Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir ?

Makyaj fırçaları düzenli olarak temizlenmezse, üzerinde biriken makyaj kalıntıları, tozları ve bakterileri kendine çeker. Temizlenmeyen fırçalar sivilce gibi cilt problemlerine neden olur. Ayrıca göz makyajı için kullanılan fırçaların düzenli olarak temizlenmemesi göz sağlığımızı riske atar. Fırçaları kullanım sıklığına göre en az haftada 1 kez temizlemek gerekir. Bu yazımızda evdeki malzemelerle pratik olarak makyaj fırçaları nasıl temizlenir sorusunu yanıtladık.

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir ?

Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenir?
Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenir?

Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenir?

Evde makyaj fırçalarını temizlemek için en çok kullanılan yöntem; zeytinyağ ve bebek şampuanı karışımıdır. İsterseniz bebek şampuanı yerine antibakteriyel sıvı sabun da kullanabilirsiniz.

Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenir?

İşte adım adım makyaj fırçası temizleme yöntemi;

  • Çok derin olmayan bir kasenin içerisine ılık su, 2 yemek kaşığı kadar bebek şampuanı ya da antibakteriyel sabun ve bir miktar saf zeytinyağı dökün.
  • Fırçanızı bu karışımın içine koyarak hafifçe karıştırın. Daha sonra mümkünse tırtıklı bir zeminde ya da avucunuzun içerinde fırça ucundaki kirleri dairesel hareketlerle akıtın. Bu işlemi her fırça için ayrı ayrı yapın.
  • Fırçanın kirini akıttıktan sonra suyun altında güzelce durulayıp, köpükten iyice arındırın.
  • Eğer fırçanız zeytinyağından arınmadıysa, bebek şampuanı ile avucunuzun içinde tekrar yıkayıp durulayın.
  • Yıkadığınız fırçaların suyunu kağıt havlu ile aldıktan sonra baş aşağı olacak şekilde kurumaya bırakın.

Makyaj Fırçaları Temizlenmezse Ne Olur ?

Makyaj Fırçaları Temizliği

Makyaj fırçaları temizlenmezse;

  • Fırçanın kılları sertleşir,
  • Uçlarında dökülmeler meydana gelir,
  • Sivilce gibi cilt problemlerine ve gözlerde enfeksiyona neden olur.

Makyaj Fırçalarını Yıkarken ve Kuruturken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1 – Kimyasallar ile Makyaj Fırçaları Temizliği

Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenir?

Makyaj fırçalarını bulaşık detarjanı ya da buna benzer kimyasal ürünlerle yıkarsanız fırçanın kıllarına zarar verir ve fırça kıllarında dökülmeler meydana gelir. Bunun dışında fırçaları yıkarken kullanacağınız kimyasal ürünler cildinizde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

2 – Doğru Kurutma Tekniği ile Makyaj Fırçaları Temizliği

Makyaj Fırçaları Temizliği
Makyaj Fırçaları Temizliği

Makyaj fırçasının doğru yıkanması kadar doğru kurutulması da önemlidir. Yanlış kurutulan makyaj fırçasının tüylerinin şekli bozulacağı gibi tüylerinde dökülme de oluşabilir. Tüm bunlar makyaj fırçasının ömrünü kısaltır.

Makyaj fırçasını kuruturken baş aşağı durmasını sağlamalısınız. Dik olarak kurumaya bırakırsanız fırçanın metal kısmı uzun süre ıslak kalarak yapışkanlık özellliğini kaybetmeye başlar ve fırça kıllarında dökülme görülür.

3 – Kurutma Konumu

Makyaj Fırçaları Temizliği

Fırçaları baş aşağı bir bardak ya da kase içerinde kurumaya bırakırsanız, fırça uçları yamuk bir şekilde kurumaya bırakılmış olacağı için şekli bozulabilir.

En uygun yöntem makyaj fırçasının uçları aşağıya gelecek şekilde bir yere sabitlenerek kurumaya bırakılmasıdır. Ancak bunu yapamıyorsanız en iyi ihtimal fırçaları bir havlu üzerine yatırarak kurumasını beklemektir.

4 – Saç Kurutma Makinesi ile Kurutmak

Makyaj Fırçaları Temizliği

Fırçaya zarar veren diğer yöntem ise kurutmak için saç kurutma makinesi kullanmaktır. Saç kurutma makinesi yüksek ısı nedeniyle fırça kıllarına zarar verecektir. Bu yüzden fırçaları doğal halinde kurumaya bırakmalısınız.

Makyaj fırçaları nasıl temizlenir adım adım anlattık. Cilt ve göz sağlığınızın yanı sıra makyaj fırçalarınızın ömrünün uzun olması için bu önerileri göz önünde bulundurmanız faydalı olacaktır.


İlginizi Çekebilir: Kalıcı Makyaj Nasıl Yapılır?


Bonus: Dumanlı Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

YouTube video

Yoruma kapalı.