1 Porsiyon Kaşar Peyniri Kilo Aldırır mı?

Kaşar Peyniri Kilo Aldırır mı? Peynirin Hayatımızdaki Değeri Nedir?

Kaşar peyniri kilo aldırır mı sorusu pek çok kişi tarafından ciddi anlamda merak konusudur. Süt ve süt ürünleri sağlığımız için çok değerlidir. Süt, yaşamımızı sürdürebilmek için gerekli olan vitamin ve minerallerin pek çoğunu bünyesinde taşır. Süt, doğduğumuz anda gelişmek ve hayatımıza devam etmek için ilk aldığımız besindir.

kasar-peynir-kilo-aldirir-mi

Kemik sağlığımız için öneminin yanı sıra daha pek çok faydaları bulunmaktadır. Ayrıca süt içemeyenler için çok çeşitli alternatifleri bulunur. Yoğurt, peynir, tereyağı, kefir bu alternatiflerden birkaçıdır. Peynir, sütün besin değerlerinin korunması için geliştirilen bir yöntem ile üretilir. Farklı tat ve aromalarda elde edilen peynir, mutfağımızın en önemli besinlerinden birisidir.

Kaşar Peyniri Kilo Aldırır mı? Peynirin Hayatımızdaki Değeri Nedir?

Kaşar peyniri kilo yapar mı sorusu kadar peynirin hayatımızdaki önemi de bilinmelidir. Peynirin en önemli özelliği kalsiyum ve protein bakımından zengin olmasıdır. Özellikle diş sağlığımız için peynir çok önemlidir. Küçük çocukların kemik sağlığı için düzenli süt içmeleri gerekmektedir. Süt içmeyi sevmeyenlerimiz için peynir güzel bir alternatif olabilir.

  • Kalsiyum, sinir sistemimiz için kıymetlidir.
  • Peynir bünyesinde A, D, E ve K vitaminlerini barındırır.
  • Kalp sağlığımız için gerekli olduğu gibi kanser riskini de azaltır.
  • Hamilelik döneminde kemik erimesi problemine karşı korur.
  • Dokuların onarımı için gerekli olan proteinin kaynağıdır.
  • Sağlıklı yağ asitlerini bünyesinde barındırır. Sağlıklı yağ asitleri, diyabetten koruyucu etkiye sahiptir.

1 – Beyaz Peynir ya da Kaşar Peyniri Arasındaki Fark Nedir?

YouTube video

Bu kadar faydasından bahsettiğimiz peynirin çok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan biri kaşar peyniridir. Daha yağlı ve yumuşak bir dokuya sahip olan kaşar peynirinin beyaz peynirden farkı nedir? Kaşar peyniri kilo aldırır mı? Beyaz peynir ve kaşar peyniri arasındaki en önemli fark üretimleri esnasında maruz kaldıkları sıcaklıktır.

Beyaz peynirde üretim sıcaklığı 85-90 derece iken, kaşar peynir için bu değer 60-65 derecedir. Beyaz peynirin üretim sıcaklığının yüksek olması protein değerinin azalmasına neden olur. Bunun için üretim aşamasında beyaz peynire kalsiyum kazeniat eklenir. Bu işlem beyaz peynirin daha sert olmasını sağlar. Sonuç olarak kalsiyum ve protein bakımından kaşar peynir, beyaz peynire oranla daha zengindir.

2 – Kaşar Peyniri Kilo Aldırır mı? Kaşar Peynirin Diyetteki Önemi Nedir?

YouTube video

Besin değerleri bakımından zengin olan peynirin diyette önemi büyüktür. Fakat tüketilirken dikkat edilmesi gereken hususlar içeriğindeki yağ ve tuz oranıdır. Kaşar peyniri diyetlerde önerilmez bunun nedeni yağlı bir peynir olmasıdır. Klasik ölçü bir kibrit kutusu kadar beyaz peynirin kalorisi (yağsız) 54 kalori iken, aynı ölçüde taze kaşar peynirinin kalorisi 106 kaloridir. Kaşar peynir besin değeri bakımından daha zengin olmasına rağmen diyetlerde pek tercih edilmez. Fazla miktarda kaşar tüketmek kilo alımını destekler. Onun yerine az yağlı ve tuz oranı az beyaz peynir ve lor peyniri diyet listelerinin bir numarasıdır. Konu ile ilgili olarak kaşar peyniri bebeğe kilo aldırır mı sorusunun cevabı da önemlidir.

3 – Hamilelikte Kaşar Peyniri Bebeğe Kilo Aldırır mı?

kasar-peynir-kilo-aldirir-mi

Hamilelikte kaşar peyniri bebeğe kilo aldırır mı sorusu da konu ile ilgili olarak merak edilenler arasında yer almaktadır. Hamilelik sırasında peynir tüketimi genel olarak annenin kilo almasına yardımcı olmaktadır. Annenin kilo almasına yardımcı olan peynir tüketimi de bebeğin kilosuna etki edecektir. Hamilelik döneminde çok aşırıya kaçmamak üzere kaşar peyniri tüketilebilir. Gebelikte kaşar peyniri yemek bebeğe kilo aldırır mı  ile kaşar peyniri anne karnındaki bebeğe kilo aldırır mı sorularına olumlu cevap vermek mümkündür. Bebeğin kaşar peyniri tüketimi sonucunda kilo alabileceği olası bir durumdur.

Yoruma kapalı.