1 Tabak Mantı Kalorisi Ne Kadar? Mantı Kilo Aldırır mı?

Mantı Kalorisi Kilo Aldırır mı?

Kıyma ile etin buluştuğu güzel bir lezzetin ortaya çıktığı mantı kalorisi açısından merak edilen konular arasındadır. Çoğunlukla Kayseri iline ait olduğu bilinen mantının aslında tek bir ile ait olmadığı bilinir. Ayrıca Türkiye’nin çoğu yöresinde farklı malzemelerle yapılmaktadır.

YouTube video

Mantı malzeme olarak hamur ve biraz kıymadan oluştuğu için doyuruculuğu oldukça fazladır. Besin değerleri yüksek olurken hamurlu oluşundan dolayı aşırıya kaçılmadan tüketilmesi önerilir. Aksi halde fazla kilolara sebep olup fiziksel açıdan etkiler.

Mantı Kalorisi Ne Kadardır?

 

Mantı kaç kalori, bir tabak mantı kaç kalori ? sorularına vereceğimiz cevaptan sonra, mantıya pek yaklaşacağınızı düşünmüyorum. İçerisinde kıymanın bulunması, dışında hamur kaplı olmasından dolayı kalori miktarı epey artmış bir besindir. Bir tabak mantıda, yani 1 porsiyon mantı (130 gram) ortalama 255 kcal olarak bulunur. 100 gram mantı ise yaklaşık olarak 170 kaloridir.

Bu değeriyle diyet yapanlar mantı yerken bir kez daha düşünmesi gerekir. Özellikle diyete yeni başlamış kişilerin uzak durması gereken bir besindir.Üzerine dökülen yoğurt ve yağıyla mantı kalorisi daha da artar. Bu yüzden mantı yapılırken içindeki kıyma yerine sadece baharat kullanılsa ve yoğurt yağsız olursa diyet yemeği olabilir.

Mantı Kalorisi Açısından Sağlıklı mıdır?

Her besin de olduğu gibi mantı içinde şunu demek doğru olacaktır. Yemekleri tüketirken aşırıya kaçılmadığı sürece sağlıklı bir şekilde yaşamımıza devam ederiz. Vücudumuzda hiçbir düzensizlik olmaz ve hayat konforumuz sürekli sağlanır. Mantı kaç kalori var, denildiğinde akla küçük bir rakam gelemez.

manti-kac-kalori-manti-kilo-aldirir-mi
Mantı Kalorisi Ne Kadar? Mantı Kalori Aldırır mı?

 

Çünkü hamur ve etin buluşması ile aşırı doyurucu bir besin maddesi ortaya çıkıyor. Lezzetli olmasından dolayı fazla tüketilmek istenir. Fakat her tabak da 255 kalori almış oluruz. Bu da daha sonra sıkıntı yaratacak kilolarla karşılaşacağız anlamına gelir. Mantı kalorisi dikkate alınarak tüketilmeli ve şayet diyet yapan biri sebze yemeklerini tercih etmelidir.

Diyette Mantı Tüketilebilir mi ?

 

Fazla kilolardan kurtulmanın en pratik yolu bünyenize uygun diyet listesi ve egzersizlerdir. Diyet listeniz ne kadar iyi olursa olsun egzersiz yapmıyorsanız sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz mümkün değildir. Diyet yaparken hamur işlerinden uzak durulması söylenir.

 

Aslında porsiyonlara dikkat edilip doğru yemek yeme ile hiçbir şeyden uzak durmanıza gerek yok. Mantı kalorisi kaç diye düşünüp tabak porsiyonlarımızı dengelediğimizde sorunu ortadan kaldırmış oluruz. Ekmek mantının yanına yakışmaz bunu aklınızda tutarak diyetinizi düşünün.

Yoğurtlu Mantı Kaç Kalori ?

 

Mantı kalorisi yalnız başına yüz gramda 255 kaloridir. Yoğurtsuz mantı kaç kalori olduğunu biliyoruz. Peki, üzerine yoğurt dökülerek yenilen mantının kalorisi kaç olur. Yüz gram yoğurtlu mantı 358 grama eşittir. Yoğurtlu mantının tüketiminde dikkat edilmesi gereken ekmeği unutun ve porsiyon sayısını ayarlayın.

manti-kac-kalori-manti-kilo-aldirir-mi

 

Bu şekilde  tükettiğinizde hiçbir sorun olmayacak hayatınıza kilo almadan devam edecekseniz. Fakat aksi halde porsiyon miktarını kaçırırsanız geri dönüşü olmayan kiloları almış olacaksınız. Bu yüzden dikkat ederek tüketmenizi öneririz. Mantı epey doyurucu bir yemek olup diyet listesine eklenirken bir tabağın dörtte biri ölçüsünde olması gerekiyor.

