Okaliptüs Faydaları Nelerdir? Okaliptüs Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Okaliptüs Faydaları Cilde Nelerdir?

Okaliptüs faydaları saymakla bitmeyecek olan bir bitkidir. Okaliptüs yaprağından birçok soruna çare bulmak mümkündür. Okaliptüs yaprağının anavatanı Avusturalya olup, ülkemizde ise Mersin, Tarsus, Adana ve Antalya gibi sıcak iklime sahip şehirlerde yetiştirilmektedir. Dünyada en uzun boylu ağaç olarak ün salan ve 700 farklı türü olduğu bilinen okaliptus bitkisi dört mevsim yeşil kalan ve uzun yıllar yaşayan nadir bitkilerdendir. Okaliptüs yaprağı faydaları ve kullanımı mutlaka öğrenilmesi gereken konulardan biridir. Çünkü birçok farklı alanda kullanılması mümkün olan bitkilerdendir.

YouTube video

Okaliptus Yaprağı Nerede Bulunur?

Okaliptus, 20 ile 70 cm boyları arasında seyreden gövdesi gümüş grisi renkte olan ve odunu ise kırmızı olan bir ağaç türüdür. Üzerinde de ara sıra çıkıntılar görmek mümkündür. Taze yaprakları mavimsi yeşil renkte olup, geniş bir mızrak şeklinde ve gövdeye yapışık bir haldedir. Çiçeklerinin çok sık tüylü olması dikkat çeken bir unsur olmakla birlikte, kupa ve taç yaprakları yoktur. Okaliptus bitkisinden elde edilen okaliptus yağı faydaları da en az bitkisi kadar değerli olmaktadır.

Okaliptüs türleri tohum ile çoğalmaktadır ve tohumları kapsül şeklindeki meyvelerinin içerisinde çok sayıda mevcuttur. Genellikle bol güneşli ve sulak olan yerlerde bataklıkları kurutmak ve odunundan faydalanılmak için kullanılan okaliptus yaprağı faydaları da oldukça fazladır. Okaliptüs faydaları dışında okaliptüs ile ilgili en sık sorulan soru ise okaliptus yaprağı nerede bulunur sorusu olmaktadır. Okaliptüs yaprağını aktarlardan ve internet alışveriş sitelerinden bulmak mümkündür. Peki okaliptüs faydaları nelerdir? Okaliptus yağının faydaları nelerdir?

Okaliptüs Faydaları Nelerdir?

Okaliptüsün genel olarak en bilinen faydası solunum yolları hastalıklarına iyi gelmesidir. Doğal ağrı kesici özelliği ile birçok farklı alanda da kullanımı mevcuttur. Okaliptüs çayından veya yağından faydalanılarak kullanılan bir bitkidir. Okaliptüs faydaları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Ateş düşürücü özelliği vardır ve bununla beraber astım, bronşit, nezle grip gibi üst solunum yolu hastalıklarına tedavi edici özelliği de bulunmaktadır.
 • Nefes darlığı çeken ve nefes almakta zorluk yaşayanlar okaliptüs yağını sıcak suya damlatarak buharını solumak sureti ile buhar banyosu yapmaktadırlar. Bu şekilde nefes açıcı özelliği bulunmaktadır.
 • Güçlü bir balgam sökücü olan okaliptüsü ilaç kullanmadan önce denemekte fayda vardır.
 • Düzenli olarak çayı tüketildiğinde sinir ve stresi azalttığı, ayrıca rahat uykuya geçmeyi sağladığı gözlemlenmiştir.
 • Günde 1 bardak içilen okaliptüs çayı vücudu zinde tutar, yorgunluğu alır ve enerji verir.
okaliptus-faydalari-nelerdir-okaliptus-yapragi
Okaliptüs Faydaları Nelerdir?
 • Okaliptüs faydaları arasında en sık tercih edilen yağının ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Özellikle eklem ağrısı çekenler ağrıyan bölgeye uyguladıklarında ağrının azaldığını göreceklerdir.
 • Okaliptüs yağı veya merhemi ciltteki yanık, mantar, yara gibi problemlere uygulandığında hem acıyı azaltır hem de iyileştirici etkisi bulunmaktadır.
 • Diş ve diş eti sorunları olanlar okaliptüs yağını su ile seyrelterek gargara yaptıklarında bu problemlerinin azaldığını göreceklerdir.
 • Güçlü bir idrar sökücü olmakla beraber kan şekerini de düzenleyerek normal seviyede tutmayı sağlar.
 • Sivrisinek ve böcek ısırıklarına karşı okaliptüs yağı veya merhemi uygulamak iyi gelmektedir.
 • Saç dökülmesi ve kepek oluşumunun tedavisinde de okaliptüs yağının kullanıldığı bilinmektedir.

