girdikten sonra Kullanıcı veya PC Kullanıcısı adına tıklayın.
 • Karşınıza çıkan ekranda AppData klasörüne girin. AppData klasörünü görüntüleyebilmek için gizli klasörleri görünür yapmanız gerekebilir.
 • AppData klasörüne girdikten sonra “Local” adlı klasöre tıklayın ve Google klasörünü görünce sağ tıklayın.
 • Karşınıza çıkan menüden Özellikleri seçin ve açılan pencerede önceki sürümler seçeneğine tıklayın.
 • Geri yüklemeyi istediğiniz önceki sürümü seçin ve uygula seçeneğine tıklayın. Ardından tamam yazısına tıklayın. Böylece Google arama geçmişi geri getirme işlemini tamamlamış olacaksınız.

Silinen Google Geçmişi için Veri Kurtarma Programı Edinin

Google arama geçmişi geri getirme yöntemlerinde önceki başlıklar işe yaramadıysa birde veri kurtarma programını deneyin. Bu yöntem sizden bir üçüncü taraf uygulamasını indirmenizi ve bilgisayarınıza yüklemenizi istemekte. Bunun için tercih edebileceğiniz bir çok program bulunmaktadır. İstediğiniz veri kurtarma programını bulduktan sonra internet sitesinden indirin ve bilgisayarınıza kurun.

Programın sizi yönlendirmesi ile gerekli kurulum işlemlerini yapın ve silinen dosyalarınızı geri getirmek için programı çalıştırın. Böylece veri kurtarma programları ile Google arama geçmişi geri getirme şansını yakalayabilirsiniz.

DNS Önbelleği ile Silinen Google Geçmişi Kurtarılabilir

Google arama geçmişi geri getirme yönteminin bir diğer yolu ise DNS Önbelleğidir. Bu işlemi yapabilmek için:

 • Öncelikle çalıştır penceresini açın. Bu işlemin kısa yolu Windows tuşu+R’ye aynı anda basın ve gelen ekrana cmd yazın. Ardından tamam tuşuna basarak bir sonraki adım için ilerleyin.
 • Karşınıza çıkan pencereye ipconfig/displaydns yazın ve Enter tuşuna basın.

Bu yöntem sayesinde son arama geçmişinize ulaşmış olacaksınız. Fakat bu yöntemde ziyaret etmiş olduğunuz internet sitelerinin tamamına erişemeyebilirsiniz. Sadece ziyaret ettiğiniz domainleri görebilirsiniz. Peki, telefondan Google arama geçmişi geri getirme nasıl yapılır?

Telefonda Google Silinen Geçmişi Geri Getirme Mümkün Mü? Google Arama Geçmişi Geri Getirme

google-arama-gecmisi-geri-getirme

Tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi telefonlardan da arama geçmişini yanlışlıkla silmek mümkün. Peki bu durum düzeltilebilir mi? Google arama geçmişi geri getirme cep telefonlarınan nasıl yapılmaktadır? Android telefonlarda Google hesabı bağlı olmadan arama yapmak pek mümkün değildir. Peki Android telefonlarda Google arama geçmişi geri getirme yöntemi nasıldır?

Chrome Silinen Geçmişi Geri Getirme Android Telefonlarda Nasıldır?

Android telefonlar internet aramalarını data/data/com.android.browser/databases/browser.db dosyasında saklamaktadır. Eğer internet geçmişinizi bu dosya içerisinde sildiyseniz tekrar geri getirmeniz mümkün değildir. Eğer arama geçmişinizi bu dosya içerinde silmediyseniz işiniz daha kolaydır. Chorome uygulamasına girerek internet geçmişinize ulaşmanız mümkün.

Tüm bu adımlar ile birlikte Google hesabıyla giriş yapılmış ve internet geçmişi saklansın seçeneği seçili değilse silinen Google geçmişini geri getirmeniz mümkün değildir.

Telefonda Silinen Arama Geçmişini Görme Nasıl Olmaktadır? Google Arama Geçmişi Geri Getirme

google-arama-gecmisi-geri-getirme

Telefonda silinen arama geçmişini görmek mümkündür. Tıpkı bilgisayarlar gibi telefonlar içinde veri kurtarma programları bulunmaktadır. Fakat bu uygulamaların güvenilir olup olmadıkları, verilerinize erişimlerinin nasıl yapıldığına ilişkin bilgilerin dikkatle araştırılmasında fayda vardır. Aksi takdirde istemediğiniz durumlar ile karşılaşabilirsiniz.

My Activity Silinenleri Geri Getirme Mümkün Mü?

My activity silinenleri getirmek mümkün değildir. Bu bölümde gördüğünüz şeyler kullaıcılara Google sunucuları aracılığı ile sunulmaktadır. Kullanıcılar buradaki bilgileri sildiği zaman Google sunucularını da silmiş oluyor. Google sunucularına müdahale edilemediği içinde silinen şeylerin geri gelmesi mümkün olmamaktadır.

 

Yoruma kapalı.