Midilli Adası Nerededir? Midilli Adasına Nasıl Gidilir?

Midilli Adasına Ulaşım Yöntemleri

Midilli adası, Ege Denizi’nin Kuzeydoğusunda yer alan, dağlık bir yapıya sahip Yunan adasıdır. Bu ada Yunanistan’ın kendi karasından daha çok Türkiye’de yer alan Ayvalık ve Burhaniye ilçelerine oldukça yakın bir konumdadır. Midilli adası Girit ve Eğriboz’dan sonra Yunanistan’ın üçüncü büyük adasıdır. Başkenti ise Mytilene’dir. Burası ünlü Yunan şairi olan Alcaus ve Sappho’nun memleketidir. Aynı zamanda Barbaros Hayreddin Paşa’da 1467 yılında Midilli Adasında dünyaya gelmiştir.

Ada iki büyük körfez olarak Yera ve Kalonya körfezlerine sahip olurken aynı zamanda pek çok sayıda koylara ve burunlara sahiptir. Adanın dört tanede önemli ovaları yer alır. Bunlar ise; Kalonya ( kalloni), Ippion, Perama ve Herse ( Eressos) ovaları olanak bilinir. Ada’da bulunan en yüksek dağlar ise; Olymbos, Lepetimmos ve Psilokoudouno dağları olur. Ada fazlaca zengin bir yapıya sahiptir. Özellikle zeytin ağacı yönünden ve çam, kestane, çınar köknar gibi ağaçlar ile kaplıdır. Adanın batı kesim bölgesi çorak olurken, doğu kesim kısmı da zeytinlik ve çamlık olarak bezenmiş haldedir.

Midilli Adası Ulaşımı Nasıldır?

Midilli adasına, Yunanistan’ın belirli yerlerinden uçak ile, Türkiye’den ya da Yunanistan’dan feribot ile ulaşmak oldukça mümkündür. Yunanistan’ın üçüncü büyük adası olan Midilli’ye gidebilmek için şengen vizesine sahip olmanız ya da kapıdaki vize uygulamasından yararlanmanız gerekir. Kapı vizesi başvurusu yapabilmek için de en geç gidiş tarihinden 3 gün önce geçiş sağlanacak olan feribot firmasına bütün evrakların eksiksiz bir şekilde iletilmesi gerekir.

Eğer ki pasaportunuzda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti damgası bulunuyorsa kesinlikle Midilli’ye giriş yapamıyorsunuz. Kıbrıs’a kimlikle giriş yapılabiliyor. Genellikle pasaport kullanılmıyor fakat yine de dikkatli olmak gerekir.

Midilli’ye Feribot ile Nasıl Gidilir?

Midilli’ye ulaşım sağlamak için feribot kullanmak mümkündür. Ayvalık, Dikili ve diğer Yunan Adaları’ndan feribot ile gidilebilir. Bunun için feribot bileti gerekir. Dilediğiniz saatte feribot bileti aldıktan sonra ada gezisi için gidebilirsiniz. Üstelik, ayvalık midilli ile yakın olduğundan kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Midilli’ye gidebilmek için Ayvalık’tan giden feribotlar tercih edilebilir. Ayvalık’tan Midilli adasına feribot ile ulaşım sağlayan 3 tane farklı firma bulunur. Turyol ve Jalem Tur firmalarının feribotları Midilli adasına gidiyor. Sabah 09:00 ve akşam 18:00’de Ayvalık’tan Midilli’ye giden ve Midilli’den Ayvalık’a feribot seferleri bulunuyor.

midilli-adasi

Adanın en popüler olan noktası ise küçük Kuyu’dan Dentur Avrasya firmasıdır. Molivos’a gidiş yapıyor. 08 30’da Küçük Kuyu’dan gidiş yapılırken 18.00’de Molivos’tan dönüş yapılıyor.

Selanik ve Atina’ya da Midilli’den ulaşım sağlanabiliyor. Bunun yanı sıra Limnos ve kos gibi adalara da Midilli üzerinden geçiş yapmak mümkün olabiliyor.

Midilli’ye Arabayla Nasıl Gidilir?

