Hurma Kilo Aldırır Mı?

Hurma Besin Değerleri

Hurmanın besin değerleri incelendiğinde 100 gram kuru hurmada 75 gram karbonhidrat, 15 gram lif, 1.8 gram protein, 0.1 gram yağ, 3 miligram c vitamini, 696 miligram potasyum, 64 miligram kalsiyum, 0.9 miligram demir bulunur. Lif oranı çok yüksek olan hurma herkesin tüketmesi gereken sağlıklı besinlerdendir. İçerdiği yağ oranının oldukça düşük olması sebebiyle diyet yapanlar rahatlıkla tüketebilir. Her yiyecekte olduğu gibi ölçülü olarak tüketmek sağlık açısından yararlıdır, fazla tüketilmesi durumlarında kilo almaya neden olabilmektedir. Uzmanların tavsiyelerine göre günde iki ya da üç adet hurma bir meyve yerine tüketilebilir.

Hurmalı Tarifler Kalori

Hurma kilo aldırır mı konusu hakkında ölçülü tüketildiğinde kilo aldırmaz hatta kilo vermede yardımcıdır. Hurmanın içerdiği yüksek orandaki lifler bağırsak tembellikleri ile savaştığından kilo vermede yardımcıdır. Ayrıca kurabiye, şekerleme, tart, kek gibi birçok tarifte şeker yerine kullanılan hurmalar sayesinde vücuttaki kan şekerinin aniden yükselmesinin önüne geçilerek diyabet riski azaltılır. Hurmalı tariflerdeki kalori, içerdiği malzemenin çeşitine ve miktarına göre değişiklik gösterdiği için tek tek toplanarak hesaplanması gerekir.

Hurmanın Yararları

Hurma kilo aldırır mı konusunda hurmadan faydalanabilmek için ölçülü tüketilirse kilo aldırmayacağı söylenir. Yapılan araştırmalara göre yüksek lifli besinleri sürekli tüketen kişilerin kansere yakalanmadığı tespit edilmiştir. Hurmayı çok tüketen Arabistan’da kansere yakalanan kişi sayısı oldukça azdır. Yüksek antioksidanları sayesinde damar tıkanıklıklarını çözer. Böylece kalbi korur. İçerdiği beta-karotenle hafızayı kuvvetlendirir. Düzenli tüketildiğinde yüksek tansiyonu ve diyabeti iyileştirir. İçerdiği B vitaminleri sayesinde karaciğeri onarır. Magnezyumu sayesinde sinirleri güçlendirir ve ruh halini düzeltir.

Hurmanın Zararları

Hurmanın zararları aşırı tüketildiğinde ortaya çıkar. Aşırı tüketilen hurma dalağa zarar verebilir. Ayrıca göz ve baş ağrısı yapabilir. Yüksek kilolular ve şeker hastaları da ölçülü tüketmelidir.

Hurma Kalori

Hurma kilo aldırır mı konusunda kalorisine dikkat edilerek tüketilmesi gerekir. 100 gram hurma 277 kaloridir. Hurma çeşitlerine göre bir tanesinin ağırlığı değişmektedir. Örneğin acve hurması ile medine hurmasının boyutu farklı olduğundan 100 gramlık adeti farklıdır.

Yoruma kapalı.