İp Atlayarak Zayıflama Mümkün Mü?

İp Atlayarak Ayda 5 Kilo Vermenin Yolları

İp atlayarak zayıflama yolları herkes tarafından merak edilmektedir. İp atlama egzersizi, günümüzde amatör sporculardan profesyonel sporculara kadar pek çok spor branşında faaliyetler gösteren sporcular için önemlidir.

Bunun dışında, kalori yakmak isteyen ya da vücudunu sıkılaştırmak isteyen kişiler tarafından da sıklıkla uygulanan bir kardiyo egzersizidir. İp atlama egzersizi vücutta bulunan pek çok kas sistemini etkili bir şekilde çalıştırmaktadır.

Sportive woman training on mat

Ayrıca karın bölgesinin sıkılaşması için çok etkili bir çalışmadır. Kişinin ip atladıkça akciğer kapasitesi gelişmeye başlar. Vücuttaki baldır bölgeleri hızlı bir şekilde sıkılaşır. Bu nedenle ip atlama eylemi pek çok kişi için gözde olan bir egzersizdir.

İp Atlayarak Zayıflama Yöntemi Faydalı Mıdır?

İp Atlayarak Zayıflama Yöntemi Faydalı Mıdır?

Tüm vücudunuzu çalıştırmak istiyorsanız ip atlama egzersizini es geçmemelisiniz. İp atlama çalışması tüm vücudu etkili bir şekilde çalıştırmaktadır. Vücudun her bölgesi çalıştığı için de kişinin hızlı bir şekilde kilo verdiği görülmektedir. İp atlayarak zayıflama egzersizleri diğer egzersizlere göre kolaydır.

Su İçmek zayıflatır mı ?

Bu yöntemleri kullanarak kısa sürede ciddi düzeye kalori yakabilirsiniz. Normal bir insan ip atladığında, atlama devam ettikçe geçen her dakikada 10 kaloriden fazla kalori yakmaktadır. Bu şekilde düşünüldüğünde günde 5 dakika ip atlayan bir kişinin hızlı bir şekilde zayıflayabileceği öngörülebilir.

İp Atlayarak Zayıflama Nasıl Meydana Gelir?

İp Atlayarak Zayıflama Nasıl Meydana Gelir?

İp atlayan kişinin metabolizması çok hızlı bir şekilde çalışmaya başlar. Metabolizması hızlanan kişinin yağ yakım hızı yükselmektedir. Diyet yapanların ya da hızlı kilo vermek isteyenlerin ip atlama egzersizlerini es geçmedikleri ve düzenli bir şekilde uyguladıkları bilinmektedir. İp atlama yöntemi ile zayıflamak için öncelikle temel prensiplere dikkat etmek gerekmektedir.

Yani sağlam bir diyetle birlikte ip atlama egzersizi uygulanmadığında, çalışmanın kilo verme etkisi azalacaktır. Çünkü insanlar, kilo vermek için kalori açığı oluşturmak zorundadır. Gün içerisinde besinlerle alınan kalori, hareket edilerek yakılmalıdır.

Doğru Sporu Yapmamak

Kalori yakma miktarının da alınan besin kalorisinden daha fazla olması gerekmektedir. Ancak bu şekilde ip atlama yolu ile zayıflayabilirsiniz. Her gün ip atlamak önemli düzeyde kalori yakmanıza yardımcı olacaktır.

İp Atlayarak Zayıflama İçin Ne Yapmak Gerekir?

İp Atlayarak Zayıflama İçin Ne Yapmak Gerekir?

Günde 5000 ip atlamak belki üst düzey sporcuların uyguladığı yöntemler arasında yer alabilir. Kilo vermek için bu kadar çok sayıda ip atlamanıza gerek yoktur. Öncelikle kendinize ip atlayarak zayıflama çizelgesi oluşturmanız gerekmektedir. Bu çizelgeye göre hareket ederek ve çizelgeye sadık kalarak hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Kişinin sahip olduğu vücut ağırlığı ve ip atlama temposu ip atlama sırasında ne kadar çok kalori yakılacağını belirlemede önemlidir. Kişinin ip atlama sayısı ile birlikte temposu ve kilosu, yakılan kalorinin kesin hesabını ortaya koymaktadır.

Kaba Bir Kalori Hesabı Yapılabilir Mi?

Kaba Bir Kalori Hesabı Yapılabilir Mi?

Gün içerisinde yaktığınız kalori miktarı 2.000 kalori ise, bu hayat temponuza göre özel bir beslenme düzeni belirlemeniz gerekmektedir. Besinleri tüketerek 2.500 kalori aldığınızda kilo almamanız için spor yaparak 500 kalori yakmanız zorunludur. 2000 kalori, kilo dengesini sağlayan başa baş noktasıdır. Bu değerden fazla yakılan her kalori size kilo kaybettirecektir.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre kişinin 1 kilogram yağ yakması için 7.400 kalori yakması gerektiğini ortaya koymuştur. Ayda 5 kilo vermek isteyen bir kişi ayda toplam 37.000 kalori açığı oluşturmalıdır. Bu kalori açığını da beslenmeye dayalı kalori hesabı ve yapılan egzersizin kalori hesabı ile belirlemek mümkündür.