Bir Tabak Mantı Nasıl Eritilir ?

Öncelikle bir tabak etli mantı kaç kalori bunu bilmeniz ve bilinçli olarak tüketim yapmalısınız. Mantı yedikten sonra şişkinliğiniz varsa maden suyu içebilir. Ardından kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz. Sindirime yardımcı olmak için çok basit bir yöntem olan sakız çiğnemeyi önermek doğru olur.

Ağız çiğneme manevrası yapınca mide yemek yenirken yaptığı işlemi yapacak ve içerisinde bulunan yemekleri sindirecektir. Mantı kalorisi bu yöntemler dışında bitki çayları içerek de sindirilebilir. Özellikle mate çayı, yeşil çay çok iyi alternatiflerdir.

Bim Mantı Kalori Miktarı Nedir ?

Severek ürünlerini tükettiğimiz Bim de satılan hazır mantı kaç kalori bu sorunun cevabı çok merak ediliyor. Bu mantının bir porsiyonu yani yüz gramında 280 kalori bulunuyor. Bu kalorinin büyük bir kısmını hamur kısmı oluşturuyor.

Normal ev yapımı mantıdan daha fazla kaloriye sahip olan bunun gibi mantılardan tüketirken bir kat daha fazla düşünmeniz gerekiyor. Mantı kalorisi açısından zaten sizi kilo konusunda yakacak bir yemekken kendi kendinizi daha fazla kilo alarak yakmaya çalışmayın

Superfresh Mantı Kalori Miktarı Ne Kadar ?

Hazır yemeklerin dondurulmuş şekliyle satan Superfresh kendi üretimi olan Kayseri mantısı ile yörenin mantısını evlere taşımaya çalışmıştır. Başarılı olmuş ya da olmamış tartışılır. Fakat mantısının içinde yüksek oranda kalori bulunmaktadır. Bir porsiyon yüz gram mantıda 288 kalori bulunmaktadır.

manti-kac-kalori-manti-kilo-aldirir-mi

Yoğurt işin içine girince 400 den fazla bir kaloriye sahip olur ki gerçekten kilo vermek isteyenler yerken bir kez daha düşünsün. Mantı kalorisi konusunda şakası olan bir besin olmayıp diyetinizi bozabilir. Diyet yapanlar bu mantıları tüketirken mutlaka yağsız yoğurt kullanmalı ve yağ dökmemelidir.

Sosyete Mantısı Kaç Kalori – Mantı Kalorisi

Modern yemeklerden bir tanesi de sosyete mantısı olup, normal mantıdan çoğu konuda ayrılır. Özellikle hazırlık aşamasında ayrılıklar başlar. Normal mantı gibi yapılmaz börek şeklinde yapılır. Yufka ile şekil verilir içine önceden hazırlanmış kıyma koyulur ve gül şekli verilerek fırında yapılır. Sonrasında üzerine yoğurdu ve yağı dökülür afiyetle yenir.

Sosyete mantı kalorisi her yüz gram için 228 kaloridir. Çoğu mantı çeşidinden az kaloriye sahip olup yarım porsiyon tüketilebilir. Fakat fazla aşırı tüketilmemesi önerilir. Çünkü hamur işi olduğu ve içinde kıyma karışımının fazla olduğu unutulmadan öğlen ya da akşam yemeklerinde yenilebilir.

Abur cubur tüketimi günümüzde giderek artmaktadır. Özellikle ünlü markaların ürünlerinin kalorisi1 bu açıdan araştırılmaktadır. Diyete ve hatta günlük hayatta tüketimiyle ne kadar kalori alınacağı önem taşır. Elbette kalorisi kadar içeriğindeki maddelerin de oranı da önemli olmaktadır. En sık tüketilen ürünlerden birisi olan Eti Gong hakkında 1 Paket Eti Gong Kaç Kalori yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

 

Yoruma kapalı.