Bağışıklık Sistemi Düşmanı Alışkanlıklar Nelerdir?

Bağışıklık Sistemi Hakkında Neler Biliyoruz?

Vücudunuzun arka planında her zaman çalışan bağışıklık sisteminizdir. Hastalık ve enfeksiyona karşı savaşmak için vardır. Aynı zamanda kötü bakteriler, virüsler ve diğer mikroplarla savaşır. Bağışıklık sistemi, savaşmanızı zinde tutmak için hep birlikte çalışan organlar, hücreler ve dokudan oluşur.

Grip mevsimi boyunca çok tükenebilirsiniz. Hastalanmanıza ve hatta hastaneye kaldırılmanıza neden olabilirsiniz. İş yerinde ya da okulda, bu dönemde zayıf görünmeyen garip bir kişi olduğunu fark edebilirsiniz ve kendinize “ onun yaptığı ve benim yapmadığım ne var ?” diye düşünebilirsiniz. İyi genlere sahip olabilirler, ancak sahip olmasanız bile, tüm yıl formda savaşmanıza yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyler var!

Bağışıklık sisteminizi geliştirmenin yollarını aramaya başlamadan önce, hayatınızda onu zayıflatan şeylerden kurtulmanız gerekir ve bu yüzden yapabileceğiniz, sizi olumsuz etkileyen dört şey listeledik.

Türkiye tarih için koronavirüs yeni bir sosyal tehlike haline gelmiştir. Bu süreçte biyoloji Üniversitesi cephesinde yapılan açıklamalarda bağışıklık sistemi için virüse karşı nasıl bir tedbir alınacağını açıkladı. yeni çıkan bu virüs hakkında neler yapılması gerektiği sağlık ile ilgili tek bir önlemin dahi çok kıymetli olduğu belirtilmiştir.

Bağışıklık Sistemi Nelerden Zarar Görür?

Bağışıklık Sistemi Nelerden Zarar Görür?

Alkol

Çoğu insan aşırı içmenin karaciğerinize zarar verebileceğinin ve kardiyovasküler sisteminizi olumsuz etkileyebileceğinin farkındadır. Ancak çoğu insan bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerinin farkında değildir. Alkol içmenin hem solunumunuzu hem de bağırsak sağlığınızı etkilediği görülmüştür.

Alkol tüketimi ciddi bir konudur ve ciddi bir şekilde ele alınmalıdır. Bu yüzden alkol içmeyi bırakmak için mücadele ediyor gibi hissediyorsanız biraz yardım alma zamanı gelmiştir. Karşılaştığınız engellerin üstesinden nasıl geleceğiniz konusunda ve  alkollü davranışlarınız hakkında endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Stres

İlginçtir ki hastalanmaktan endişe etme, aslında sizi hastalığa daha duyarlı hale getirebilir. Bunun nedeni kronik stresin vücudun bağışıklık tepkisini kortizol hormonunu serbest bırakarak bastırmasıdır. Kortizol bizi enfeksiyona karşı koruyan hücrelere müdahale ederek hasta olma şansını artırır. Modern tıp sürekli olarak zihin ve beden arasındaki bağlantıları önemli bulmaktadır ve aynı şey stres ve bağışıklık için de geçerlidir. İşyerinde, okulda veya evde stres altında olsanız da, bunu yönetmenin yollarını bulmanız önemlidir.

Stresinizi solunum tekniklerinden kas gevşemesine kadar azaltmanın birçok yolu vardır. Ancak favorilerimizden biri derin düşünme yapmaktır. Meditasyon batı tıbbı tarafından çok uzun bir süre göz ardı edildi, ancak konuyla ilgili bilimsel araştırmalar sayesinde insanların stresi azaltmak için yaygın olarak kabul gören bir uygulama haline geldi. 

Sigara İçmek

Size bunu gerçekten söylememiz gerekmemelidir. Ancak henüz bilmiyorsanız, sigara içmek son derece bağımlılık yapar ve sağlığınız için çok zararlıdır. Birçok insanın bilmediği şey, sigara içmenin soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarla bağışıklığınızı da etkileyebileceğidir. Sigara içerek kendinizi zatürre ve grip gibi enfeksiyonlara ve hastalıklara açmış oluyorsunuz.

Kirli Eller

Son zamanlarda çok duymuş olabilirsiniz, ancak ellerinizi doğru yıkamanız çok önemlidir. Ellerinizi yıkamak, doğrudan zayıflamış bir bağışıklık sistemine neden olmamasına rağmen, bakteri ve hastalıkları yaymanın ana suçlularından biridir. Son beş dakika içinde dokunduğunuz tüm yüzeyleri düşünün, şu anda okumak için kullandığınız cihazın bile üzerinde binlerce mikrop var.  Ayrıca, yüzeyleri temizlemek ve bir dokuya veya en azından iç dirseğinize öksürmek ve hapşırmak gibi genel sağlık bilgisi uygulamaları da yapmalısınız. Bu yöntemleri uygularken, sadece kendi sağlığınızı değil, etrafınızdaki herkes için de doğru şeyi yaptığınızdan emin olun.