Kalori Açığı Oluşturmak İçin Ne Kadar İp Atlamak Gerekir?

Kalori Açığı Oluşturmak İçin Ne Kadar İp Atlamak Gerekir?

İp atlayan bir kişinin dakikada yaklaşık 10 kalori yaktığı varsayımı ile kişi her gün 5 dakika ip atladığında 50 kalori yakacaktır. Günlük 50 kalori yakımı da ayda 1500 kaloriye denk gelmektedir. Bu hesaplamalar kişinin sahip olduğu kiloya, ip atlama hızına ve ip atlama sayısına bağlı olarak artabilmektedir.

Bazı araştırmalara göre kişi normal şartlarda dakikada 70 kez ip atladığında 10 dakikada 140 kalori yakarken dakikada 140’tan fazla ip atlayan bir kişi de 10 dakikada 180 kalori yakmaktadır.

Günde 10 dakika ip atlayan sıradan birisi bu atlayışı dakikada 70 kez olacak şekilde gerçekleştirdiğinde ayda 4.200 kalori yakacaktır. Kişinin ayda bir kilo vermesi için 7.400 kalori yakması gerektiği düşüncesi ile kişinin günde en az 18 dakika ve dakikada 70 atlayış yapmak üzere ip atlaması gerekmektedir.

Daha Uzun Süre İp Atlanırsa Daha Fazla Kilo Kaybedilir Mi?

Daha Uzun Süre İp Atlanırsa Daha Fazla Kilo Kaybedilir Mi?

Uzmanların belirttiğine göre bir kişinin haftada 850 gram ve üzerinde kilo kaybetmesi doğru değildir. Bu durum kişideki kas kütlesini etkileyeceği için zararlı kabul edilmektedir. İp atlama düzeninizi ve dinlenme aralıklarınızı ip atlayarak zayıflama çizelgesi oluşturarak takip etmeniz gerekmektedir.

Bu nedenle ayda 5 kilo vermek fiziksel olarak kişinin sağlığının bozulmasına yol açabilmektedir. Kalori açığı meydana getirerek her durumda kilo kaybetmek olasıdır. İp atlama egzersizlerinize sadık kalarak ve beslenme kontrolü yaparak kısa sürede kilo vermeniz mümkündür.

İp Atlayarak Zayıflama Çizelgesi Nasıl Hazırlanır?

İp Atlayarak Zayıflama Çizelgesi Nasıl Hazırlanır?

Bu özel çizelge hazırlarken 1 aylık süreyi 30 gün olarak bölümlere ayırmalısınız. 30 günlük programın her gününe ip atlama egzersizi koyulabilir. Ancak haftanın 1 gününü dinlemeye ayırmakta fayda vardır. Çünkü kas gelişimi ve egzersiz sonrası vücuttaki değişimler genellikle dinlenme sırasında meydana gelmektedir.

Bu nedenle haftanın en az 1 gününü dinlenmeye ayırmak çok önemlidir. Profesyonel sporcular bile haftanın en az bir gününü dinlenmeye ayırmaktadır. İp atlayarak zayıflayanlar sahip oldukları ip atlama çizelgelerine günü gününe sadık kalmaktadırlar. Sporcu değilseniz ve yalnızca kalori yakmak ya da sıkılaşmak istiyorsanız ip atlayarak zayıflama egzersizi olarak çizelgenizin ilk haftasına hafif tempoda bir atlama programı yazın. Haftanın ilk günü 70 atlama ile başlayıp sırasıyla:

 • 2.gün 100 atlama,
 • 3.gün 100 atlama,
 • 4.gün 120 atlama,
 • 5.gün 120 atlama,
 • 6.gün 120 atlama,
 • 7.gün dinlenme koyarak ilk haftalık programı tamamlayabilirsiniz.

İp Atlayarak Zayıflama Çizelgesi Hazırlanırken Sonraki Haftalar Nasıl Belirlenmeli?

İp Atlayarak Zayıflama Çizelgesi Hazırlanırken Sonraki Haftalar Nasıl Belirlenmeli?

İp atlayarak zayıflama çizelgesi oluştururken ikinci haftanın ilk gününde ilk haftanın ilk günü atladığınız ip atlama sayısına 100 atlama eklemeniz faydalı olacaktır. Yani bu durumda 2.haftanın programı şöyle olacaktır:

 • 1.gün 170 atlama,
 • 2.gün 170 atlama,
 • 3.gün 220 atlama,
 • 4.gün 220 atlama,
 • 5.gün 250 atlama,
 • 6.gün 250 atlama,
 • 7.gün dinlenme.

Aynı şekilde 3. ve 4.hafta egzersizlerine de haftanın ilk gününden itibaren 100 atlama eklemeniz gerekmektedir.

İp Atlayarak Zayıflama Yöntemi Tercih Edilmeli Midir?

İp Atlayarak Zayıflama Yöntemi Tercih Edilmeli Midir?