Midilli’ye gitmek için başka bir yol alternatifi ise arabayla feribota biniş yaparak geçiş yapmak olur. Yalnız bu sefer sadece yolcu fiyatı değil de hem araç hem de yolcu bileti almanız gerekir. Bilet alımı sırasında ise ne kadar araç yeri var görebiliyorsunuz. Araç feribot geçiş fiyatı ’da hemen hemen bir yolcu fiyatına tekabül edebiliyor. Aynı zamanda yurtdışına çıkış yaparken de aracınız için yeşil sigorta olması lazım.

Midilli Adası Ulaşımı için Uçak ile Nasıl Gidilir?

Midilli’de bir tane hava alanı yer alıyor. Adı ise Midilli Uluslararası Havaalanı diye geçiyor. Midilli’den belirli başlı firmaların düzenlemiş olduğu uçuşlar bulunuyor. Midilli Adası’na yalnızca Türkler Midilli diyor. Yunanlılar genel olarak Lesvos diyor. Uçuş yapacağınız zaman sefer ararken buna dikkat etmeniz gerekir. Ada olacak şekilde Lesvos ve şehir olacak şekilde de Mitilini seçip uçuş seferlerini kontrol edebilirsiniz.

midilli-adasi
Midilli Adası Ulaşım Yöntemleri

Türkiye’den ise İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan bazı firmaların Atina aktarmalı olarak Mitiline Havaalanı’na uçuşları bulunuyor. Atina ve Selanik’ten direk uçuş sağlanırken, Avrupa’nın birçok şehrinden de Atina Aktarmalı olacak şekilde Midilli’ye ulaşım yapabilmek mümkün olabiliyor.

Midilli’de Araba Kiralama Nasıl Yapılır?

Midilli içerisinde başka yerleri görebilmek için genellikle araç ya da motor kiralamak en sık başvurulan yöntemler olabiliyor. Günlük olarak belirli bir maliyet karşılığında istediğiniz sınıfa göre herhangi bir aracı kiralayabilirsiniz. Adanın bazı şehir bölgelerinde sokaklar oldukça dardır. Bu yüzden araç kiralanacağı zaman geniş bir araç yerine daha küçük bir araç tercih etmek de fayda olur.

Midilli feribot iskelesinden çıktığınız zaman sol çapraz yerde birçok araç kiralama ofisinin tabelalarıyla karşılaşmanız mümkündür. Bu ofislerden bir tanesine uğrayıp dilediğiniz aracı kiralayabilirsiniz. Yalnız bazı yoğun dönemlerde istediğiniz ve talep ettiğiniz aracı bulmakta zorluk çekebilirsiniz. Bunun için daha önceden bir araç tercih etmek en kolay yöntem olabiliyor.

Midilli’de Motosiklet Kiralama Nasıl Yapılır?

Midilli’de günlük olarak değişen fiyatlar ile motosiklet ya da scooter kiralamak da mümkün olabiliyor. Feribottan indiğiniz zaman araç kiralama yerlerini göreceğiniz gibi motosiklet kiralama yerleri de yer alıyor. Daha öncesinden telefonla motosiklet veya scooter kiralanamadığı için indikten sonra kiralamanız gerekiyor.

midilli-adasi

Eğer ki ehliyetiniz eski bir ehliyet ise, Yunanistan bu durumda genellikle sorun yaratabiliyor. Bu yüzden araç kiralama esnasında bu hususa da dikkat etmek gerekir. Kiraladığınız araç sayesinde bütün bölgeye rahat ve kolay bir şekilde ulaşım yapabiliyorsunuz.

Türkiye’de değeri çok bilinmeyen bununla birlikte küçük olmasına rağmen özellikle yaz tatilleri için değerlendirilebilecek şehirlerden birisi Yalova olmaktadır. Bu şehir sandığınızdan daha çok mutlu edecektir sizi! Gezinizi unutulmaz kılmak isterseniz tatil rotası olarak belirleyebilirsiniz. Yalova Gezilecek Yerler Listesi yazımıza bakarak gezinizde uğramanız gereken yerleri öğrenebilirsiniz.

 

 

 

Yoruma kapalı.