Parlak Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

Tükettiğimiz her gıda kadınların fiziğini etkilediği gibi, güzelliğini de etkiliyor. Sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmak için pahalı kremlere ve değişik değişik maskelere başvuruyoruz. Bunlara ne gerek var.

Parlak Cilt İçin Cilt Bakımı

Cildinizi gün içinde temiz tutarsanız cildiniz hem sağlıklı hem doğal bir görünüme kavuşmuş olacaktır. Yüze uygulanan makyajlardan arındırmak, dışarının kiri, tozunu temizlemek için sabah akşam yüzünüzü düzenli bir şekilde temizlemek yararınızadır. Cildinizi temizlerken, yüzünüzü yıkamanız en doğru ve en kolay yoldur.

Toplumda oluşan algı sebebiyle yağlı cilde sahip olan kadınlar nemlendirici kullanmıyor. Bu yanlış bir algıdır. Çünkü her cilt tipine göre nemlendiriciler, kremler mevcuttur. Sadece kuru ciltlerin ihtiyaç duymadığı nemlendiricileri günlük hayatımızdan eksik etmememiz gerekmektedir.

Su tüketimi her şeyde önemli olduğu gibi burada da önemli bir faktördür. Cildin doğam yollardan nemlenmesinin tek yolu su tüketimidir. Günlü 10-12 bardak su tüketimi sağlığın ve güzelliğin korunması açısından çok önemlidir.

Makyaj yaparken makyaj fırçalarınızı zaman zaman temizlemeniz ve değiştirmeniz gerekmektedir.

Herhangi bir sorununuz yok ise şayet ayda bir hamam’a gidip tüm vücudunuza kese yaptırmak hem gözeneklerinizi açacak hemde sizi rahatlatacaktır.

Doğru Beslenme Önemli..

Doğru beslenme, yeterli su tüketimi, uyku düzeni, stres gibi psikolojik faktörler cildin sağlığını da doğrudan etkilemektedir.

Çevresel faktörün doğrudan etkilediği cildimiz, biyolojik olarak yaşlanma süreci 25 yaşından sonra başlamaktadır. Güneş ışınları, hav a sıcaklığı, nem durumu, hava kirliliği ve rüzgar da etkileyen diğer faktörlerdendir. Çok sıcak bölgede yaşayanların ciltleri kuru olanlara nazaran daha kuru bir cilde sahip olması, yağlı olanlarda ise yağ dengesinin bozulması söz konusudur. Aşırı soğuklarda ise ciltte kuruma, erken cilt yaşlanması ve egzama gibi hastalıklar görülebilir. Kuruve rüzgarlı havalarda ise sedef, sivilce gibi cilt hastalıkları kaçınılmazdır. Aşırı sıcak suyla yıkanmamak gerekir. Ve cildinizi mutlaka iyi nemlendirmelisiniz.

C vitaminli gidalar tüketip, sigara kullanmamalı, günde iki fincandan fazla kahve içmemelisiniz. Gazlı içecekler, şekerli besinler,  şarküteri ürünleri ve ketçap mayonezden de uzak durmak gerekir.

Düzenli Uyku Şart..

Düzenli uyumayan kişilerin ciltlerinin kendini onarma ve yenileme süreçleri azalır. Çünkü büyüme hormonları uykuda salgılanır. Az uyuyan kişilerde hormon bozuklukları, göz altının şişmesi, gözaltı morlukları, tonunda bozulma, parlak görüntüsünü kaybetme gibi sorunlarla karşı karşıya kaldığını görürüz. Yetişkin bir insanın günde ortalama 6-8 saat uyuması gerekmektedir.

Cildinize her ürünü uygulamayın. Kozmetik sektörüde çok fazla ürün var. Bu bir organdır ve vücudun en büyük parçasıdır. Cildimize bir maske veya kozmetik ürün uygulayacağımız zaman cildimizin durumunu, çok iyi bilmemiz gerekir. Şayet bilmezsek yanlış ürünlere sahip olabiliriz. Kullanılan yanlış ürünler de ciddi cilt sorunlarına neden olabilir.

Her kadının hassas noktası olan makyaj, bilinçsiz ve aşırı yapıldığında cildin dengesini bozabilir. Alerjik reaksiyonlar oluşturması dahilinde ciddi problemlerle kaşı karşıya kalabilirsiniz. Her gün makyaj yapmak zorunda kalan kişilerin özellikle doğru ürünleri tercih etmesi ve dikkatli kullanması gerekmektedir. Ayrıca mutlaka uyumadan önce makyajını temizlemesi gerekmektedir. Şayet temizlemez ise zaten ciltte akne ve sivilce oluşumuna yol açmış oluyorsunuz. Cildi iyice nemlendirdikten sonra makyaj yapılması daha iyi olacaktır. Cilt yumuşamış olacaktır.

Parlak bir cilde sahip olmanız için yapılması gerekenlerin bir çoğunu yukarıda yazdım. Şayet yazdıklarıma uyduğunuz takdirde bir sorun yaşamayacak ve memnun kalacaksınız. Evde kendiniz hazırladığınız maskelerinizi kullanmakta diğer hazır maskelerden daha iyi olacaktır.

BAKINIZ: 3 Adımda Açlık Hissini Yok Etme Yöntemleri

Yoruma kapalı.