Hızlı Kilo Verdiren Diyet Programları Uygulanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

0 3

Hızlı kilo verdiren diyet programları çabuk bir şekilde kilolarından kurtulmak isteyenlerin tercih ettikleri programlardır. Bu diyet programları, genellikle şok diyet programları olarak adlandırılırlar. Şok diyet programları, kısa sürede çok hızlı bir şekilde kilo verdireceklerini vaat etmektedirler. Ancak durum böyle değildir. Kilo vermek için şok diyet uygulamalarına itibar etmemek gerekmektedir.

Hızlı Kilo Verdiren Diyet Programları Uygulanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Hızlı Kilo Verdiren Diyet Programları Uygulanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu diyet türlerinde, vücudun ihtiyaç duyduğu besinler yeterli miktarda alınamamaktadır. Vücutta bulunan su ve ödemin atılması ile kısa sürede kilo verildiği düşünülmektedir. Ancak uzun dönemde, vücutta besin ihtiyacı ciddi anlamda arttığı için daha fazla kilo alma durumu ortaya çıkmaktadır. Sunulan şok diyet programlarında vücudun ihtiyaç duyduğu besinler ihmal edilmektedir. Bunun sonucunda ortaya malnutrisyon durumu çıkmaktadır. Kesin kilo VERDİREN diyet adı altında bazı programlar sunulsa da bunları çoğu sıvı kaybından başka bir etkiye neden olmamaktadır.

Hızlı Kilo Verdiren Diyet Programları Zararlı Mıdır?

En hızlı kilo VERDİREN diyet hangisi
En hızlı kilo VERDİREN diyet hangisi

En hızlı kilo VERDİREN diyet hangisi sorusu herkes tarafından ciddi anlamda merak edilmektedir. Kilo verme süreci yaşam tarzına dayalı olarak meydana gelmelidir. Yaşam tarzının ve beslenme düzeninin doğru bir şekilde ayarlanması sonucunda vücutta bulunan fazla kilolar zamanla ortadan kalkacaktır. Vücutta sıvı kaybına yol açan yani diüretik etki oluşturan şok diyetlerden ziyade genel diyet programları tercih edilmelidir.

Woman measuring perfect shape of beautiful thigh

Yeme düzeninden, şekerli yiyecekleri çıkartmak, karbonhidrat miktarını azalmak gibi basit ama etkili yöntemlerle kilo verme sürecine başlamak gerekmektedir. Bu sayede kilo verme aşamasında, sağlığın bozulması gibi olumsuz durumlar yaşanmayacaktır. Ayrıca, tercih edilen yaşam tarzının, sağlıklı yeme içme düzeni ile birleşmesi sonucunda verilen kilolar da kalıcı olacaktır. Kilo vermenin mantığı her zaman aynıdır: Alınan kaloriden fazlasını yakabilmek…

1 ayda 10 kilo verdiren diyet

En çabuk etki gösteren diyet adı altında sunulan programlar kısa sürede, tartı ölçümlerinde değişiklikler meydana getirebilmektedir. Kilo vermek pahasına yetersiz beslenmek, vücutta pek çok sisteme zarar vermektedir. Kalsiyum eksikliğinin meydana gelmesi sonucunda kemik erimesi problemleri görülebildiği gibi, yetersiz beslenme sonucunda iç organların hasar görmesi de ihtimal dahilinde olmaktadır. Şok diyet nedeniyle ani rahatsızlanmalar ortaya çıkabilmektedir.

Şok Diyet Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? Nasıl Yapılır?
Şok Diyet Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Şok diyet sebebi ile kalp krizi ve inme gibi tehlike durumlar görülebilmektedir. Yetersiz besin alımı sonucunda, kişide meydana gelen stres durumu, metabolizmanın yavaşlamasına yol açabildiği gibi, ani diyetlerle birlikte yağ kaybı yerine kas kaybı da meydana gelebilmektedir. Kilo kaybının yağ yerine kaslarda oluşması, istenen durumlar arasında yer almamaktadır. Bu nedenle, şok diyetler uygulansa bile, beslenme programlarında yeterli besinlerin yer aldığından emin olmak gerekmektedir.

Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Vermek İçin Neler Yapılmalıdır?

