Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?

Ihlamur Nedir?

Ihlamur; ülkemizin her bölgesinde sık sık tüketilen ve oldukça faydalı olan bir bitkidir. Ihlamur ağacının yeryüzünde ortama 30 türü bulunmaktadır. Ihlamur ağacından çay olarak faydalanılması ise ağacın çiçeklerinin kurutulması ve çay olarak hazırlanması ile mümkün hale gelmiştir. Peki çay olarak sık sık tükettiğimiz Ihlamur çayının faydaları nelerdir?

 

Gribi ve Nezleyi İyileştirir

Ihlamurun en sık kullanım sebeplerinden biri; grip ve nezleyi iyileştirmesidir. Hatta çoğu kişi sadece bu dönemlerde iyileşmek için evlerinde ıhlamur bitkisi bulundururlar. Ihlamur, terlemenize ve aynı zamanda ateşinizin düşmesine de yardımcı olacaktır. Bu da soğuk algınlığı sürecini daha hızlı atlatmanıza yardımcı olacaktır.

 

Öksürüğe İyi Gelir

Soğuk algınlığı rahatsızlığınızdan kaynaklanan öksürüğünüze iyi gelir. Boğazınızda öksürmeden kaynaklanan tahrişi azaltmaya yardımcı olacaktır. Aynı zamanda ıhlamur ekspektoran / balgam söktürücü özelliğe de sahiptir. Böylelikle balgam şikayetinize yardımcı olacaktır.

 

Sakinleştirir

Ihlamurun sakinleştirici etkisini birçok kişi bilmekte ve ıhlamurdan faydalanmaktadır. Özellikle; stres ve kaygı anlarında bir bardak ıhlamur ile sakinleşmenizi kolaylaştırabilirsiniz. Aynı zamanda uyumadan önce bir bardak ıhlamur içmenizde rahat bir uyku evresine geçirmenize yardımcı olacaktır.

 

İdrar Söktürür

Ihlamurun bilinen bir diğer özelliği de idrar söktürücü olarak kullanılmasıdır. İdrar problemi yaşayan biriyseniz ıhlamur çayını kullanabilirsiniz.

 

Günlük Ne Kadar Kullanılmalıdır?

 

 Ihlamur çayını günde kaç bardak içmeliyim? Diye merak ediyor olabilirsiniz. Günde 2-3 bardaktan daha fazlası pek tavsiye edilmiyor. Bilinen bir gerçek şudur ki; bir şey ne kadar faydalı olursa olsun aşırıya kaçmaktan kaçınılması gerekmektedir.

 

Ihlamur Çayına Ne İlave Edilebilir?

Bazı kişiler ıhlamuru sade tercih etse de bazı kişiler içerisine başka ürünler ilave etmeyi daha çok sevebilir. Bu durumda; bal veya limon sık tercih edilenler arasındadır. Özellikle; öksürük ve soğuk algınlığı durumunda tercih edilirler. Bunlara hariç olarak; tarçın kabuğu da deneyebilirsiniz. Ancak hangi malzemeyi ilave ederseniz edin, size uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

 

Ihlamur Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 

Ihlamur tüketiminde dikkat edilmesi gereken bir nokta; ıhlamuru satın aldığınız yerdir. Eğer sallama poşet içerisinde almıyorsanız, muhakkak aldığınız yerin iyi bir yer olmasına özen gösterin. Sonuç olarak; açık bitki alıyorsunuz. O bitkilerin nasıl paketlendiği ve ne şekilde satıldığı oldukça önemli. Eğer sallama poşet şeklinde alacaksanız ıhlamurunuzu, güvenilir ve bilinir markaları tercih etmeye özen gösterin.

Son olarak ise; ıhlamurun hazırlanışı çok önemlidir. Fazla demlenmesi veya fazla ıhlamur koymanız doğru olmayabilir. Bu noktada beslenme uzmanlarının önerdiği şekilde hazırlamaya özen göstermelisiniz.

BAKINIZ: Kanserden Korunmak İçin Öneriler

Yoruma kapalı.