Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

Kadınlarda kısırlık tıbbi sebeplerden dolayı bebek sahibi olamama durumuna verilen isimdir. Kadınlarda kısırlığın en önemli sebepleri arasında, her ay üretmesi gereken yumurtayı üretmemesi veya doğru üretmemesinden kaynaklanır. Buna ovulasyon bozuklukları denir. Bir diğer nedeni ise yumurtalık kanallarının tıkanmasıdır. Kanallarda tıkanma, yapışıklık, kanalın içindeki yumurtayı ve spermi birleştiren küçük tüycüklerin işlevini yitirmesi ile kısırlık meydana gelir. Yumurtalamada meydana gelen bozukluklar ise; tüplerin hasarlı olması, endometriozis, rahim kaynaklı sorunlar, alerjik etklenler olarak başlıklarını sıralayabiliriz. Yumurtalık kanalındaki sonuçlar genellikle ilk çocuk olup ikinci çocuğu olmayanlarda görülür.

Kadınlardaki kısırlığın bir diğer nedeni ise peritonda olan bazı hastalıklardır. Bu hastalıkların en başında iltihaplar gelir, bunlarda zarlarda yapışıklıklara yol açar ve kanalın faailiyetlerini gerçekleştirmesini zorlaştırır. Yine bu bölgede bulunan ve adına endometriozis denilen hastalıkta kısırlığa neden olabilmektedir. Bu hastalığın tedavisi çeşitli cerrahi operasyonlarla tedavi edilir fakat bu hastalığı geçiren kadınların %70 ‘i kısırlık ile sonuçlanır. Kadının yaşı hamilelik oranı ters orantılıdır.

 

Kadının yaşı ilerledikçe yumurta sayısı azalır ve hamile kalma olasılığı düşer. Anne olmak isteyen kişinin aynı zamanda kilosu da önemlidir, çok zayıf ya da çok kilolu anne adaylarında beslenmedeki problemleri hamileliği etkileyerek kısırlığa sebep olur. İç hastalıkların yanı sıra dış etkenlerde vardır. Bunlar ; Sigara, alkol kullanımı beslenme bozuklukları. Sigaranın içinde bulunan nikotin hamile kalmayı zorlaştırır. Alkol ise az da olsa hamile kalmayı zorlaştırdığı görülür.

Son olarak ise Spiral kullanımı. Rahim içine yerleştirerek kullanılan bu araçlar kısırlığa sebep olmaktadır. Spiral işlevi bir nevi doğum kontrol görevi görmesidir. Vajinanın içerisine doğru ipler sarkıtılır bunlarda, kişinin çıkartmak istediği zaman bu iplerden çekmesi için sarkıtılır. Bu ipler eğer vajina temiz bakılmazsa iltihaba sebep olabilmekte. Cinsel ilişki sırasında kapılan mikroplar ve bakteriler rahmin içine girerek iltihaplamaya sebep olur. Bu sebeple anne adayı olmak isteyen hiçbir annenin spiral takması önerilmez. Spiral adet düzenini bozar ve adet öncesi ağrıların artmasına sebep olur. Bu nedenle vajina her zaman temiz tutulmalı aynı zamanda vücut temizliğine de önem verilmelidir.

 

Yoruma kapalı.