1200 kalorilik protein diyeti

Hızlı kilo verdiren diyet programlarını uygulayarak haftada 10 kilo vermek yerine ayda en fazla 3 ya da 4 kilo vermeye yardımcı olacak diyet programları uygulanmalıdır. Yavaş ve düzenli bir şekilde kilo vermek, vücudun sağlık düzenini bozmadan, sağlıklı bir şekilde kilo vermeye neden olmaktadır. Bu sayede kilo kayıpları kalıcı bir hale gelecektir.

diet
Diyet programı ve spor sonucunda vücutta kalori açığı meydana gelmelidir. Kalori açığına dayalı bir yaşam düzeni devam ettirildikten sonra, zamanla istenilen kiloya ulaşmak mümkün olacaktır. İlla kısa sürede kilo verme durumu kaçınılmaz ise bu konuda doktor tavsiyesi almak gerekmektedir. Ayrıca özel olarak hazırlanan diyet programları ile dengeli beslenmeye dikkat edilmesi önemlidir. 3 günde 15 kilo VERDİREN diyet olarak tavsiye edilen aralıklı oruç diyeti gibi programlar, tamamen sağlıksız bir beslenme düzenleri sunmaktadır.

Hızlı Diyet Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sağlıklı kilo vermek

Hızlı kilo verdiren diyet uygulanmalarının kaçınılmaz olduğu durumlarda, vücudun tek tip besin almamasına dikkat edilmelidir. Vücutta besin eksikliğine neden olan bir diyet programı, sağlık sorunlarını beraberinde getirecektir. Uzun süren açlık durumlarının, diyet boyunca yaşanmaması gerekmektedir. Diyet, bir kimseyi aç bırakarak değil sağlıklı besleyerek zayıflatmalıdır. Ani kilo kayıplarına ihtiyaç duyulan zamanlarda, kilo verme sürecinin doktor kontrolünde gerçekleşmesine dikkat edilmelidir.

Pregnancy or diet concept, female hands protecting the stomach

Örneğin, hızlı kilo vermek adına ketojenik diyet tarzında bir diyet uygulandığında vücuttaki ketozosiz durumu ve kan değerleri düzenli olarak takip edilmelidir. Ketojenik diyet sırasında vücudun yağlı yiyecek ağırlıklı beslenmesi ile vücut farklı bir faza geçmektedir. Kilo vermeyi hızlandıran ketozosiz durumunda vücuttaki değerlerde meydana gelen değişimler sürekli olarak izlenmelidir. Aksi durumda, insan sağlığında ciddi problemler meydana gelecektir. 1 haftada 10 kilo VERDİREN diyet listesi adı altında internette yer alan listeler incelendiğinde, listenin kişiyi tamamen aç bırakarak kilo kayıpları oluşturmaya dayalı basit listeler olduğu görülmektedir.

Beslenme Programında Neler Bulunmalıdır?

perfect shape of beautiful female body

Hızlı kilo verdiren diyet programları uygularken, besleyici öğünler oluşturmak oldukça önemlidir. Kilo kaybı sırasında, aynı zamanda sağlığının kaybedilmesini hiç kimse istemeyecektir. Protein ağırlıklı bir beslenme tercihi ile tok kalma süresini uzatmak mümkündür. Vücudun uzun süre açması sonucunda açlık krizleri yaşanacağı için kilo vermekten ziyade, aşırı tüketim ile birlikte kilo alma durumları gözlenecektir. Bu nedenle, diyet programlarında protein ağırlıklı yiyeceklerin tüketilmesi son derece önemlidir. Karbonhidratın fazla olan miktarı, vücutta şekere dönüşerek kilo artışına neden olacaktır. Karbonhidrat alımları da zayıflama dönemlerinde azaltılabilir.

Yiyecek Tüketimi Dışında Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir?

Hızlı kilo verdiren diyet programları sırasında su tüketimi kesinlikle ihmal edilmemelidir. Su tüketimi metabolizmayı hızlandırdığı gibi kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. Günde en az 3 litre kadar su tüketerek, diyet programlarına destek vermek gerekmektedir. Ayrıca günde en az yarım saat kadar fiziksel aktive yapılmalıdır. Kişinin daha önce spor yapıp yapmama durumuna göre günlük spor aktivitesi seçilebilir. Ağır kardiyo çalışmalarından memnun olmayanlar için günde yarım saatlik bir yürüyüş de kilo verme sürecine katkı sağlamakta etkili olacaktır. Hızlı kilo verdiren diyet uygulamaları çok zorda kalmadıkça denenmemelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.