İdrar Kaçırma Ameliyatı 2023 Fiyatı Ne Kadar?

İdrar Kaçırma Ameliyatı Nedir?

İdrar kaçırma ameliyatı hem kadın hemde erkek bireylerin hayatlarının belli bir döneminde karşılaşabileceği sorunlardan biridir. Özellikle kadınların sıklıkla karşılaştığı bu rahatsızlığın tedavisi mümkün. Peki idrar kaçırma ameliyatı neden yapılır? İdrar kaçırma tedavisi yöntemleri nelerdir?

İdrar Kaçırma Ameliyatı Neden Yapılır?

idrar-kacirma-ameliyati
İdrar Kaçırma Ameliyatı

İdrar kaçırma kişiyi hem psikolojik olarak hem de günlük yaşamını idame ettirme anlamında güçsüzlüğe sokan rahatsızlıklardan biridir. Özellikle kadınların sıklıkla karşılaştığı bu rahatsızlık çeşitli yöntemler ile tedavi edilebilir. İdrar kaçırma problemi olan kişiler genellikle şu problemlerle karşı karşıya kalmaktadırlar.

 • Mesanede yaşanan enfeksiyon,
 • Vajina enfeksiyonu,
 • Mesanede oluşan tümörler ya da taşlar,
 • Menopoz sonrası yaşanan hormonal değişimler,
 • Zorlu geçen doğumlar,
 • Sinirsel rahatsızlıklar,
 • Karın bölgesine yapılan şua tedavisi (ışın tedavisi),
 • Erkeklerde yaşanan prostat büyümesi,
 • Bilinçsiz kullanılan bazı ilaçlar ya da mesane tıkanıklıkları idrar kaçırma problemini ortya çıkarabilir.

İdrar kaçırma problemini ortadan kaldırabilmek için önce altta yatan sebepler araştırılır. Uzman bir hekim tarafından muayene edilip teşhis koyulması gerekmektedir. Hekimin uygun göreceği tedavi yöntemleri ile bu hastalıktan rahatça kurtulabilirsiniz. Peki idrar kaçırma çeşitleri nelerdir?

İdrar kaçırma çeşitlerini dört başlık altında toplamak mümkündür. Bu problemden kısaca bahsetmek gerekirse;

 • Stres tipi idrar kaçırma problemi: Fiziksel aktivite yaparken veya herhangi bir zor durumda idrar kaçırma,
 • Sıkışma tipi idrar kaçırma: Sıkışma hissinin oluşmamasından kaynaklı ve aniden idrar bastırmasıyla ortaya çıkan idrar kaçırma
 • Mesanenin kapasitesinin aşılması nedeniyle, taşma biçiminde oluşan idrar kaçırma olarak gruplanabilir.

İdrar kaçırma ameliyatı ilk tercih edilen tedavi yöntemlerinden biri değildir. Öncelikle idar kaçırmaya neden olan durumlar tespit edilir ardından egzersizler ya da ilaç tedavisi yöntemleri denenir.

Günümüzde artık idrar kaçırma probleminin tedavi edilmesi için oldukça etkili ilaçlar ve tedavile bulunmaktadır. Kullanılan ilaçların dozuna ve süresine uzman hekimler karar vermektedir. Her hastanın tedavi süresinin ve rahatsızlıklarının farklı olacağını hatırlatmakta yarar vardır. Peki, kadınlarda idrar kaçırma ameliyatı nasıl yapılır? İdrar kaçırma neden olur?

Bayanlarda İdrar Kaçırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kadınlarda idrar kaçırma, yapılacak olan jinekolojik muayene sonucu idrar kesesinde sarkma, rahimde ya da kalın bağırsağın son bölümü olan rektumda sarkma var ise operasyon şarttır. Kadınlarda pelvik kasların zayıf olması ya da bağ dokusunda azalma meydana gelmesi, vajinal yoldan pelvik organlarının sarkması meyda gelir.