Her seferinde ellerinizi yaklaşık 20 ila 30 saniye boyunca sabun ve suyla yıkamalısınız.

Bağışıklık Sistemi Nasıl İyi Hale Gelir?

Bağışıklık Sistemi Nasıl İyi Hale Gelir?

Uyku

Bağışıklık sistemi söz konusu olduğunda, yeterli miktarda uyku almak çok önemlidir. Sadece aldığınız uyku miktarı değil, aldığınız uykunun kalitesi de bağışıklık sistemi sağlığını desteklemek için çok önemlidir. Sağlığımızı iyileştirmek için yaptığımız şeyler söz konusu olduğunda uyku genellikle en önemlilerinden biridir. Uyku yoksun bırakıldığında, vücudunuz enfeksiyonla savaşan antikorlar üretmede daha az verimlidir. Sağlıklı bir gece uykusunun temeli, geceleri 7 ila 9 saat uyku almak ve uyku hijyeninize dikkat etmektir. 

Diyet

Meyveler, sebzeler ve tahıllarda yüksek dengeli bir diyet yapmak, vücudunuza bağışıklık sisteminizi en güçlü şekilde tutmak için ihtiyaç duyduğu besinleri sağlayacaktır. Bir çeşit mucize ilaç olarak hareket eden bazı gıdalar hakkında birçok cesur iddia var. Ancak bunun kanıtlanmış olmadığı ve bu nedenle iyi dengelenmiş bir diyetin yerini almak için hiç bir bileşen kullanılmamalıdır.

Vitaminler Ve Probiyotikler

A, B, C, D ve E vitaminlerinin hepsi, bağışıklık sistemi verimliliğini en üstte tutmakta büyük rol oynar.  Stabil miktarda vitamin bulunması vücuda patojenlere karşı bir bariyer sağlar, ancak vitaminlerle takviyenin bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olacağını gösteren güvenilir bir kanıt yoktur. Vitamin açısında eksik değilseniz, endişelenmenize gerek yoktur. Fakat vitamin seviyeleriniz iyi değilse doktorunuz tarafından test edilmeniz gerekir. Sonuç olarak, yetersiz beslenmediğiniz veya herhangi bir özel diyetiniz olmadığı sürece, vitamin seviyelerinizin iyi olması gerekir ve ihtiyaç duyulmadığında ekstra takviyeler alırsanız.

Aynı şey probiyotikler için de geçerlidir, bağırsak sağlığınıza bakmanın birçok faydası vardır. Probiyotikler, mikrobiyomunuzun bulunduğu bağırsağınıza “iyi bakteri” koyarak genel sağlığı iyileştirdiği görülen canlı mikroorganizmalardır. 

Egzersiz Yapmak

 Egzersiz, sağlıklı bir yaşam tarzının temel unsurlarından biridir, arzu ettiğiniz vücut şekline ulaşmanıza, kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirmenize ve çok daha fazlasına olumlu etkileri vardır. Bir çeşit, diyet ve egzersiz gibi şeyler sağlıklı bir bağışıklık sistemine eşit olan sağlıklı bir yaşam tarzına katkıda bulunur. Ancak bir başka teori de egzersiz yaparak dolaşımınızı iyileştirdiğiniz ve bu da lenfatik sıvının akışına yardımcı olur. Toksinlerden, bakterilerden ve atık ürünlerden kurtulmak için vücudunuzdaki tüm savaş hücrelerini taşımanıza yardımcı olur.

Egzersiz yapmanın pek çok yolu var ve spor salonuna saçma bir miktar para harcamanıza gerek yok. Mahallenizde yürüyüşe çıkabilir veya kaliteli gece uykusundan sonra uyandığınızda şınav, mekik, koşu gibi egzersizler yapabilirsiniz. Egzersiz, aktif, formda ve sağlıklı kalmanın iyi bilinen bir yoludur.

Keten Tohumu Faydaları

Keten Tohumu Faydaları

Her ne kadar boyut olarak küçük hacme sahip olsalarda keten tohumu faydaları saymakla bitmiyor. Lif bakımından zengin olan keten tohumu, bünyesinde çok sayıda vitamin ve mineral de bulunduruyor. İçerisinde bu denli faydalı içeriklere sahip olan keten tohumu çok sayıda hastalığa da şifa niyetindedir.

Keten tohumu, ömrü ortalama bir yıl olup nazik bir bitkidir. Yaprakları ve çiçekleriyle güzel bir görünüme sahip olan bu bitki, boyacılık gibi geniş bir kitleye sahip bir sektörde kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra besin sektöründe de çoğu yerde kullanılabilen bu bitki hem sağlığımıza hem de iş hayatına olumlu etkileri vardır.

Saymakla Bitmeyen Keten Tohumu Faydaları

Saymakla Bitmeyen Keten Tohumu Faydaları

Saymakla bitmeyen keten tohumu faydaları hem sağlığımıza hem de beslenmemize kadar birçok alanda bize fayda sağlar.