İp atlayarak zayıflama yöntemi çok sık başvurulan bir yöntemdir. Çünkü ip atladığınızda yalnızca zayıflama sonucunu elde etmezsiniz. Vücudunuz daha dinamik bir hale gelir. Ayrıca pek çok kas grubunuzun sıkılaştığını kısa sürede fark edersiniz. İp atlayarak zayıflayan ünlüler bu yöntemi egzersiz programlarından kesinlikle ayırmamaktadır.

Egzersiz Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Kendi kişisel spor hocaları tarafından düzenlenen çizelgelerinde ip atlamaya muhakkak yer verilmektedir. İp atlayarak zayıflayanlar sahip oldukları fit vücudun kalıcılığına hayran kalmaktadır. Bu sonuçlar nedeni ile ip atlama egzersizleri istikrarlı bir şekilde yapılmalıdır. Aylık bir plan oluşturularak bu plana sadık kalmak çok önemlidir.

Vücudunuza yönelik olarak yaptığınız tüm antrenmanlarda devamlılık önemli olmaktadır. İp atlama çalışmalarınıza bağlılığınızı artırmak için ip atlayarak zayıflama çizelgesi oluşturmanızda yarar bulunmaktadır. İp atlamanın kardiyovasküler anlamda da birbirinden fazla faydası bulunmaktadır.

Kalp Sıkışması Sebepleri Nelerdir?

Kalp Sıkışması Sebepleri Nelerdir?

Kalp sıkışması , kalbe gönderilen kanın akış azının azalması sonucu oluşan bir ağrı çeşididir. Kan akış hızının azalması ve yeterli kanın kalbe gitmemesi, kalp üzerindeki kaslarınızın oksijen bakımından yetersiz kalmasına yol açar ve kalp rahatsızlığına sebebiyet verir. Bunun dışında psikolojik etmenlerde bu duruma olumsuz yönde etki eder. Bu yazımızda bu rahatsızlığa sebebiyet veren durumları ve belirtilerini inceleyip, dikkat etmemiz gereken hususları ele alacağız. 

Kalp Sıkışması Nedenleri

Kalp Hastalığı ve Beslenme Düzeni

 • Fazla kilolarımız çoğu zaman hayatımızda büyük problemlere yol açmaktadır. Gerek iş hayatımız gerekse sosyal yaşantımız olsun zorluklarla mücadele ederiz. Bu durum sizin için bir hastalık boyutunda olabilir. Bu hastalık sizi bazı yaşamsal faaliyetlerinizi kısıtlar. Kalp sıkışması nedenlerinden biri de fazla kilolardan kaynaklanan problemdir.
 • Tütün ve alkol bağımlılığı günümüzde son derece artmıştır. Sağlığımıza çok sayıda kötü etkisi olan bu bağımlılıklar kalbimize kalıcı hasarlar meydana getirebilir. Kansere kadar yol alabilecek bu hasarlar ufaktan kalp sıkışması gibi durumlardan doğabilir.
 • Spor hayatımızda vazgeçilmezlerimizin arasına almamız gereken faaliyetlerden biridir. Düzenli spor yapmak hem vücut sağılığımız hem de zihinsel sağlığımız için sonra derece önemlidir. Fakat vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişiler ağırlık kaldırırken çok dikkat etmelilerdir. Çünkü haddinden fazla ağırlık kaldırmaya çalıştığınızda kalp problemleri yaşama riskiniz vardır.
 • Psikolojik rahatsızlıklar sadece bizim zihnimizde oluşan savaşlar olarak kalmaz. Bizim vücut sağlığımızı da etkileyebilir. Stres ve kaygı gibi rahatsızlıkları olan kişiler, bu durumlarının ciddi artışında diğer sağlık problemleri ile de karşılaşabilirler. Bu rahatsızlıkların bazıları kalp ile ilgili sıkışma durumları olabilir.

Kalp Sıkışması Yaşadığımızın Belirtileri Olur Mu ?

Kalp Krizinde Beslenme

Kalp sıkışması problemini yaşadığınızı anlayabileceğiniz birçok belirti mevcuttur. Bu belirtilerden bazılarını yaşadığınızda kesin olarak kalp sıkışması yaşadığınızı söyleyemeyiz. Fakat içinizin rahat etmesi için buradaki bazı belirtileri kendinizde hissettiğinizde doktora danışabilirsiniz.

 • Sol göğsünüzde hissettiğiniz bir ağrı kesin olarak kalpten dolayı olmasa da kalp ile olma olasılığı son derece yüksektir.
 • Mide bulantısı, baş dönmesi ve üzerinizdeki halsizlik kalbinizdeki problemin küçük nedenlerinden olabilir.
 • Aşırı terleme, yaşadığınız bir sağlık probleminin bariz belirtisi olabilir. Eğer kalbinizde bir problem hissedip ve bu terleme durumuyla da karşı karşıyaysanız bir destek almalısınız.
 • Sırtınızda veya vücudunuzun başka bir bölgesinde tutulmalar hissetmenizin kan dolaşımınızla alakalı bir problemin olduğunu gösterir. Kan dolaşımını sağlayan organımız kalp olduğu için kalple ilgili bir sıkışma probleminin belirtileri bu tutulmalar olabilir.

 

Yoruma kapalı.