Günde 1 Salatalığın Faydaları Nelerdir?

Salatalığın Faydaları Nedir, Ne İşe Yarar?

Salatalığın faydaları birçok kişi tarafından oldukça merak edilen bir konudur. Salatalık özellikle diyet programlarında ve detoks tariflerinde sıklıkla kullanılan bir sebzedir. Oldukça lezzetli bir aperatif olmasının yanı sıra aynı zamanda birçok da faydası bulunmaktadır.

YouTube video

Bizde sizler için bu yazımızda aç karnına salatalık yemenin faydaları , salatalık kabuğunun faydaları , salatalık yemenin faydaları , salatalığın cilde faydaları , salatalığın göze faydaları gibi konulardan bahsedeceğiz.

Salatalığın Faydaları Nelerdir?

Salatalığın faydaları nelerdir sorusunu cevaplamadan önce salatalığın oldukça besleyici bir sebze olduğunu söylemeliyiz. Salatalık tüm salata çeşitlerine yakışan oldukça lezzetli bir tada sahiptir. Özellikle doğal ve hormonsuz olanları tüketmenin birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle fazla kilolarından kurtulmak amacı ile belli bir diyet programı uygulayanlar muhakkak beslenme programlarına salatalığı da eklemelilerdir. Salatalığın faydaları ise şu şekilde sıralanabilir;

1 – Salatalığın Faydaları | Kansere Karşı Koruyucu Özellik Taşır

Salatalık en güçlü antioksidanlar arasında yer almaktadır. Bu özelliği onun kansere karşı koruyucu özellik taşımasını sağlamaktadır. Kansere yakalanma riskini daha da artıran radikallere karşı mücadele eden salatalığı sık sık tüketmekte fayda vardır. Düzenli bir şekilde tüketilmesi halinde kansere karşı vücudu koruyacaktır. Kullanım alanı çok geniş olduğu için tüketilirken oldukça keyif alabilirsiniz.

2 – Salatalık Besleyici Özelliğe Sahiptir

Salatalığın büyük bir çoğunluğu sudan meydana gelmektedir. Bu özelliği de onun besleyici olmasını sağlamaktadır. İçerisinde bol miktarda su bulunması nedeniyle yağ ya da kalori oranı oldukça düşüktür. Bu özelliği ile diyet programlarının vazgeçilmesi haline gelmiştir.

gunde-1-salataligin-faydalari-nelerdir

Kalori bakımından oldukça düşük olmasının yanı sıra tok tutmak gibi bir özelliği bulunmaktadır. O nedenle ara öğünlerde de tercih edebileceğiniz bir sebzedir. İçerisinde bol miktarda K vitamini ve C vitamini olduğu için vücudumuz için çok faydalıdır. Kilo vermek için tüketebileceğiniz sebzeler arasında yer almaktadır.

3 – Vücudu Arındırıcı Özelliği Bulunur

Vücudu arındırmak amacı ile hazırlanan detoks tariflerinin hemen hemen hepsinde salatalık bulunmaktadır. Bunun sebebi ise salatalığın faydaları arasında vücut arındırma özelliği bulunmasıdır. İdrar söktürücü bir etkisi de bulunmaktadır. Bu nedenle idrar yolu problemleri ile karşı karşıya olunduğu zaman düzenli olarak tüketilebilir. Bunun yanı sıra kanda ve bağırsaklarınızda yer alan toksinlerin vücuttan atılmasına katkı sağlar.

4 – Salatalık Kemikleri Güçlü Hale Getirir

Salatalığın içerisinde bol miktarda K vitamini olduğundan bahsetmiştik. Bu vitaminden çok fazla barındırması salatalığa onun kemikleri güçlendirme özelliği vermektedir. Ayrıca kadınların adet dönemlerinde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Rahim sağlığını korurken aynı zamanda adet dönemlerinde meydana gelen ağrı ve sancıların dindirilmesine de yardımcı olacaktır.

5 – Kilo Vermeye Yardım Eder

gunde-1-salataligin-faydalari-nelerdir
Salatalığın Faydaları Nelerdir?

Lifli bir yapıya sahip olması nedeniyle salatalık diyet programlarında sık sık tercih edilen bir besindir. Gerek kürlerde gerek detoks tariflerinde çokça kullanılmaktadır. Bu gibi sebeplerden dolayı diyet programınıza gönül rahatlığı ile ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu sebzenin ödem attırıcı özelliği olduğu için sağlıklı bir şekilde kilo vermenize katkı sağlayacaktır. Salatalarınıza ilave edebilir ya da tek başına olarak ara öğünlerinizde de tercih edebilirsiniz. Özellikle hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin tercih etmesi gereken bir besindir.

6 – Vücudun Su İhtiyacını Karşılar

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi salatalığın yaklaşık olarak %95i sudur. Yani günde 1 adet salatalık tüketmeniz halinde yaklaşık bir bardak su içmiş olursunuz. Eğer günde düzenli olarak su içmek konusunda problem yaşıyorsanız 2 adet salatalık tüketmeyi de deneyebilirsiniz.

7 – Cilt İçin Faydalıdır

Salatalığın cilde faydaları hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Salatalığı yalnızca tüketmemiz halinde bile cildimiz daha parlak ve güzel bir görünüme kavuşacaktır. Bunun yanı sıra salatalık maskeleri ile de cildinizi dinlendirebilirsiniz. Eğer sivilce ya da siyah nokta problemi yaşıyorsanız çeşitli salatalık kürleri ile cildinizi bu sorundan kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

8 – Baş Ağrısına İyi Gelir

gunde-1-salataligin-faydalari-nelerdir

Baş ağrısının en büyük sebeplerinden bir tanesi vücudun susuz kalmasıdır. Salatalığın içerisinde su oranının fazla olması bu rahatsızlığa oldukça iyi gelmektedir. Başınızın ağrıdığı zamanlarda bol su ve salatalık tüketmeniz ağrınızı büyük oranda hafifletecektir.

Salatalık Zararları

Salatalığın faydaları kadar salatalık zararları da merak edilen hususlardan biridir. Birçok faydası olduğu gibi zararları da bulunmaktadır. Onları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Acı bir tada sahip olan salatalıklar cilt problemlerine sebebiyet verebilmektedir.
  • Çok fazla tüketilmesi halinde vücuttaki sıvı oranının artış göstermesine yol açacaktır. Bu da kalbe zara verir.

gunde-1-salataligin-faydalari-nelerdir

  • Göz hassasiyetine sebep olabilir.
  • 7 gün boyunca bol miktarda tüketilmesi halinde vücuttaki bakterilerin harekete geçmesine neden olabilir.

Yazımızı beğendiyseniz Salatalık Kaç Kalori konulu yazımıza da göz atarak salatalık hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yoruma kapalı.