 • Kanda bulunan şeker miktarını normal düzeyde tutar ve lif bakımından zengin olduğu için gün içinde kişiyi tok tutar. Bu sayede sizi gereksiz kalori alımından korur ve kilo artışınızı engellemiş olur.
 • Günümüzde insanlığın savaştığı bazı ciddi hastalıklar vardır. Bunlardan biri ise çokça çeşitliliği olan kanserdir. Meme kanseri de çok ciddi bir kanser türüdür. Yapılan bir araştırmada keten tohumunun meme kanseri yakalanma riskini azalttığını ve bu hastalığa yakalanmış kişilere iyi geldiğini bulmuşlardır.
 • Başta keten tohumunun kandaki şeker miktarını düzenlediğini söylemiştik. Bu sayede, aynı zamanda diyabeti de kontrol altında tutmaya yardımcı olur.
 • Cilt bakımı insanoğlunun vazgeçilmezleri arasındadır. Durum böyle olunca da cilde iyi gelen ne varsa bulmaya çalışıyoruz. Keten tohumu da cilde faydalarıyla bilinmekte olan bir bitkidir. Bu bitkiden oluşan yağın cilde sürüldüğünde olumlu etkiler bıraktığı yapılan incelemeler sonucunda kanıtlanmıştır.
 • Sırt ve eklem ağrılarının ne kadar kötü olduğunu bilirsiniz. Yaşamasanız da çevrenizde bu konuya şahit olmuşsunuzdur diye umuyorum. Her ne kadar çok tedavi yöntemleri olsa da bazen ağrılarımız dinmeyebiliyor. Fakat keten tohumu bu konu üzerinde baya etkilidir. Eklem ağrılarına veya sakatlanmalarına çabuk iyileştirici etki gösterirken, sırt ağrılarının da hafiflemesine yardımcı olur.
 • Bağırsak problemleri de son yıllarda karşılaştığımız hastalıklardan biridir. Bağırsakların düzenlenmesinde ve olası iltihaplanmaların engellenmesinde rol oynayan keten tohumu aynı zamanda hemoroitte de iyi gelmektedir.

Diyet İçin Karnabahar Kısırı Tarifi

Diyet İçin Karnabahar Kısırı Tarifi

Karnabahar kısırı tarifi karnabahar yemekten hoşlanmayanların bile iştahla yiyebileceği bir tariftir. Özellikle diyette olanların uygulayabileceği kalorisi düşük olan bu tarifi mutlaka sizler de denemelisiniz. Hazırlama ve pişirme süresi de oldukça kısadır. Diyet esnasında pek fazla yemek seçeceği bulunmaz. O yüzden menü hazırlamakta biraz sıkıntı yaşayabiliriz. Bu tarifi deneyerek hem sofralarınızı güzel bir yemekle süslemiş olursunuz hem de kalorisi düşük bir yemek tüketmiş olursunuz. Hızlı hazırlanan diyet yemekleri arasında yer almaktadır.

Karnabahar Kısırı İçin Malzemeler

Karnabahar kısırı için malzemeler şu şekilde sıralanabilir:

 • 1 tane orta boy karnabahar
 • 1 tane soğan
 • 1 çorba kaşığı biber salçası
 • 1 çorba kaşığı salça
 • 3 çorba kaşığı zeytinyağı
 • Yarım limon
 • 2 çorba kaşığı ince doğranmış lahana turşusu
 • 11-12 dal maydonoz
 • 11-12 dal dereotu
 • 2 dal taze soğan
 • Yarım tatlı kaşığı pul biber
 • Yarım tatlı kaşığı tuz

Karnabahar Kısırı Nasıl Yapılır?

Karnabahar Kısırı hazırlamak için öncelikle karnabaharı küçük küçük parçalara ayırın. İyice yıkadıktan sonra robotun içerisine koyup robottan geçirin. Daha sonra soğanı çok ince doğramaya başlayın. Bir tavaya zeytinyağını ve doğramış olduğunuz soğanları ekleyin ve hafif hafif karıştırarak kavrulmasını bekleyin. Daha sonra iki salça çeşidini de ekleyip biraz daha kavrulmasını sağlayın.

Robottan geçirmiş olduğunuz karnabaharları da ilave ederek biraz karıştırdıktan sonra 10 dakika kadar pişmesini bekleyin. Pişirme işlemi tamamlandıktan sonra biraz ılımaya bırakın. Biraz soğuduktan sonra pul biberi, tuzu ve limon suyunu ilave edin. Hepsini ekledikten sonra iyice karıştırın. Maydanozu, taze soğanı ve dereotunu çok ince olacak şekilde doğrayın. Önceden kıydığınız lahana turşusu ile birlikte tüm malzemeleri kısıra ilave edin. Hepsini iyice karıştırdıktan sonra kısırınız hazır olmuş olacaktır.

Yoruma kapalı.