1 Dilim Pizza Kaç Kalori?

1 Dilim Pizza Kaç Kalori? Pizza Kilo Aldırır mı?

1 dilim pizza kaç kalori, pizzayı diyette yemek mümkün mü? Her yaştan birey tarafından sevilerek tüketilen pizzanın kalori miktarı sık konuşulan konular arasındadır. Peki ama neden?

Günümüzde fast food türü yiyecekler arasında en fazla tercih edileni olan pizzanın kalori miktarını yapılışında kullanılan malzemeler belirler. Bol karbonhidrat içerdiğinden obezite sorununa neden olan faktörlerin başında geliyor. Özellikle çocukların severek yemesi ve alışkanlık yapması nedeniyle obezitenin günümüzde görülme yaşı oldukça düşmüştür.

YouTube video

Pizza servis edilirken genellikle yanında patates kızartması, ketçap, mayonez ve kola gibi yüksek karbonhidratlı yiyeceklerin verilmesi hızla kilo alınmasına neden olmaktadır. Diyet yaparken öğünlerinizde bir dilim pizza yenilebilir. Ancak pizzanın yanında başka yiyecekler tüketilmemeli ve yapılırken yağ ve tuz içeren malzemeler kullanılmamalıdır. Her gün olmamak koşuluyla arada bir yenilen bir dilim pizza kilo aldırmaz. Pizza tüketimi alışkanlık yarattığı için yerken oldukça dikkat edilmelidir.

Pizza Kaç Kalori ve Besin Değerleri Nelerdir?

1 dilim pizza yaklaşık 130 gr’dır. 1 dilim pizza 240 kalori ve yaklaşık 40 gr karbonhidrat içermektedir. Yağ, tuz ve un kullanılarak yapılan 1 dilim pizza günlük almanız gereken kalori miktarının çoğunu kapsar. Vücutta yakılabilmesi için 1 saat tempolu yürüyüş yapılması gerekir. A vitamini, magnezyum, kalsiyum ve potasyum içeren 1 dilim pizza 1 gr lif ve 11 gr yağ içerir. Yağ oranının yüksek olması kilo alımını kolaylaştırır. Lif oranının ise oldukça düşük olması ise sindirim zorluklarına neden olur.

1-dilim-pizza-kac-kalori

Pizza yapılışı için kullanılan tuz nedeniyle sodyum oranının yüksek olması vücudunuzda ödem oluşmasına yol açacaktır. Genellikle restoranlara gidildiğinde bir dilim pizza yerine 1 porsiyon pizza söylenir. 800 gr’lık 1 porsiyon pizza 1470 kaloridir. Bu miktar ise günlük alınması gereken kalori miktarının çok fazla üzerindedir. Pizza üzerine konulan malzemeler ile kalori miktarı da değişir. Evde yapılan pizzanın üzerine çok daha fazla malzeme konulur.Bu nedenle bol malzemeli ev yapımı 1 dilim pizza 330 kaloridir. Ancak pizza üzerinde sos kullanmadan sadece sebze konulursa 1 dilim pizzanın kalorisi sadece 90 kalori olur.

Pizza Kilo Aldırır mı? 1 Dilim Pizza Kaç Kalori ?

Diyet yaparken rahatlıkla tüketebileceğiniz en düşük kalorili pizza çeşidi sebzeli olanıdır. Mantar, brokoli, ıspanak, soğan, domates, biber, mısır, zeytin, kekik gibi sebzeler kullanılarak yapılan pizzanın üzerinde herhangi bir sos kullanılmamalıdır. Yağlı peynirler, ketçap, mayonez ve salça kullanımı pizzanın kalorisini hızla arttıracaktır.Bu süreçte diyet pizza kullanımı en isabetli seçim olacaktır.

Peynirli pizza yaparken özellikle az yağlı ve tuzsuz peynir kullanılmalıdır. Ayrıca pizza hamurunun içine ekstra tuz konulmamalıdır. Hamurun ince açılmış ve az yağlı olması daha az kalori almanızı sağlar. Özellikle kırmızı ve beyaz et kullanılarak yapılan pizzalar tercih edilmemelidir.

Sosis, salam, sucuk, et, tavuk gibi et ürünlerinden yapılan pizzanın tüketilmesi kilo alımını kolaylaştıracaktır. Yerine ton balıklı, peynirli ve sebzeli pizzalar tercih edilmelidir. Patates kızartmaları, tavuk naget, yağda kızartılmış soğan halkaları ve kolalı içecekler gibi fast food yiyeceklerle birlikte kesinlikle tüketilmemelidir.

En İyi Pizzacılar ve Pizza Kalori Değerleri Nelerdir ? 1 Dilim Pizza Kaç Kalori ?

Pizza severler diyette de olsa mutlaka fırsat buldukça pizza keyfine kaldığı yerden devam etmek isterler. Peki bilinen en iyi pizzacılar ve onların ürünlerde kalori değerleri nasıl? 1 Pizza kaç kalori ? Karışık pizza kaç kalori ?

Domino’ s Fit Fresh Pizza Kalori

Fit frresh pizza özellikle diyet yapanlar için büyük avantajdır. Kalori değeri 197′ dir.

Dominos Pizza Kalori

Herkesin severek yediği lezzet Domino’ s Pizza 250 kcal’ dir. Hatta kullanılan mozarella peynir ile kalori düzeyi ince hamurda 200′ dür.

1-dilim-pizza-kac-kalori
1 Dilim Pizza Kaç Kalori?

Sbarro Pizza Kalori

Sbarro büyük boy pizza için kalori değeri 730 kcal’ dir.

Pizza Hut Kalori

Pizza hut kalori 275,3 kcal olarak diyet yapanlar için yine ortalama bir değere sahiptir.

Margarita Pizza Kalori

Margarita pizza 1 dilim kalorisi 160, orta boy porsiyon pizza için kalori değeri 636 kcal’ dir.

Pizzayı diyetlerde tüketmenin yöntemi bulunmaktadır. Diyet pizza tariflerini deneyerek düşük kalorili pizzaları tadabilirsiniz. Diyet Pizza Tarifi yazımzıdan farklı tariflere kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Yoruma kapalı.