Okaliptüs bitkisinden birçok farklı şekilde faydalanmak mümkündür. Örneğin; yağından, çayından ve suyundan faydalanabileceğiniz gibi merhemini bulmak da mümkündür.

1- Okaliptüs Yağı Faydaları | Okaliptüs Faydaları

Okaliptüs yağı, genellikle okaliptüs yaprağı faydaları ile meydana gelen ateş ağacı veya sakız ağacı olarak da bilinen tıbbi özelliklerinin yoğun olması ve esansiyel yağlarının fazla olması nedeniyle bu iki çeşidinden çıkarılmaktadır. Okaliptüs yağı faydaları ise şu şekildedir:

okaliptus-faydalari-nelerdir-okaliptus-yapragi

 • Solunumu iyileştirir
 • Mevsim alerjilerine iyi gelir
 • Öksürüğü hafifletir
 • Ağrı kesicidir ve iltihabı azaltır
 • Yara ve yanıkların tedavisinde kullanılır
 • Zihni açar gibi birçok faydası bulunmaktadır.

2- Okaliptüs Yaprağı Çayı Faydaları

Okaliptüs faydaları arasında yağından sonra gelen ve en sık fayda sağlanan şekillerinden biri de okaliptüs yaprağı çayı faydaları olmaktadır. Okaliptüs yaprağı çayı isminden de belli olacağı üzere okaliptüs ağacının yapraklarından meydana gelmektedir. Bilindiği üzere kuru okaliptus yaprağı sıcak su ile demlenmesi sonucu çayı meydana gelmektedir.

1 fincan okaliptüs çayı için 3-4 adet okaliptüs yaprağı yeterli olmaktadır. Ancak daha yoğun ve aromatik bir tat almak istiyorsanız bir iki tane fazladan yaprak ekleyebilirsiniz. 1 fincan için yeterli ölçüde olan suyu kaynatıp, birkaç dakika bekledikten sonra yaprakları suyun içine atmalısınız. Bunun sebebi çok kaynar olan suya attığınız okaliptüs yapraklarının aroması bozulabilir veya etkisi azalabilir. Bu nedenle 80 dereceye gelmiş olan suyun içerisine yaprakları atıp beş dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra yaprakları çıkardığınızda çayınız içmeye hazır demektir. Okaliptüs çayının faydaları ise şöyledir:

okaliptus-faydalari-nelerdir-okaliptus-yapragi

 • Düzenli olarak tüketildiğinde sinir ve stresi azaltır
 • Uyumadan önce tüketildiğinde uykuya geçiş sürecini daha kolay hale getirir
 • Astım bronşit gibi hastalıkların iyileştirilmesinde önemli bir rol oynar
 • Güçlü bir balgam söktürücü etkisi bulunmaktadır gibi birçok faydası vardır.

Okaliptus yaprağı faydaları çay haricinde suyunun elde edilmesi ile de sağlanmaktadır.

3- Okaliptus Suyu Faydaları

Okaliptus suyu faydaları olarak en bilinen şekli saça uygulanmasıdır. Çayını demler gibi demleyip soğuduktan sonra saç diplerine ve saç uçlarına uygulanması sonucu hem kepek oluşumuna iyi gelir, hem de yıpranmış saçları onarmanıza yardımcı olur. Okaliptüs faydaları birçok alanda kullanıldığı gibi saç bakımında da sıklıkla kullanılmaktadır. Okaliptüs suyunun haricinde yağını da saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Okaliptüs Yaprağının Zararları Nelerdir?

Okaliptüs faydaları olduğu kadar doğru kullanılmadığı takdirde yan etkilerini de görmek mümkündür. Okaliptüs faydaları ve zararları konusu ele alındığında elbette ki okaliptus faydaları çok daha fazla olmaktadır. Yalnızca kullanım aşamasından önce özellikle bünyesi alerjik olan kişilerin, düzenli ilaç kullanan kişilerin, kronik böbrek, astım ve karaciğer sorunu olan kişilerin doktoruna danışmasında fayda vardır. Tüm bunların dışında şunlardır:

okaliptus-faydalari-nelerdir-okaliptus-yapragi

 • Çocuklar için kullanılamaz
 • Okaliptüs yağı salt olarak ağız yoluyla tüketilemez
 • Emziren anneler veya hamileler tarafından tüketilemez
 • Gözle temasından kaçınmalıdır

YouTube video

Sağlıklı beslenme, vücuda fayda sağlamak adına günlük tüketilen besinlere de dikkat etmek gerekiyor. Tuz kullanımı burada önem kazanır. Gün içinde en çok tüketilen sofra tuzlarına alternatif mi arıyorsunuz? Mayi tuzu sizin için uygun olabilir. Mayi Tuz Nedir? 3 Mayi Tuz Faydaları Nelerdir yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yoruma kapalı.