İbrahim Saraçoğlu Zayıflama Çayı

Zayıflama Çayının Faydaları

İbrahim Saraçoğlu’nun Zayıflama Çayının Faydaları

İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen zayıflama çayının içinde bulunan yeşil çay sayesinde kan şekeri artışı düşürülür. İnsülin düşük olduğu için yağ depolanmaz. Ayrıca yeşil çayın içinde bulunan kateşin sayesinde yağ yakımı hızlanır ve metabolizma hızlanır. Zayıflama çayının içerisinde yer alan mate yaprağı sayesinde kullanan kişilerde iştah kesilip, fiziksel aktiviteyi arttırıcı özellik sağlamaktadır. Ayrıca bağırsak çalıştırıcıdır. Mate, merkezi sinir sistemini uyardığından yağların yakılma hızı artmaktadır. Aşırı kilolardan kaynaklı vücutta biriken ödemin atılmasında mate çok etkilidir. Zayıflama çayı, içinde bulunan ısırgan yaprağı sayesinde metabolizmayı hızlandırır. Zayıflama çayının içindeki kekik ise sindirime yardımcı olur, stresi azaltır. Özellikle strese bağlı fazla kilo almış bireylerde stresin tedavisi ile gelen zayıflamada etkilidir. Midedeki rahatsızlıklarla mücadele ederek devamlı olarak midenin çalışmasını sağlar, böylece sindirime yardım eder. Tüm bitkilerin etkilerinin birleşimi sayesinde zayıflamaya oldukça yardımcı olan çayın, tüketilmesinde hiçbir zarar görülmemiştir. Çayın daha da etkili olabilmesi için spor ve diyet ile desteklenmelidir.

İbrahim Saraçoğlu’nun Zayıflama Çayı Nasıl Kullanılır?

İbrahim Saraçoğlu zayıflama çayı günde üç ya da dört fincan içilerek kullanılır. Zayıflama çayı bitkisel bir çaydır. İçilirken ya da yaparken kesinlikle şeker, bal ya da tatlandırıcı ilave edilmez. Yağ yakıcı zayıflama çayının aynı zamanda vücutta biriken fazla ödemi attırması için içeriğine mısır püskülü, kiraz sapı, rezene ilave edilerek kullanılır.

İbrahim Saraçoğlu’nun Zayıflama Çayının Malzeme Listesi

Bir litre su, dört çay kaşığı yeşil çay, dört çay kaşığı mate yaprağı, iki çay kaşığı ısırgan yaprağı, iki çay kaşığı kekik ile hazırlanan bir zayıflama çayıdır.

İbrahim Saraçoğlu’nun Zayıflama Çayının Hazırlanışı

Derin bir tencereye bir litre su koyulur. Ocağın altı açılır. Su kaynayınca ocağın altı kapatılır. Tencere ocaktan başka bir yere alınır. Kaynamış suyun içine yeşil çay, mate yaprağı, ısırgan yaprağı ve kekik konulur. (Bitkilerin miktarı malzeme listesinde verilmiştir.) Tencerenin kapağı kapatılır. On dakika demlenmesi amacıyla beklenir. Zaman dolunca süzgeç ile süzülür. Çay hazırlanmış olur.

Yoruma kapalı.