İntermittent Fasting (Aralıklı Oruç) Diyeti İle Hızlı Yağ Yakımı!

Aralıklı Oruç Diyeti İle Hızlı Yağ Yakımı

İntermittent Fasting, dünyada çok eski tarihlerden beri uygulanan, aralıklı beslenme esasına dayanan bir beslenme modelidir. Bu modelde karbonhidratların azaltılması ve bunların yerine sağlıklı bir diyette bulunması gereken yumurta, yeşil sebze, avokado, yağlı tohumlara ağırlık verilir. Açlık süresi boyunca şekersiz çaylar ve sade kahveler tüketilebilir. Ayrıca vücudun ihtiyacı olan su miktarı da karşılanmalıdır.

Diyet esnasında Vücutta Neler Oluyor?

Normalde glikoz vücutta glikojen olarak depolanmaktadır. Glikojenin vücutta tüketilmesi için 8 ila 12 saatlik bir süreye ihtiyacı vardır. Bu süreçte vücuda glikoz alınmadığı takdirde tüketilir. Eğer vücut bu süreçte aç kalmaz ise sürekli glikoz alınacak ve glikojen rezervi tükenmeyecektir. Bu da vücudun enerji ihtiyacını yağ yakarak değil de glikojen yakarak karşılamasına neden olacaktır. Aralıklı oruç bu nedenle vücuda glikoz alınımını azaltarak yağ yakımına neden olur. Sonrasında da kilo verimi gerçekleşir.

Aralıklı Oruç Modelleri Nelerdir?

Intermittent Fasting (aralıklı oruç), alternatif gün oruçları ve dini oruçlar olarak iki modelde uygulanabilir.

Alternatif gün oruçları rutin beslenme olarak tabir ettiğimiz günlük yiyecek ve içeceklerin serbest olduğu günlerden ve oruç tutulan günlerden oluşmaktadır. Değiştirilmiş oruç rejimleri ve zaman kısıtlı beslenme olarak iki gruba ayrılırlar.

Değiştirilmiş Oruç Modeli:

Oruç günlerinde vücudun ihtiyacı olan enerji miktarının sadece %25 i karşılanır. 5:2 diyeti adı verilen diyet uygulanır. 5:2 diyetinde haftada 2 gün ciddi enerji kısıtlaması içeren diyet uygulanır. Diğer 5 gün libitum beslenme uygulanır. Bu beslenme şeklinde hiç enerji almamak yerine kısıtlı enerji alma  stratejisi uygulanır.

Zaman Kısıtlı Beslenme Modeli:

Gün içerisinde belirli zaman da libitum beslenme uygulanır. Sabah kahvaltısı yapılayıp 8 saat boyunca beslenme olur. Kalan 16 saat oruç tutulur.

Dini Oruçlar:

Dini oruç modelinde iki öğün bulunur. Birincisi gün batımında büyük öğün, gün doğmadan önce ise hafif öğün uygulamasıdır. Yaklaşık 12 ila 17 saate varan açlık süresi vardır.

Aktif bir yaşamla birlikte ciddi yağ yakımı gerçekleşir.

Kimler Aralıklı oruç Tutmamalı?

18 yaş altı çocuklar, bünyesi zayıf olan kişiler, hamile ve emziren kadınlar, ameliyat sonrası iyileşme sürecinde olanlar  Intermittent Fasting (aralıklı  oruç) uygulamamalıdır.

Yoruma kapalı.