Göz Sağlığı İçin Ne Yemeliyiz ? Göze İyi Gelecek 10 Besin

2 7

Her gün birçok kişi göz sağlığı için ne yemeliyiz sorusunun cevabını araştırıyor. Hemen hemen herkes tarafından merak edilen bu soruya tek bir cevap vermek mümkün değildir. Gözümüzün daha sağlıklı olmasına yardımcı olan birçok besin bulunmaktadır. Bu besinleri düzenli olarak tüketerek gözümüzün bozulma ya da herhangi bir sağlık problemi ile karşılaşma riskini azaltabiliriz.

Göz Sağlığı İçin Ne Yemeliyiz , Göz Sağlığı İçin Tavsiyeler

Göz sağlığını korumak adına birçok tavsiye bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi telefon televizyon ya da bilgisayar gibi gözü yoracak cihazlara çok uzun süre bakmamaktır. Bunun yanı sıra beslenmeye dikkat etmek de büyük önem arz etmektedir.

 

O nedenle biz de bu yazımızda sizlere miyop için iyi gelen yiyecekler , göze iyi gelen meyveler , göz sağlığı için ne yemeli , göz sağlığı için hangi vitamin ya da retina sağlığı için beslenme gibi konu ile alakalı en çok merak edilen soruların cevabını vermeye çalıştık. Şimdi sizlere göz sinirlerine iyi gelen yiyecekler hangileri onlardan bahsedelim.

1 – Somon

goz-sagligi-icin-ne-yemeliyiz

 

Bilinen birçok faydası olan somon göz için de çok faydalı bir besindir diyebiliriz. Hatta göz sağlığı için ne yemeliyiz sorusuna ilk verilecek cevaplar arasında yer almaktadır. Özellikle göz kuruluğu problemi ile karşı karşıya olanların sık sık tüketmesi gereken yemeklerden biridir. İçerisinde yer alan Omega 3 sayesinde de makula dejenerasyonu riskini daha da azalttığı bilinmektedir.

2 – Kabak

goz-sagligi-icin-ne-yemeliyiz

 

Kabak A vitamini açısından en zengin sebzeler arasında yer almaktadır. Göz sağlığı için hangi vitamin daha faydalıdır sorusu birçok kişi tarafından merak edilen sorulardan biridir. A vitamini göz sağlığı için en önemli vitamin niteliğindedir. Kabakta da bol bol A vitamini bulunmasından dolayı göz sağlığı için çok önemli bir sebzedir. Özellikle katarakt ya da gece körlüğü gibi önemli göz hastalıklarının önlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

3 – Ispanak

goz-sagligi-icin-ne-yemeliyiz

 

Küçüklüğümüzden beri Temel Reis çizgi filmlerinden aşina olduğumuz ıspanak göz sağlığı için önemli olan bir diğer sebze çeşidimizdir. Ispanağın da içerisinde bol miktarda A vitamini bulunduğundan göz için oldukça faydalıdır. Gözün maruz kaldığı zararlı ışınları filtreleyerek gözün zarar görmesini büyük oranda engellemektedir.

4 – Göze İyi Gelen Bitki Çayları ; Yeşil Çay

goz-sagligi-icin-ne-yemeliyiz

 

Göze iyi gelen bitki çayları denildiği zaman ilk akla yeşil çay gelmektedir. Yeşil çay birçok rahatsızlığa iyi gelen çok faydalı bir çaydır. Bu faydalarından en önemlisi ise göz sağlığını korumaktır. Siz de her gün düzenli bir şekilde bu çayı tüketerek hem göz sağlığınızı koruyabilir hem de fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Çünkü yeşil çayın aynı zamanda metabolizmayı normalinden daha hızlı çalıştırma özelliği de bulunmaktadır.

5 – Göz Sağlığı İçin Ne Yemeliyiz ? Ceviz

goz-sagligi-icin-ne-yemeliyiz

 

Ceviz hem gözümüzün hem de beynimizin gelişmesi açısından çok büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca göz çukurunda meydana gelen yaralara da çok iyi geldiği yapılan araştırmalar neticesinde kanıtlanmıştır. Kahvaltılarınız da ya da ara öğünlerinizde siz de düzenli olarak ceviz tüketerek göz sağlığınızı koruyabilirsiniz.

6 – Havuç

 

Göz sağlığı için ne yemeliyiz diye sorulduğu zaman birçok kişinin direkt olarak aklına gelen sebze havuçtur. Havucun içerisinde beta karoten bulunmaktadır. Bu da göz sağlığı açısından oldukça önemlidir. Düzenli olarak havuç tüketmek göz sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca yaşlanma etkilerinden biri olan çeşitli göz hastalıklarını önlemeye de ciddi katkıları bulunmaktadır.

7 – Kivi

goz-sagligi-icin-ne-yemeliyiz

 

Göze iyi gelen meyveler arasında önemli bir yere sahip olan kivi göz damarlarının beslenmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda gözdeki hücrelerin korunmasını da sağlamaktadır. Gözü bakterilere karşı korumaya da yarayan bu meyve birçok kişi tarafından sevilen mayhoş bir tadı olan meyvedir.

8 – Mısır

 

Görme bozukluklarına iyi gelen besinlerden biri de mısırdır. Bunun nedeni ise içerisinde karotenoid maddesi bulunmasıdır. Bu madde göz rahatsızlıklarının tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Hem de içerisinde beta karoten bulunduğu için görmeyi daha kaliteli hale getirmektedir. A vitamini içermesi de göz sağlığını korumasına yardımcı olmaktadır.

9 – Göz Sağlığı İçin Ne Yemeliyiz Yoğurt

goz-sagligi-icin-ne-yemeliyiz

 

Gözaltında yer alan koyu halkaları ise yoğurt kürü yardımı ile yok etmeniz, kısa zaman içerisinde onlardan kurtulmanız mümkündür.

10 – Üzüm

 

Üzümün çekirdeği yüksek miktarda antioksidan bulundurmaktadır. Bu nedenle şeker hastalığının sebep olabileceği göz hastalıklarının önüne geçmektedir. Göz sağlığı için ne yemeliyiz sorusunun cevaplarından biri olan üzümü siz de sık sık tüketerek göz hastalıkları riskini daha da azaltabilirsiniz.

 

2 Yorumlar
  1. Sert018 diyor

    Göz vücumuzun ve hayatımızın en önemli Parçasıdır Hani önemli birleş için gözün gibi bak denilir ya. Aynen öyle . Onun için göz sağlığımız için doğal sebze ve meyveler yiyelim ilaçlı ve hormonlulardan kaçalım

  2. Emre diyor

    Göz sağlığı derken iyi bir konuya değinmişler . Bu aralar neredeyse herkesin gözü telefonda bilgisayarda o yüzden bu konu iyi olmuş şımdı denicem

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.