İdrar torbasının sarkma nedenleri arasında vajina dokusunun zayıflaması, doğumlara bağlı zayıflamalar gösterilebilir. Yapılacak idrar kaçırma operasyonuile bu problemlerin ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Yapılacak ameliyatların ne şekilde olacağı hastanın şikayetlerine ve tanısına göre şekil değiştirebilmektedir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Ameliyatı İzle

YouTube video

İdrar kaçırma sorunu yaşayan kişiler sürecin nasıl ilerleyeceğini, ameliyatın nasıl olacağını merak etmektedirler. Bu nedenle de uzman hekimlerin ameliyatlarını izleme ihtiyacı duyabilirler. Bu nedenle Youtube gibi platformlardan idrar kaçırma ameliyatı izlemek için araştırma yapmaktadırlar. İşte o ameliyatlardan bir tanesi:

Kadınlarda İdrar Kaçırma Ameliyatı Fiyatı Ne Kadar?

İdrar kaçırma ameliyatı fiyatları hastaneden hastaneye farklı olmaktadır. Yapılacak işlemlerin sayısı, tedavi yöntemleri gibi nedenler ile fiyatta değişim meydana gelebilir. Ayrıca böyle bir problem yaşıyorsanız özel hastaneler yerine devlet hastanesine giderekte tedavi olabilirsiniz. İyi bir araştırma sonucu alanında başarılı uzman bir hekimle görüşerek tedavi olabilirsiniz.

Erkeklerde İdrar Kaçırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Erkeklerde, prostat kanseri için yapılan ameliyatlar ya da tedaviler sonrasında idrar kaçırma problemi ortaya çıkar. Nadirende de olsa ameliyat esnasında idrar tutmaya yarayan dokular zarar görebilir böylece idrar kaçırma problemi ortaya çıkar. Uzman hekimin muayenesi sonucunda uygun tedavi yöntemleri belirlenir.

Tedavi yöntemleri kişiden kişiye değişebilmektedir. İdrar kaçırma sıklığına göre uygun tedavi yolları belirlenerek problemin ortadan kalkması sağlanır.

İdrar Kaçırma Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki Ne Zaman Olur?

İdrar kaçırma problemiyle ilgili ameliyat olduktan sonra doktorlar ilk bir ay cinsel ilişki önermemektedir. Ayrıca ameliyatan sonra ağır kaldırmamak ve günlük ev işlerini yaparken dikkat etmek gerekmektedir. Doktorunuzun uyarılarını dikkate aldığınız takdirde ameliyat sonrası süreç daha kolay olacaktır.

İdrar Kaçırma Ameliyatı Fiyatları Nedir?

idrar-kacirma-ameliyati

İdrar kaçırma operasyonuyla ilgili tam bir fiyat tarifesi vermek doğru olmayacaktır. Tedaviyi devlet hastanesinde olabileceğiniz gibi özel hastanede de olabilirsiniz. Bu nedenle tedavinin şekli, uygulanacak yöntemler ve ilaçlar kişiden kişiye farklı olacaktır. Böylece fiyat artış veya azalışları olacaktır. Bu nedenle uygun bir hekim ile görüştükten sonra ameliyat fiyatlarını öğrenerek en sağlıklı bilgiyi edinebilirsiniz.

İdrar Kaçırma Ameliyatı Yorumları Nasıldır?

İdrar kaçırma problemi yaşayan kişiler, bu sorunla nasıl baş edeceklerini bilemeyebilirer. Hal böyle iken uygun doktor veya hastaneyi bulabilmek için daha önce bu hastalığı tecrübe edenlerin yorumlarını merak ediyor. Özellikle olumlu yorumlarla birlikte kendilerini tedavi sürecine daha rahat hazırlayabiliyor. Peki, bu yorumlar nasıldır? Ameliyat olan hastalar idrar kaçırma problemi ile ilgili neler diyor?

İdrar Kesesi Sarkması Ameliyatı Olanların Yorumları Nasıldır?

Ameliyat olan hastaların büyk bir bölümü tedavi sonrası eski konforlarına ulaştıklarını söylemekte. Alanında uzman hekimler ile tedavi sürecini yönetmek, tüm uyarıları dikkate alarak tedaviyi tamalayan hastalar sonuçtan memnun. Eski hayat konforunun tekrar geri geldiğini belirten hastalar, psikolojik olarak rahatladıklarını dile getirmekte.

Yoruma kapalı.